Yüksek çözünürlüğe sahip videolar
yüksek çözünürlüğe sahip video çekimleri hız kazandı

Teknolojinin her alanı gözle görülebilecek durumda kendisini gösterebiliyor. Teknolojinin hayatımıza getirdiği etkiler de geliştirilen teknoloji alanıyla doğru orantılı olarak daha fazla kullanım kolaylığı sağlayarak, insanlara sağladığı kolaylıkları her geçen gün bir adım öteye götürmeyi başarıyorlar. Son olarak video alanında bir yeni gelişmeye daha yer verildi.

10K Videolar Ne Zaman Hayatımıza Girecek?

10K videolar
Videolarda 10K çözünürlüğe sahip olanlar yayınlandı.

Televizyonlarda henüz bu sıralar yeni 4K teknolojisine geçilmişken, 10K kalitesinde videolar çekilerek, yayınlanmaya başlandı. Bu yeni teknoloji alandaki gelişmelerle artık daha net bir görüntü sağlayabilecek ve görüntülerde bulunan detayları daha kolay bir biçimde fark edebileceğiz.

Henüz telefon piyasasında 4K özelliğine sahip telefonlar rastlanmazken, bu denli yüksek çözünürlüğe sahip videoların çekilmesi insanların dikkatini çekerek merak uyandırma noktasında bulunuyor. Bu gelişmenin ilk zamanları olduğu için pek fazla 10K video ile çekilmiş yayınlara rastlamamız elbette ki mümkün değil, yalnız ilerleyen sürelerde bu tür işlemler daha aktif bir biçimde hayatımızda yer alacaktır.

Durum bu şekilde olsa da Brezilya’nın Rio de Janerio kentinde bu tür videolara rastlayabiliyoruz. PhaseOne IQ180 adlı kamera modeiyle çekilen bu yayınların, ortaya konulması ve videonun hazırlanış aşamasında önemli katlıları bulunan Joe Capra, söz konusu 10 K kalitsindeki videoları hazırlayan ekibin başında yer alıyor. Bu denli kaliteye sahip videonun ne zaman hayata geçeceği ise tamamen merak uyandıracak bir halde olmakla beraber, bu işlemin uzun yıllar içerisinde gerçekleşeceği görünüyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.