Telegram bilindiği gibi adından daha fazla bir güvenlik altyapısına sahip olmasıyla hep gündeme gelmişti. Ancak bir güvenlik açığı nedeniyle şuan gündemde hacklenme olayı ile anılıyor.

End-to-end özelliği yani baştan uca şifrele olarak anılan üstün seviye bir güvenlik altyapısı olduğu ve Orta Doğu ülkelerinde büyük bir kullanıcıya sahip mesajlaşma servisi olan Telegram, bir siber saldırıdan dolayı İran’da bulunan kullanıcılarının büyük çoğunluğunun telefon bilgileri 3. kişilerin eline geçti.

İran’da bulunan korsan grubu Rocket Kitten‘ın gerçekleştirdiği düşünülen bu saldırının, İran üzerinde Telegram’ın muhalifler ve yenilikçiler arasında en popüler uygulama olmasından dolayı yapılmış bir saldırı olduğu belirtiliyor.

Telegram

Tam olarak 15 milyon İranlı Telegram kullanıcısı yapılan siber saldırı sonucu telefon bilgileri korsanlar tarafından ele geçirildi. Açığın uygulamada bulunan iki aşamalı doğrulama sistemindeki bir açığın neden olduğu söyleniliyor. Telegram kullanmak isterseniz eğer ilk olarak size bir SMS onay kodu gönderiliyor. Yapılan siber saldırı ile İranlı korsanların Telegram’ın veri tabanında bulunan 15 milyon kişinin telefon bilgilerine bu şekilde eriştiği düşünülüyor.

Bu üzücü olay Telegram’ın düşüş yaşamasına neden olurken telefon bilgileri çalınan 15 milyon kullanıcı içerisinde bende var mıyım diye düşünen kullanıcılar Telegram ile iletişime geçmeye başladılar. Şuan Telegram mail ve iletişim hatları şuan gayet yoğun bir şekilde işliyor. Ulaşmak bir nevi imkansız hale geldi. Bakalım sonuç nasıl düzeltilecek ne gibi önlem alınacak merakla bekliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here