Ana Sayfa Otomobil 2017 BMW 5 Serisi Hakkında 5 Yeni Özellik

2017 BMW 5 Serisi Hakkında 5 Yeni Özellik

-

BMW 5 Serisi 1972’den beri bizimle birlikte. Başlangıçtaki 5 Serisi ilk kez piyasaya çıktığında, çoğu otomobilinde olduğu gibi ortalama tost makinesinden daha az teknolojik özellik bulunuyordu. Bu yepyeni, 7. nesil 5 Serisi ile karşılaştırın ve BMW’nin en önemli sürüş makinesinin gelişimine ne kadar yaklaştığını sizde göreceksiniz.

2017 model 5 Serisinde bulunan ve herkes tarafından en çok beğenilen özellikleri sıralıyoruz.

1. Aktif aerodinamik.

Aktif aerodinamik, genellikle supercar ve yarış arabaları ile ilgili konuşmalar için ayrılan bir terimdir. Bununla birlikte, BMW bu teknolojiyi yeni 5 Serisinin verimliliğini arttırmak için kullandı. Hareket kabiliyetleri, geleneksel böbrek ızgarasının ve alt hava girişlerinin arkasına yerleştirilir ve motor bölmesine hava akımı kontrolü sağlar. Motoru soğutmak için hava akımı gerekiyorsa, bu çıtalar radyatöre taze hava için bir yol açarak yönlendirecektir.

Aktif aerodinamik

Soğutma gerekmiyorsa, bu kaburgalar hava akımını engelleyebilir, davlumbağın üstünden ve aracın yanından geçerek sürüklenmeyi azaltır. Bu aerodinamik özellik, yeni 5 Serisinin genel sürükleme katsayısının 0,26’ya kadar düşük olabileceği anlamına gelir (arka sürücü için 0,26, xDrive modellerinde 0,27).

2. 3D Surround Görünümü

Kuş gözü park kameraları etkileyici teknolojilerdir, ancak yeni bir şey değildir. BMW, 3D Surround View sistemi ile bu tekniği bir adım daha ileri götürdü. Ön ve arka tamponlarda ve her iki kanat aynasının altında bulunan geniş açılı kameralar aracın çevresini yakalar.

3D Surround View

Bu dört görüntü bir araya getirildiğinde, arabayı çevreleyen bölgenin 3Boyutlu projeksiyonunu oluştururlar. Sürücü daha sonra bu görüntüyü keşfederek yakında park edilmiş otomobiller veya başka engeller gibi potansiyel tehlikelerin olup olmadığını öğrenebilir. BMW Connected App sistemi bu özelliği daha da arttırıyor. Uygulamaya giriş yaptığınızda, dünyanın her yerinden 3D surround görünümünü kullanmanıza imkan verir.

3. Ekran Anahtarı.

Display Key, 7 Serisinde ilk defa kullanıldı ve şimdi bu teknoloji yeni 5 Serisinde de mevcut. Yalnızca kapıları kilitleyebilecek ve açabilecek eski tip anahtarlardan uzaklaşıyor. Arabanızla ilgili önemli bilgileri verebilen ve hatta uzaktan kontrol edebilen dokunmatik ekranlı bir cihaz geliyor.

Display Key

Kumandanın üzerinden pek çok şeyi gerçekleştirebiliyorsunuz. Bunlardan bazıları bir seyahate çıkmadan önce arabanızı ısıtıyor ya da soğutabiliyorsunuz. Bunun dışında kumandanız ile arabanızın içerisinde olmadan küçük manevralarla kullanabiliyorsunuz. Kapıları kilitleme gibi normal işlemleri anlatmama gerek yok. Üzerindeki ekran sayesinde pek çok fonksiyonu rahatça gerçekleştirebiliyorsunuz.

4. Uzaktan Park etme.

Otoparka geri dönüyorsunuz, ancak her iki taraftaki iki otomobilin çok yakın park ettiğini görüyoruz. Daha önce aracınıza girmenin tek yolu kapıyı mümkün olduğunca açmak ve sıkışarak içeri girmekti. Artık BMW yeni 5 serisinde buna gerek yok.

Ekran Anahtarı‘nı kullanarak arabanızın yanında durabilir ve aracı park alanından çıkarabilirsiniz. Aracınızı başlatmak için dokunmatik ekran arayüzünü kullanın, ardından yerden çekilmek için bir otomobilin resmini ileri veya geri kaydırın. Sistem, nereye gittiğini görmek için ultrasonik Park Mesafe Kontrolü (PDC) ve video kameralar gibi bir çok sensör kullanır. Araç alana girdiğinde veya çıkarsa, motoru hiç arabaya girmeden kapatabilirsiniz.

Uzaktan kumanda park etme işlevi bazı hatalara yol açacağından şimdilik sadece düz bir çizgide çalışıyor. Park sıkıntılarınız hakkında daha fazla yardım almak için otomatik park etme özelliğine ihtiyacınız olacaktır.

5. Otomatik park etme

Özellikle ülkemizde bayanların park etme/edememe gibi bir sorunu olduğunu düşünürsek bu özellik tam size göre. Park yerlerinin yakınında ve 40 KM’nin altındaki hızlarda sürüş yapıyorsanız ve dönüş sinyaliniz açıkken, araç aktif olarak içine sığacak kadar geniş bir alanı tarıyor. Aracın 30 inçten daha uzun bir boşluk bulması durumunda Kendisi de, otomatik park etme fonksiyonunun mevcut olduğunu bilmenizi sağlayan bilgi-eğlence ekranı üzerinde bir uyarı görüntülenir.

Automated parking

İşlemi başlatmak için orta konsoldaki park düğmesini basılı tutmanız yeterlidir. Bu andan itibaren, araba tam kontrol altına alıyor. Direksiyon, vites seçimi, hızlanma ve frenleme otomobilin elektronik beyin tarafından kontrol edilirken, arkanıza yaslanın ve rahatlayın. Araba PDC sensörlerini yakınlardaki nesnelere olan yakınlığını kontrol etmek için kullanıyor.

Bu özelliği her denediğimizde kendisini neredeyse mükemmel bir şekilde park etti diye yorumlar da geliyor.

Bizi Youtube'ta takip et!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Apple iPhone 12, Manyetik Kablosuz Şarj Özelliğine Sahip Olacak

Son zamanlarda çıkan iPhonelar kablosuz şarjı destekliyor, ancak 2020 iPhone 12 serisi bu şarj deneyimini en üst seviyeye çıkarmayı planlıyor.

Galaxy Watch 3 Fiyatı, Tasarımı ve Özellikleri

Samsung Galaxy Unpacked etkinliğinde yeni telefonlarına merhaba dedi. Yeni telefonlar tanıtıldı ama telefonlar yalnız gelmedi. Galaxy Watch 3 akıllı saat modeli de...

Galaxy Note 20 Tanıtıldı – Fiyatı ve Özellikleri

Geldi gönlümüzün efendisi. :) Samsung tanıtımı yaptı ve Galaxy Note 20 modeli ortaya çıktı. Biraz daha düz ekranlı tasarımı, dev kameralarıyla başarılı...

Samsung Galaxy Note 20 ve Note 20 Ultra Ön İncelemesi

Gözlerin Samsung'a çevrildiği şu saatlerde Samsung Galaxy Note 20 serisi ve birçok ürün tanıtıldı. Samsung Unpacked etkinliğine damgasını vuran bir diğer ürünse...

Samsung Galaxy Buds Live Tanıtıldı – Fiyatı ve Özellikleri

Samsung, Galaxy Unpacked sanal etkinliğinde Galaxy Buds Live kulaklıklarını da tanıttı. Şirket, Galaxy Note 20 serisi, Galaxy Z Fold 2, Galaxy Tab...