Ana Sayfa IOS Haberleri 2020 iPhone'ları 5nm Çip Kullanabilir!

2020 iPhone’ları 5nm Çip Kullanabilir!

Apple, 2020 iPhone'larında performansı %15 artıracak 5nm işlem sürecine dayanan A14 yonga setini kullacak...

-

Yonga seti işlem süreci ne kadar geliştirilirse, o kadar daha iyi performans ve işlevsellik getirir. İşlem sürecinin kısalması yonga içindeki transistör yoğunluğunu artıtır. Bu bakımdan şimdiye kadar ki en hızlı mobil yonga seti 7nm işlem sürecine dayalıydı.

Bu gün ise yayınlanan yeni bir rapor, 2020′ iPhone’larının 5nm işlem süreci kullanan A14 yonga seti ile destekleneceğini iddia ettiApple‘ın ilk üretilen A4 yonga seti, 45nm işlem süreci kullanıyordu. Sadece birkaç yıl içinde, bu endüstri benzeri görülmemiş seviyelere ulaştı.

Şu anda 7nm işlem çipleri ile çalışan akıllı telefonlar kullanıyoruz. Bunlar arasında Qualcomm Snapdragon 855, Kirin 980 ve Apple A13 bulunuyor. Yeni nesil Kirin 985 işlemcisinin, IC düzenini daha doğru bir şekilde tasarlamak ve performansı daha da geliştirmek için EUV sürecini ilk kez kullanacağını iddia eden bazı söylentiler de duyduk.

Apple A13 Yonga Seti Hakkında Yeni Bilgiler!

Ayrıca önceki raporlara göre, TSMC önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde 5nm işleme dayanan yeni yonga setlerinin seri üretimine başlaması bekleniyor. Ön veriler yeni yonga setlerinin 7nm yonga setlerine kıyasla performansın 1.8 kat artacağını ve bu da genel performansa %15’lik bir performans ekleyeceğini göstermektedir.

Ayrıca, Qualcomm’un yeni nesil amiral gemisi yongası Snapdragon 865’in, TSMC yerine Samsung tarafından üretileceği de iddia edildi. Bu yılki iPhone’lar, 7nm işlemine dayanan A13 işlemciyi kullanmaya devam edecek. Genel uygulamaya göre, performans, yapay zeka ve diğer temel özellikler açısından bir yülseltme bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

OPPO Find X2 OLED Ekranı İle Rekor Kırabilir!

Oppo, Find X2, bir akıllı telefonun sunabileceği en iyi ekranlardan birine sahip olacak. Resmi Oppo hesabından ve şirketin Başkan Yardımcısı Brian Shen'den...

Realme 6 Pro Geekbench’te Görüntülendi!

Realme 6 serisinin Perşembe günü açıklanacağı doğrulandı. Lansman öncesinde, Realme 6 Pro Geekbench kıyaslama platformunda görüntülendi ve karşılaştırma sonuçları bazı önemli detayları...

Xiaomi Mi Watch Exclusive Edition Satışa Sunuluyor!

Xiaomi geçen yıl iki akıllı saat tanıtmıştı. Bu modellerden biri ise şimdi Mi Watch Exclusive Edition adı altında piyasada yerini alacak.

Samsung Galaxy Watch Active 2 Golf Edition Geliyor!

Samsung, Güney Kore'de Galaxy Watch Active 2'nin iki yeni modelini tanıttı. Cihazlar yeni Golf Sürümü'nün bir parçası ve adından da anlaşılacağı gibi golf...

Realme X50 5G Master Edition Serisi Geliyor!

Realme X50 Pro 5G akıllı telefonu piyasaya sürülmeden önce Realme X50 5G akıllı telefonu piyasaya sürülmpştü. Hemen ardından Realme Master Edition'ı tanıttı. Bu özel...