30 $’lık Telefon Modelleri Hindistan Pazarına Akın Edecek

0
2

2017’de nüfusunun 1 milyar 342 milyon kişiye ulaşması beklenen Hindistan, halihazırda Çin‘den sonra dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi konumunda bulunuyor. Bu kalabalık nüfus hemen her firmanın olduğu gibi akıllı telefon üreticilerinin de iştahını kabartıyor. Üstelik Hindistan‘da yaşayan 1 milyardan fazla insan “akıllı” dediğimiz yeni telefon modellerine sahip değil. Ancak önümüzdeki yıllarda bu tablo tam tersine dönebilir.

İnternet kullanımını yaygınlaştırmak ve vatandaşların akıllı telefon kullanımını teşvik etmek isteyen Hindistan hükümeti, akıllı telefon firmalarına çağrı yaparak 2,000 Rupi (29.3 $) altında telefon üretmelerini talep etti.

Hükümet, markalarla masaya oturdu

Hindistan hükümetinden yetkililer, ülkenin en büyük akıllı telefon üreticileri arasında yer alan Micromax, Intex, Lava ve Karbonn şirketlerinin yöneticileriyle müzakereler yaparak 30$’ın altında ucuz telefon üretimi için ne yapılabileceğini tartıştı. Bahsi geçen ucuz telefonlar sayesinde Hindistan’da yaşayan fakir halkın daha rahat bir şekilde akıllı telefon kullanmaya başlayacağı öngörülüyor.

Bilindiği üzere Hindistan, önümüzdeki yıllarda kağıt para kullanımını tamamen rafa kaldırmak ve tüm ödemeleri akıllı telefon ile kredi kartları aracılığıyla kabul etmeyi hedefliyor. Bunun için halkın akıllı telefon kullanması büyük önem taşıyor. Ucuz telefonlar sayesinde mobil cüzdan çözümleri yaygınlaşacak ve elektronik ödeme yöntemi kağıt paranın yerini alacak.

Google da aynı fikirde

Kendisi de Hindistan’da doğan Google‘ın CEO‘su Sundar Pichai, Hindistan pazarının 30$’lık akıllı telefonlara ihtiyaç duyduğunu dile getirmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here