Ana SayfaKarşılaştırma4.5G Destekleyen En İyi 10 Akıllı Telefon

4.5G Destekleyen En İyi 10 Akıllı Telefon

-

Telefonlardaki modem farklarından dolayı her telefon aynı hızda 4.5G’ye erişemiyor. En hızlı 4.5G destekleyen telefonları sizin için derlerdik.

Daha önce telefon alırken telefonun bağlantı özelliklerine pek bakılmazdı. 4.5G teknolojisinin hayatımıza girmesi ile telefonların bağlantı özellikleri önem kazandı. Haklı olarak kullanıcılar telefon satın alırken, 4.5G teknolojisine sahip telefon almak istiyor. Fakat modem farklarından dolayı her telefon aynı hızda 4.5G bağlantısı sunamıyor. Bu yazımızda, 4.5G’den tam anlamıyla yararlanabileceğiniz modem hızı yüksek 10 telefonu bir araya getirdik.

4.5G teknolojisi ile 3G’ye kıyasla çok daha hızlı internete girebiliyoruz. Öyle ki 4.5G teknolojisinin sunduğu hız, bir çoğumuzun evinde kullandığı ADSL hızlarından daha yüksek. 4.5G sadece yüksek hızlı internet değil aynı zamanda güvenli internet anlamına da geliyor. 4.5G, önceki nesillerden farklı olarak IPv4 protolünü değil, IPv6 protokolünü kullanıyor.

Bunun kullanıcıya yararı ise çok sayıda kullanıcının bağlandığı ortamlarda kopmaların minimuma indirilmesi (4.5G ile çalışan iş ortamları için) ve verilerin daha güvenli bir şekilde iletilmesi oluyor. Akıllı ev teknolojileri için güvenli iletişim büyük önem taşıyor. Daha detaylı bilgiyi 4.5G Nedir? makalemizden öğrenebilirsiniz.

4.5G Nedir?

galaxy-s7-edge-tus-isigi-kapama

Telefon üreticileri hem gereksiz maliyetten kaçınmak için hem de ülkelerin ağ teknolojilerinden dolayı ürettikleri telefonlarda farklı kategoride modemler kullanıyorlar. Hangi telefonda hangi modem kullanıldığını telefon özelliklerine baktığımızda Cat4, Cat6,Cat7 benzeri isimlendirmeler ile görebiliyoruz. Cat4 tipi modemler 4G (LTE) hızını desteklerken Cat6 ve üzeri modemler 4.5G (LTE-A) hızını destekliyor.

Günümüzdeki popüler LTE kategorilerinin indirme hızlarını da alt alta yazalım.

  • LTE Cat 4 150 Mbps indirme, 50 Mbps yükleme
  • LTE Cat 6 300 Mbps indirme, 50 Mbps yükleme
  • LTE Cat 7 300 Mbps indirme, 100 Mbps yükleme
  • LTE Cat 9 450 Mbps indirme, 50 Mbps yükleme

Cat 6 modeme sahip telefonlar bir nebze yeterli olsa da Cat 7 ve Cat 9 modeme sahip telefon sayısı çok az. Bu yazımızda ilk olarak yavaştan başlayıp en hızlıya doğru hem modem özellikleriyle hem de diğer donanımları ile öne çıkan telefonları sıraladık.

10- Sony Xperia Z3+ (Cat6)

Sony Xperia Z3+, Xperia Z5’in bir alt modeli olsa da işlemci ve ekran özellikleri gibi pek çok konuda Xperia Z5 ile aynı donanıma sahip. Modem konusunda ise Xperia Z3+, ülkemizde satılan Xperia Z5’lerden daha üst seviye modeme sahip. Xperia Z5 Cat4 tipi modeme sahipken Xperia Z3+ Cat6 tipi modeme sahip.

Sony Xperia Z3 Plus telefon

Aslında bunun sebebi çok açık. Sony, yüksek hızlı modem isteyenleri Sony Xperia Z5 Premium modeline yöneltmek istiyor. Yazımızın 3. sayfasında Xperia Z5 Premium ile ilgili detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Telefonun özelliklerine kısaca yorumlamak gerekirse bu fiyatlara Snapdragon 810 işlemcisi ve 3GB RAM performans anlamında fiyatına göre yeterli olacaktır. Maalesef bu telefonun ısınma sorunu var. Yaşanan ısınmadan hem rahatsız oluyorsunuz hem de telefonun sunabildiği performans seviyesi düşüyor.

Kamera donanımı ise rekabetçi olamıyor. Kağıt üzerinde yüksek özelliklere sahip gibi gözükse de bu fiyata çok daha iyi kameraya sahip telefonlar satılıyor.

Sony, tasarımsal anlamda radikal değişikliklere gitmediği için Xperia Z3+ görünüm anlamında güncelliğini koruyor. Üstelik 6.9mm kalınlık değeri ile bir çok telefona göre ince olduğunu da söyleyebilirim. Sony telefonlarında görmeye alışık olduğumuz IP68 suya ve toza karşı dayanaklılık bu telefonda da bulunuyor.

Sony Xperia Z3+ yakın zamanda Android Marshmallow güncellemesini alacak.

Küçük bir not: Çift sim kartlı Xperia Z3+, Cat4 tipi modem kullanıyor. Yazımızda bahsettiğimiz model tek simli modeldir.

Sony Xperia Z3+ Teknik Özellikleri

Devam etmek için bir sonraki sayfaya geçiniz.

9- LG G4 (Cat6)

lg g4 nisan

LG G4, günümüzde en çok satılan telefonlardan birisi. LG G4’ün H815TR Modeli Cat6 tipi modem ile karşımıza geliyor. LG G4, bir takım kronik sorunlara sahip olsa da düşük fiyatı, kamera donanımı, tasarımı ve popülerliği ile ilgi çekmeyi başarıyor.

LG G4‘ün teknik özelliklerine kısaca baktığımızda Snapdragon 808 işlemci, 3 GB RAM, 5.5 inç boyutunda 2K çözünürlüğünde ekran, 16 MP arka – 8 MP ön kamera ve 3000 mAh kapasitede pil göze çarpıyor. Cihazın hafızası MicroSD kart ile arttırılabiliyor. LG G4, fiyatına göre mükemmel kamera yeteneklerine sahip. Bu telefon ile bol bol resim çekmek isteyeceksiniz.

Telefonun kronik sorunları haricinde işlemci gücünün Snapdragon 810’a göre düşük olması ve bataryayı verimli kullanamaması göze çarpıyor. LG Türkiye haricinde LG G4’ü ithal eden firma pek çok firma var. Bu firmalar ürünleri LG Türkiye garantisi altında değil çeşitli firmaların garantisi altında satıyor.

Telefonun ithalatçı garantili sürümleri 1200 TL civarı iken LG Türkiye garantili sürümleri 1600 TL’ye satılıyor. Arada büyük bir fark var. Bu telefonu almadan önce garanti seçiminizi düzgün bir şekilde yapmalısınız.

LG G4 Teknik Özellikleri

8- Sony Xperia Z5 Premium (Cat6)

Cat 6 tipi modeme sahip bir başka cihaz da Sony Xperia Z5 Premium. Bu telefon Xperia Z5 ailesinin LTE-A desteğine sahip tek cihazı. Xperia Z5 Premium, 4K çözünürlüğünde ekrana sahip. Televizyonlarda bile tam anlamıyla yaygınlaşamayan 4K çözünürlüğünü bir telefonda görmek uçuk geliyor. Z5 Premium’un 4K ekranı efektif bir şekilde kullandığını söylersem yalan söylemiş olurum.

z5 premium ön

Telefon sadece kendi video galerisi ve fotoğraf galerisinde 4K çözünürlüğünü kullanıyor. Geri kalan tüm işlemlerini 2K çözünürlüğünde yapıyor. Herhangi bir uygulamadan video izlemek, oyun oynamak veya webde surf yapmak 2K çözünürlüğünde gerçekleşiyor.

Z5 Premium gücünü Snapdragon 810 işlemcisinden alıyor. 5.5″ ekran boyutu, 3GB RAM, ve 3430mAh batarya ise diğer önemli özellikleri. Z5 Premium’un arka kapağı parlak cam malzemeden üretilmiş. Özellikle gümüş ve altın modeli çok hoş görünüyor.

Telefonun satış fiyatı 2499 TL. Satış fiyatı ne yazık ki çok yüksek.

Sony Xperia Z5 Premium İncelemesi

Sony Xperia Z5 Premium Teknik Özellikleri

6s plus

7- iPhone 6S Plus (Cat6)

Apple cihazlarında LTE-A desteği sadece iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ta bulunuyor. Yeni tanıtılan iPhone SE’de bile Cat 4 Tipi modem var. Bu konuda Apple hazırlıksız yakalandı diyebilirim. Hiç değilse iPhone 6S ve 6S Plus’ta Cat6 modem kullanılmış da iOS kullanmak isteyenler en azından bu iki modelden birisini alabilir.

iPhone 6S Plus; 5.5 inç ekran boyutu, Apple A9 ve M9 işlemcisi, iSight kamera, 2915 mAh batarya ve 3D Touch destekli ekrana sahip.

iPhone 6S Plus, 6S’e göre büyük ekran büyüklüğünün yanında daha büyük batarya ve OIS desteği ile öne çıkıyor.

iPhone 6S Plus Teknik Özellikleri

6- Samsung Galaxy Note 5 (Cat6)

Galaxy Note 5

Samsung’un belki de en başarılı serilerinden birisi Galaxy Note serisidir. Galaxy Note ailesinin son üyesi Galaxy Note 5, Cat6 tipi modem kullanıyor. 

Önceki Note cihazlarına göre daha kaliteli malzeme kalitesinin ve yenilenen Stylus kalem, Galaxy Note 5‘i alınabilir kılıyor. Ne yazık ki MicroSD kart desteği bulunmuyor. Exynos 7420 işlemcisi ve 4 GB RAM bu cihaza güç veriyor. Bunun yanıında cihazda 5.7 inç boyutunda 2K ekran, 16 MP arka – 5 MP ön kamera ve 3000 mAh kapasitede pil yer alıyor.

Telefonun sunduğu kamera performansını Galaxy S7 ile karşılaştırdığımızda günüz çekimlerinde neredeyse aynı kalitede olduğunu görüyoruz. Samsung Galaxy Note ailesi telefonların uzun vadede piyasadan düşmediğini, ilerleyen teknolojiye tutunduğunu görüyoruz. Bu anlamda Galaxy Note 5 güzel bir tercih olabilir.

Samsung Galaxy Note 5 İncelemesi

Samsung Galaxy Note 5 Teknik Özellikleri

5- LG G5 (Cat6)LG G5 yeni

LG G5, listemizdeki en güncel cihazlardan birisi. LG G5, modüler yapıya sahip ilk amiral gemisi telefonu. Çıkartılabilir alt bölüm sayesinde bataryayı değiştirmek, telefona ek özellikler ekleyebilmek veya fiziksel kontrolcüler takabilmek mümkün. LG G5, sadece telefon özellikleri ile değil telefonun lansmanında tanıtılan LG G5 aksesuarları ile dikkat çekiyor. VR gözlük, 360 derece kamera, drone kamera ve pek çok aksesuar telefon ile birlikte tanıtılmıştı.

LG G5 her ne kadar Cat6 modeme sahip olsa da böylesi güncel bir telefonda daha üst kategorilerde modem görmek isterdik.

LG G5, bir aksilik olmaz ise 20 Nisan tarihinde ülkemizde satışına başlanacak.

LG G5 Teknik Özellikleri

LG G5 Ön İncelemesi

4- HTC One A9 (Cat7)

HTC’nin orta üst sınıfa yönelik çıkardığı HTC One A9 modelinde Cat7 sınıfı modem bulunuyor. Cat7 sınıfı modem, Cat6 ya göre daha hızlı download ve upload yapabiliyor. Cat7 sınııfı modem ile teoride 300 Mbit download, 100 Mbit upload hızına ulaşılabiliyor. Cat6’ya göre upload hızında ciddi fark var.

HTC One A9 tasarım özellikleriyle daha çok öne çıkmaya çalışan bir telefon. Donanım özelliklerine baktığımızda Snapdragon 617, 2GB RAM, 5 inç AMOLED ekran ve 2150 mAh batarya kullanıldığını görüyoruz. Bataryanın sunduğu kullanım süresi, neredeyse rakiplerinin yarısı kadar. Telefonu sürekli şarja takmak istemeyenler bu telefondan uzak durmalılar.

HTC One A9 İncelemesi

3- GM 5 Plus (Cat7)

gm 5 plus inceleme

General Mobile ve Google ortaklığı ile hazırlanan GM 5 Plus, listemizdeki en uygun fiyatlı cihaz özelliğini taşıyor. 1000 TL’lik fiyat etiketine rağmen Cat7 modem ile gelmesi bizleri çok şaşırttı.

Telefon henüz ülkemizde satışa sunulmadı. Nisan ayının 3. haftasından itibaren satışa sunulacak. Daha şimdiden kesin olarak almaya karar vermiş bir çok kullanıcı bulunuyor.

Saf Android arayüzü, 2 yıl boyunca tüm güncelleştirmeleri alacak olması, Snapdragon 617 işlemcisi, 2.5D ekranı ve pek çok özelliği bu fiyattaki bir telefon için fazla kalıyor. General Mobile, GM 4G modeli ile yakaladığı başarıyı bu sefer çok daha üstlere taşıyacak gibi görünüyor. GM 5 Plus, 35 ülkede satışa sunulacak.

GM 5 Plus İncelemesi

2- Sony Xperia X Performance

Xperia-X-Performance-Black_2

Sony tarafından amiral gemisi olarak tanımlanmasa da işlemci gücü ve çeşitli donanım özellikleri ile Xperia X Performance üst sıralara oynamaya aday.

Bu telefonun orta seviye malzeme kalitesi, suya karşı dayanıklılık özelliğinin bulunmaması ve tasarım özellikleri nedeni ile bir amiral gemisi olmadığı çok açık bir şekilde ortada. Bu telefon üretilirken telefonun isminden de anlaşılayacağı gibi performans isteyen kullanıcılar hedeflenmiş. Üstelik Sony, amiral gemisi performansını orta-üst seviye bir fiyata sunmayı hedefliyor.

Xperia X Performance henüz satışa sunulmadı. Önümüzdeki aylar içerisinde satışa sunulacaktır.

Sony Xperia X Performance Ön İncelemesi

Sony Xperia X Performance Teknik Özellikleri

1- Samsung Galaxy S7 Edge – Galaxy S7 (Cat9)galaxy s7 edge incelemesi ekran

Samsung Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge modelleri, ülkemizdeki en yüksek modem teknolojisine sahip cihazlar olarak listemizin en üst sırasında yer alıyor. Cat9 tipi modeme sahip bu cihazlar ile 450 Mbit download, 50 Mbit upload hızlarına ulaşabilmek mümkün.

Exynos 8890 işlemcisi, Gear VR desteği, her zaman açık ekranı ve Edge modelindeki kavisli ekranı Samsung Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge’i mükemmel yapıyor. 4.5G’den tam anlamıyla yararlanmak istiyorsanız tercihiniz Galaxy S7 ailesinden yana olmalı.

Samsung Galaxy S7 Edge Teknik Özellikleri

Samsung Galaxy S7 Edge İnceleme

Cepkolik Telefon Karşılaştırma Aracı

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here