Ana SayfaKarşılaştırma4.5G Destekleyen En Ucuz 10 Akıllı Telefon

4.5G Destekleyen En Ucuz 10 Akıllı Telefon

-

4.5G teknolojisinden yararlanmak istiyorsanız ama bütçeniz pek fazla değilse bu yazımız tam size göre. 4.5G desteğine sahip en ucuz telefonlar burada. 

4.5G teknolojisinin hayatımıza girmesi ile telefon alırken en önemli kriterlerden birisi de bu teknolojiyi desteklemesi oldu. Eğer 4.5G teknolojisinden yararlanmak istiyorsanız ama bütçeniz pek fazla değilse bu yazımız tam size göre. 4.5G desteğine sahip, 850 TL ve altındaki donanım özellikleri ile göze çarpan akıllı telefonları bir araya getirdik.

4.5G teknolojisi ile 3G’ye kıyasla çok daha hızlı internete girebiliyoruz. Öyle ki 4.5G teknolojisinin sunduğu hız, bir çoğumuzun evinde kullandığı ADSL hızlarından daha yüksek. 4.5G sadece yüksek hızlı internet değil aynı zamanda güvenli internet anlamına da geliyor. 4.5G, önceki nesillerden farklı olarak IPv4 protolünü değil, IPv6 protokolünü kullanıyor.

Bunun kullanıcıya yararı ise çok sayıda kullanıcının bağlandığı ortamlarda kopmaların minimuma indirilmesi (4.5G ile çalışan iş ortamları için) ve verilerin daha güvenli bir şekilde iletilmesi oluyor. Akıllı ev teknolojileri için güvenli iletişim büyük önem taşıyor. Daha detaylı bilgiyi 4.5G Nedir? makalemizden öğrenebilirsiniz.

4.5G Nedir?

4.5g

Telefon üreticileri hem gereksiz maliyetten kaçınmak için hem de ülkelerin ağ teknolojilerinden dolayı ürettikleri telefonlarda farklı kategoride modemler kullanıyorlar. Hangi telefonda hangi modem kullanıldığını telefon özelliklerine baktığımızda Cat4, Cat6,Cat7 benzeri isimlendirmeler ile görebiliyoruz. Cat4 tipi modemler 4G (LTE) hızını desteklerken, Cat6 ve üzeri modemler 4.5G (LTE-A) hızını destekliyor. 1000 TL altı LTE-A destekli herhangi bir telefon bulunmuyor. Listemizde hazırladığımız tüm telefonlar Cat 4 modeme sahip ve LTE destekliyor.

4.5 G Destekli Telefonlar

Sıralama telefonların donanım özelliklerine göre değil, satış fiyatlarına göre yapılmıştır.

10-Lenovo A6010 (550 TL)

lenovo a6010 nisan

Lenovo, ülkemizin akıllı telefon pazarında kendine yeni yeni yer buluyor. İyi donanımı düşük fiyata verme politikasını izleyen Lenovo, özellikle 1000 TL altı telefonlarıyla büyük dikkat çekiyor. Lenovo, ülkemizde satışa sunduğu modellerin pek çoğunda 4.5G destekleyen modem kullanmayı tercih etmiş. Zaten başarılı donanımlar ile karşımıza çıkan Lenovo cihazları, ülkemizde 4.5G teknolojisinin yürürlüğe girmesi ile daha büyük önem kazandı. Lenovo A6010 modeli, düşük fiyata hem 4.5G desteği hem de yüksek performans ile dikkatlerimizi çekiyor.

550 TL civarlarında bulunabilen Lenovo A6010, bütçesi bu düzeyde olan kullanıcılara tavsiye edeceğimiz ilk cihaz oluyor. Telefonun özelliklerine baktığımızda Snapdragon 410 işlemci, 5 inç boyutunda 720p IPS ekran, 2 GB RAM ve 720p video kayıt yeteneğine sahip 8 MP kamera dikkatleri çekiyor.

Özellikle işlemci gücü anlamında bu fiyata alınabilecek en güçlü cihaz olarak görünüyor. Zira diğer telefonlara baktığımızda ya Snapdragon 200 gibi düşük işlemcilerin yada 1 GB RAM’in kullanıldığını görüyoruz. Dahili depolama alanın 16 GB olmasına rağmen MicroSD kart desteği bulunuyor. Android 5.1 yazılım desteği bulunuyor. Batarya kapasitesine baktığımızda 2300 mAh kapasitede pilin kullanıldığını görüyoruz. Bir günü çıkarmak için yeterli gücü sunacaktır.

Lenovo A6010‘da Cat 4 tipi modem kullanılıyor. 4G hızında internet için bu modem yeterli olacaktır. Lenovo’nun pek çok telefonunda olduğu gibi bu telefonda da yazılımsal Dolby Atmos ses desteği bulunuyor. Pek çok yüksek fiyatlı telefondan daha kaliteli ses çıkışı elde edilebiliyor.

Kamerasını incelediğimizde ne yazık ki arka ve ön kamera donanımlarının yetersiz olduğunu görüyoruz. Kamera performansı bu fiyattaki diğer telefonlar gibi vasatın üzerine çıkamıyor. Tasarımını ele aldığımızda Lenovo A6010 hem şık hem de ergonomik duruyor. Malzeme kalitesi ise tatmin edici seviyede. Lenovo A6010, düşük bütçe ile akıllı telefon dünyasına adım atmak için doğru tercih olacaktır.

Lenovo A6010 Teknik Özellikleri

9- Lenovo A7000 (650 TL)

Bütçeyi biraz daha yukarılara taşıdığımızda yine bir Lenovo modeli olan A7000 ön plana çıkıyor. Listemizin devamında da bir kaç Lenovo cihazı daha göreceğiz. 650 TL civarlarında bulunabilen bu telefonun incelemesini daha önce yapmıştık.  Lenovo A7000’de Cat 4 tipi modem kullanılıyor.

Bu telefonda Lenovo A6010’dan daha yüksek performans sunabilen MediaTek 6752M işlemcisi, 5.5 inç 720p ekran, çift sim kart desteği, 1080p video kayıt yeteneğine sahip kamera ve 2900 mAh kapasitede pil bulunuyor. Daha büyük ekranı ve daha iyi kamerası, Lenovo A6010’dan bir adım öne çıkmasına neden oluyor.

Dahili depolama alanın 16GB değil 8GB olduğunu görüyoruz. Her ne kadar MicroSD kart desteği olsa da dahili depolama alanı yetersiz gelecektir. Lenovo A7000‘ın arka kamera orta seviyenin biraz altında sonuç veriyor. Fakat ön kamerası arka kameranın aksine başarılı çekimler yapabiliyor. Yine Dolby Atmos ses çıkışına bu telefonda da yer verildiğini görüyoruz.

Lenovo A7000 Teknik Özellikleri

8- Reeder P10C (680 TL)

reeder p10c

Reeder P10C modeli, düşük fiyata 4.5G destekleyen telefonlardan bir diğeri. Telefonun özelliklerine baktığımızda Mediatek MT6735 işlemci, 1GB RAM, 5 inç 720p ekran, 8 MP arka – 5MP ön kamera ve 2400 mAh büyüklüğünde batarya kullanıldığını görüyoruz.

Telefonun ekran ve kamera özellikleri fiyatı bazında yeterli. Fakat aynı şeyi RAM ve batarya için söyleyemiyorum. 1 GB RAM, günümüz şartlarında geri kalacaktır. 2400 mAh büyüklüğünde batarya ise zaman zaman yetersiz kalacaktır. RAM ve batarya kapasitesi biraz daha büyük olsa Reeder P10C alınabilirmiş.

7-LG G4C (700 TL)

lg g4c

LG G4C, uygun fiyata daha bilindik bir markanın telefonunu alayım diyenlerin ilgisini çekebilir. Üstelik tasarımın LG G4’e benziyor olması da bir diğer cezbedici neden.

LG G4C gücünü Snapdragon 410 işlemcisinden alıyor. Telefonun 5 inç boyutundaki ekranı, 720p çözünürlüğe sahip. Arka kamera 8 MP çözünürlüğe sahipken ön kamera 5 MP çözünürlüğe sahip. Telefonun sunduğu kamera performansı orta seviyede. Batarya büyüklüğüne baktığımız zaman 2540 mAh büyüklüğünde batarya kullanıldığını görüyoruz.

Telefonun en büyük dezavantajı 1 GB büyüklüğündeki RAM’i gibi gözüküyor. Bir önceki sayfada,Reeder P10C’de söylediğimiz gibi 1GB RAM günümüz standartlarında yetersiz kalıyor. Dahili depolama alanının da 8 GB olduğunu görüyoruz. Her ne kadar MicroSD kart ile bu alan arttırılsa da, uygulamaları hafıza kartına taşımamıza rağmen dahili depolamada alan kaplaması bir zaman sonra telefonun hafızasının yetersiz gelmesine neden oluyor.

LG G4C Teknik Özellikleri

6- General Mobile 4G (700 TL)

gm 4g nisan

Android One projesi kapsamında en güncel yazılıma sahip olan ve yakın zamanda Android N güncellemesini alacak GM 4G, güncel telefon isteyenlerin ilk tercihi olacaktır.

Yazılımının Google tarafından hazırlanmış olmasının ve saf Android arayüzünün verdiği akıcılık, bu telefonu deyim yerindeyse uçuruyor. Telefonun özelliklerine baktığımızda Snapdragon 410 işlemci, 2 GB RAM, 5 inç 720p IPS ekran, 13 MP arka – 5MP ön kamera ve 2500 mAh batarya dikkatleri çekiyor. Bu fiyat segmentindeki diğer telefonlardan farklı olarak GM 4G’de Gorilla Glass 4 cam koruması bulunuyor. Dahili depolama olarak 16 GB alana sahip GM 4G’nin hafızası Micro SD kart ile arttırılabiliyor.

Aynı zamanda telefon karşılaştırma sitesi hizmeti de veren cepkolik size en uygun telefona sahip olmanız için destek verir.

Kamera özelliklerine baktığımızda orta seviyenin üzerine çıkamadığını görüyoruz. Ön kamera bir nebze iyi olsa da arka kamera fotoğraf çekmeyi sevenleri pek tatmin etmeyecektir. Tasarımsal anlamda da sade tasarım tercih edilmiş. Telefonda şıklık arayanlar bu telefonu kaba bulabilir. Tüm özelliklerini ve Android One projesi kapsamında Mayıs 2017’ye kadar tüm güncellemeleri alacağını düşündüğümüzde GM 4G bu fiyat segmentinin şampiyonu oluyor.

General Mobile 4G İncelemesi

5- Lenovo S60 (700 TL)

Lenovo S60, tasarımsal anlamda iPhone 6S’i andırıyor. Fakat Lenovo S90 kadar da birebir benziyor diyemem. Tasarımsal anlamda bu fiyattaki en şık telefonlardan birisi. Lenovo S60, kamera yetenekleri ile de öne çıkıyor. 13 MP arka 5 MP ön kamera bulunuyor. Arka kamera rakiplerine nazaran bir tık daha iyi çekim yapabiliyor.

lenovo s60

Telefon gücünü Snapdragon 410 işlemcisinden alıyor. 2 GB RAM, 8 GB dahili hafıza, 5 inç boyutunda 720p ekran ve 2150mAh batarya kullanılıyor. Telefon işlem gücü ve RAM kapasitesi yeterli olsa da dahili hafıza ve batarya kapasitesi yetersiz görünüyor. Kamera ve tasarımı birinci önceliği olanların tercihi olabilir.

Lenovo S60 Teknik Özellikleri

4- Lenovo Vibe P1m (750 TL)

4000 mAh büyüklüğünde kocaman bir bataryaya sahip akıllı telefon ister misiniz? Lenovo Vibe P1m şarj konusunda sıkıntı çekenlere çözüm olmaya geliyor.

lenovo vibe p1m

Lenovo Vibe P1m büyük kapasitedeki pilinden dolayı tasarımsal anlamda biraz kaba duruyor. Telefon, 148 gram ağırlığa ve 9.3mm kalınlığa sahip. Aslında pil büyüklüğünü düşündüğümüzde bu değerlerin hiç de fena olmadığını söyleyebilirim.

Telefonun özelliklerine baktığımızda MediaTek MT6735P işlemcisi, 2GB RAM, 5 inç 720p ekran ve 8 MP arka – 5 MP ön kamera kullanıldığını görüyoruz. Kullanılan işlemci, bu yazımızdaki tüm telefonlardan daha düşük güce sahip işlemci olsa da tecihe göre yüksek kapasiteli pil için işlemciden feragat edilebilir.

Sürekli yanında powerbank bulunduran, kullanım alışkanlığından veya çalışma şartlarından dolayı yüksek kapasiteli pile sahip telefon arayanlar için en uygun fiyatlı çözüm Lenovo Vibe P1m gibi duruyor.

Lenovo Vibe P1m Teknik Özellikleri

3- Casper Via V6X (750 TL)

Casper, bir alt modeli Via V6’yı 4G desteği ve 5.5 inç ekran ile destekleyerek Casper Via V6X modelini karşımıza çıkardı.

CasperViaV6X

Casper Via V6X, listemizdeki telefonların çoğu gibi Snapdragon 410 işlemcisine sahip. Diğer özelliklerine kısaca bakacak olursak  2 GB RAM, 720p ekran çözünürlüğü, 13 MP arka – 5MP ön kamera ve 2850 mAh büyüklüğünde pile yer verildiğini görüyoruz.

Telefonun ön yüzünün tasarımı çok şık duruyor. Arka yüzü ise tam tersine çok çirkin duruyor. Kamera ve kulaklık çıkışı telefonun arka yüzeyini kötü göstermiş. Telefonun metal çerçeveleri ele sağlamlık hissi veriyor.

Casper Via V6X, işlem gücü, batarya kapasitesi ve kamera performansı kullanıcısını memnun edecektir. Bu telefonun eksik yanı ise güncelleme almıyor olması. Android 4.4.4 KitKat sürümünü kullanan Casper Via V6X, bu sürümde kalacak gibi görünüyor. Her ne kadar telefonun özellikleri iyi olsa da bu saatten sonra KitKat sürümüne sahip cep telefonu alınmaz.

2-Lenovo S90 (800 TL)

iPhone 6S görünümlü Android’e ne dersiniz? Lenovo S90, iPhone’a o kadar çok benziyor ki Lenovo patent ihlaline girilmeden bu telefonu nasıl üretmiş şaşırıyoruz. Telefonun önünde, arkasında, sağında, solunda, her yerinde iPhone çizgileri görüyoruz.

lenovo s90 altın

iPhone’a benzediği için tasarımını eleştirebilirim ama malzeme kalitesini mutlaka övmeliyim. Tamamen alüminyum malzemeden üretilen Lenovo S90, sınıfının üzerinde malzeme kalitesine sahip.

Telefon sadece tasarımı değil donanımı da dikkat çekici. İşlemci olarak Snapdragon 410 kullanıldığını ve 2 GB RAM’e yer verildiğini görüyoruz. Super AMOLED panelin kullanıldığı 5 inç boyutundaki ekran, 720 p çözünürlüğe sahip.

lenovo s90

Telefonun kamera özellikleri fiyatına göre beklenmedik seviyede iyi. Arka kameraya baktığımızda f/2.0 diyafram açıklığına sahip 13 MP çözünürlüğünde kamera kullanıldığını görüyoruz. Ön kamera ise çok çok iyi. 8 MP çözünürlüğünde, LED flaşa sahip ön kameraya yer verilmiş. Kameranın donanımı kadar arayüzü de başarılı.

Tasarım, malzeme kalitesi ve iyi seviyede kamera isteyenler Lenovo S90’a göz atmalı.

Lenovo S90 Teknik Özellikleri

1- Asus Zenfone 2 Laser (800 – 850 TL)

zenfone 2 laser

Asus Zenfone 2 Laser, iki farklı ekran boyutunda ve iki farklı fiyatta satılıyor.  Telefonun 5 inçlik modeli 800 TL, 5.5 inçlik modeli 850 TL’ye satılıyor. Telefonun özelliklerine baktığımızda Snapdragon 410 işlemci, 2 GB RAM, 720p ekran, 13 MP arka – 5 MP ön lazer otofokuslu kamera ve 3000 mAh batarya dikkatleri çekiyor. MicroSD kart ile arttırılabilir 16 GB depolama alanı bulunuyor. Gorilla Glass 4 teknolojisine bu telefonda da yer verilmiş.

Zenfone 2 Laser‘ın kamera donanımı fiyatının çok üzerinde kaliteye sahip. Telefona ismini de veren Laser Otofokus teknolojisine yer verildiğini görüyoruz. Netleme konusunda her koşul altında mükemmel sonuçlar elde edebiliyor. Kullanılan kaliteli sensör, bu fiyata beklemeyeceğimiz seviyede fotoğraflar çekebiliyor. Özellikle kameraya önem veriyorsanız bu telefon 1000 lira civarı en iyi alternatif gibi görünüyor. Telefonun negatif özelliklerine baktığımızda güncellemelerin geç gelmesini ve tasarımın kısmen de olsa kaba olmasını gösterebilirim.

Asus Zenfone 2 Laser Teknik Özellikleri

850 TL ve altında 4.5G destekli dikkat çeken telefonlar bu kadar. Bütçenize ve tercihlerinize göre seçim yapabilirsiniz. Telefonları karşılaştırmak için sitemizin Karşılaştırma Aracı’nı kullanabilirsiniz.

Telefon Karşılaştırma Aracı

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here