4.5G ihalesi

Türkiye olarak Mobil İnternet Teknolojisi 3G ‘den 4.5G’ye 1 Nisan saat 00.00’dan itibaren geçiş yapmış olacak.
Aklınıza takılan soruları şimdiden sorduk ve cevabını aldık, şimdi sizlerin bilgisine sunuyoruz.

4.5g

1-) 4.5G’ye nasıl geçilir? SIM kart mı değiştirmek şart mı?

Cevap : 4.5G teknolojisini kullanmak için SIM kartlar değişikliği şart. Nerede ise üç aydan beri iletişim operatörleri 4.5G uyumlu SIM kartları ücretsiz olarak değiştiriyor ve hatta ücretsiz internet paketi bile hediye ediyor. Siz hâlâ SIM kartını 4.5G uyumlusu olanla değiştirmediyseniz, bugünü kaçırmayın zira bugün son gün. İletişim operatörlerinin mağazalarına giderek SIM kartınızı ücretsiz olarak değiştirebilir ve mesaj göndererek ücretsiz hediye internet paketini alabilirsiniz. SIM kartınızın uyumlu olup olmadığını bilmiyorsanız, abonesi olduğunuz operatörün internet sitesine giderek sorgulama yaptırabilirsiniz.

2-)Hangi telefonla 4.5G’li olabilir? Hangisi daha hızlı bağlanır?

Cevap: Yeni teknolojiye bağlanmak için en önemli kriterlerden biri 4.5G desteğinin olması. Ancak her 4.5G destekleyen akıllı telefon aynı hızda mobil internete bağlanmayabilir. Kategorilere göre sınıflandırılan cihazlar, buna göre 4.5G’den faydalanabilir. Akıllı telefonların teknik özellikleri listesinde ‘CAT’ olarak belirtilen kategoriler, akıllı telefonların 4.5G’ye bağlanma hızını belirlemekte. Bu kategorilerde ‘CAT 4’ 150 mbps, ‘CAT 6’ 200 mbps ve ‘CAT 9’ 450 mbps indirme hızı ile mobil şebekeye bağlanabilecek. Satın aldığınız akıllı telefon özelliklerine (sitemiz içeriğinde mevcut) bakarak ne kadar hıza ulaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Öte yandan 4.5G şebekesinin yoğunluğu ve uzaklığına göre hız değerleri değişiklik gösterebilir..

3-)Hangi ayarların yapılması gerekiyor?

Cevap: 4.5G’ye bağlanmak için akıllı telefon ve SIM kartınız tamamsa, yapmanız gereken bir ayar olabilir. Bu ayarın en önemli noksatı ise şebeke seçimi olacaktır. Şu anda kullandığınız akıllı telefonlar 3G şebekesine bağlanmak üzere otomatik olarak ayarlanmış durumdadır. Bu geceden itibaren 4.5G’ye bağlanmak için cihazınızın şebeke ayarlarını LTE veya 4G seçeneklerine göre ayarlamanız gerekmektedir.

iPhone modelerinde ise; sırasıyla ayarlar, hücresel veri seçenekleri, ses ve veri menüsüne gelin. Buradan LTE seçeneğine basarak ayarlarınızı tamamlayın.

Android işletim sistemli cihazlarda ise ayaları açtıktan sonra diğer ağlar seçeneğine gelerek mobil ağlar menüsünden 4G seçeneğini işaretleyin.

4-)İnternet paketi yeterli olacak mı?

Cevap:Şu anda kullandığımız 3G teknolojisi ile kıyaslanmasında en az 10 kat daha fazla internet hızı elde edilecek. Örneğin, daha önce 60 saniyede yüklenen bir içeriği 6 saniyede yükleyeceğiz. Yani internette daha fazla vakit geçirebileceğiz. Bu da aynı zaman aralığında daha fazla veri tüketmek anlamına geliyor. 3G teknolojisinde 4 GB’lık internet paketi yeten bir aboneye yeni dönemde 8 GB veya daha üstü internet paketler yetmemeye başlayacak. Hele ki çocuklarınızın eline verdiğiniz internet size fatura patlaması olarak geri dönebilir. Bu yüzden acele edip mobil internet kotanızı yükseltmekte fayda olacaktır.

5-) Faturada  ödenen ücret artacak mı?

Cevap: Bu sıralar aboneler arasında en çok konuşulan konuların başında faturaların artıp artmayacağı geliyor. 4.5G’nin hızı ile internetteki içeriklere daha hızlı ulaşılabilecek ve eskiye göre kısa zamanda daha fazla içerik tüketilmiş olacak. Bu yüzden kullanılan veri trafiğinde artış olacak. Başka bir deyişle satın alınan mobil internet paketlerinin artırılması kaçınılmaz olacak. Bu da faturaların artması anlamına geliyor. Ancak mobil iletişim operatörleri hazırladıkları kampanyalarla internet paketini artırarak bunu fiyata yansıtmayıp birim başına düşen fiyatları düşürerek kullanıcıların yüksek faturalarla karşılaşmasını engellemeyi hedefliyor.

6-) Telefon aramaları yavaşlayacak mı?

Cevap:Mobil iletişim sektöründe en çok dikkat çeken konuların başında arama süreleri geliyor. İnternet hızı artsa da arama süresi 4.5G’nin ilk dönemlerinde yavaşlayacak. Saha mühendislerinden alınan bilgilere göre aramak istediğiniz kişiye bağlanma süresinde en az 2-3 saniye bekleme olacak. Yani karşı tarafın sesi bize daha geç gelecek. Bunun sebebi de teknoloji farkı olarak duyuruldu. Öyle ki, 4.5G şebekesine bağlı olan bir akıllı telefon 3G şebekesine bağlanmaya çalıştığında kendini otomatik olarak 3G şebekesine düşürmüş olacak. Eğer karşı taraf 2G ise bu bir 2-3 saniyenin daha eklenecek. Böylelikle şu anda ortalama 6 saniye olan bağlanma süresi 10 saniyeye kadar çıkabilecek. Bu sorun 4.5G’li abone sayısının artması ile azalacak. Asıl çözüm ise uçtan uca IP şebekesi olan ‘VoLTE’ ile çözülmüş olacak.

7-)Şarjım daha kısa mı gidecek?

Cevap:Akıllı telefonların çıkması ile birlikte şarj sorunu gündeme gelmiş oldu. Ancak 4.5G ile şarj sorunu daha da kendini hissettirecek. İnternet içinde iken  saniyede 375 megabytelık bir veri transferi söz konusu olunca, akıllı telefonların işlemcileri başta olmak üzere diğer donanım parçaları daha fazla güç harcayacak. Bu da şarj ömrünün kısa sürede tükenmesine sebep olacak.  Ancak cihazınızın ayarlar bölümüne girerek ağ seçeneklerinden ‘3G’yi seçip 4.5G kullanmazsanız sizin için değişiklik olmayacaktır.

8-) Banka şifremi eşleştirmem gerekiyor mu?

Cevap:4.5G’li sim kartlarını alan kullanıcılar bankacılık işlemlerinde sıkıntı yaşayacaktır. Bunun sebebi de internet ve mobil bankacılık uygulamalarına giriş için kullanılan tek kullanım şifrenin tek bir SIM kartla eşleştirilmesinden kaynaklanmasıdır. Siz de 4.5G uyumlu SIM kart almışsanız ve dijital bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirmekte sorun yaşıyor iseniz, müşterisi olduğunuz bankanın çağrı merkezini arayarak veya şubesine giderek ya da bankamatiklerden eşleştirme işlemini birkaç dakikada tamamlayabilirsiniz.

Devamı için tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here