Ana Sayfa Teknoloji Haberleri ABD, Huawei'yi Casusluk Yapmakla Suçluyor!

ABD, Huawei’yi Casusluk Yapmakla Suçluyor!

-

Trump’ın idaresi şimdi ağ ve telekomünikasyonda Huawei ekipmanının kullanımına karşı agresif bir şekilde bastırıyor, Başsavcı William Barr ABD müttefiklerine Nokia Corp. ve Ericsson AB gibi Huawei rakiplerinin sağladığı dişli kullanımına yönelmelerini tavsiye ediyor.

The Wall Street Journal‘a göre, ABD istihbaratının Huawei’nin on yıldan fazla bir süredir casusluğun gerçekleşebileceği ağ ekipmanlarında arka kapılara erişimi olduğu verileri vardı. Sonuç olarak, ABD’li yetkililer Huawei’nin bir güvenlik tehdidi olduğunu ve yasadışı olarak bilgi topladığını iddia ediyorlar.

Bununla birlikte, Huawei bu iddiaları reddediyor. WSJ muhabirleriyle yapılan bir röportajda Huawei’nin CEO’su Ren Zhengfei, Huawei’yi yalnızca ekipmanı sattığı ve otomobilin bagajına ne koyacağına karar vermesi açısından bir otomobil üreticisiyle karşılaştırıyor. Operatörlerin Huawei tarafından satılan cihazları yönettiğini ve şirketin ekipmanı kontrol etmediğini belirtiyor.

Avrupa’da bir altyapı satıcısı olduğunuzda, yasa gereği, yasal bir trafik müdahalesinin yerleşik bir kabiliyetini, yasa uygulayıcı kurumlar tarafından kullanılacak bir işlevi sağlamanız gerekir; sipariş. Bu nedenle, tüm telekom ekipman üreticileri böyle bir arka kapı oluşturmak zorundadır, ancak şebeke operatörünün rızası olmadan buna erişemediklerinden emin olmaları gerekir. Bu erişim, her ülkenin mevzuatı tarafından yönetilen yasalarla verilmelidir.

ABD yetkilileri Huawei’yi yasadışı davranışla suçlamak tam da bu noktada. ABD’li yetkililer, örneğin ulusal güvenlik danışmanı Robert O’Brien, Huawei’nin sistemleri aracılığıyla hassas ve kişisel bilgilere erişebildiğine dair kanıtlara sahip olduklarını belirttiler. Ancak yetkililer, Huawei’nin bu özelliği kullanarak yakalandığına dair kanıtları olup olmadığını söylemeyi reddediyorlar. Bu arka kapı erişiminin kanıtı kamuya açıklanmadı, bu arada ABD’li yetkililer varlığının 2009’dan beri gözlendiğini söylüyor.

Geçmişte ABD, Huawei’nin Çin hükümeti ile yakın ilişkilerinin şirketi otomatik olarak potansiyel bir güvenlik tehdidi olarak sınıflandırması nedeniyle casusluk suçlamalarını destekleyen herhangi bir kanıt sunmaları gerekmediğini belirtti. Yetkililer ayrıca, Çinli bir şirket olarak Huawei’nin Çin hükümeti tarafından yapılan taleplere uyma imkanının olmadığını belirtti.

Ancak son zamanlarda ABD’li yetkililer, Huawei’yi ulusal güvenliği tehdit etmekle suçlamaktan daha fazlasını yapmaları gerektiğine karar verdiler. İddialara ilişkin edinilen kanıt hakkında bazı ayrıntılar İngiltere ve Almanya ile paylaşıldı.Yabancı ülkeler, Huawei’nin yüksek kaliteli ekipmanlarını ve rekabetçi fiyatlarını kullanmak için iddia edilen güvenlik tehdidi ile kumar oynamak isteyip istemediklerine karar vermelidir.

Geçen ay, İngiliz yetkililer ABD tarafından sağlanan bilgilere rağmen, Huawei’nin ağ ekipmanının ülkelerinde çalışmasına izin vermeye istekli olduklarına karar verdiler ve zekanın yeni bir şey olmadığını ve zaten analiz edilip dikkate alındığını belirttiler.

Londra merkezli Vodafone Group PLC, ağ satıcılarının yetkisiz erişime sahip olduğuna dair hiçbir belirti olmadığını belirtti.Bu arada, bazı Alman yetkililer ABD tarafından Huawei tarafından ortaya atıldığı iddia edilen güvenlik tehdidi konusunda ikna oldular, diğerleri ise bu konuda çok endişeli değil.

Şu anda bir siber güvenlik danışmanı olarak çalışan eski NSA yetkilisi Curtis W. Dukes, bir satıcının ağlara yetkisiz erişim elde etme olasılığının mevcut olduğunu, ancak bu tür bir olayı bilmediğini söyledi.Henüz iddiaların hiçbiri kamuya açıklanmadığı için iddiaların önemli bir kanıtla desteklenip desteklenmediğini bilmiyoruz ve ABD yetkililerinin verilerinin bir kısmını genel kamuoyuyla paylaşmaya karar verip vermeyecekleri bilinmiyor.

ABD, müttefiklerini Huawei’nin rakiplerini ağda kullanmaya çağırmaya devam edecek gibi görünüyor, ancak bu Huawei’yi endişelendirmiyor gibi görünüyor. CEO’su hayatta kalabildiklerini ve bu suçlamalardan sonra bile Amerika’yı sevdiğini ve Amerikan ahlaki standartlarının başından beri Huawei’nin çalışanlarının zihinlerine gömüldüğünü söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En İyi Honor Telefonlar 2020

Honor telefonlar, yavaş yavaş piyasadaki akıllı telefonlara rakip olmaya başladı. Huawei’nin alt markası olarak ortaya çıkan marka, şu sıralar Huawei kadar ilgi görüyor. Ülkemizde...

Tesla Cybertruck 500 Binin Üzerinde Ön Siparişe Ulaştı

Tasarımı ile bütün dünyanın dikkatini çeken Tesla Cybertruck henüz satışa çıkmasa da şimdiden büyük bir başarı yakaladı. Bazı kesimler tarafından kullanışsız abartılı olarak gösterilen...

Huawei, Oppo, Samsung ve Apple’dan Yepyeni Plan!

Xiaomi, Huawei, Samsung, Oppo ve Apple GaN teknolojisi için kollarını sıvadı. Xiaomi GaN çözümlerinin tedarikçisi olan Xiaomi, “bu yıl birçok üreticinin...

Sony Xperia L4 Teknik Özellikleri Sızdırıldı!

Sony, Xperia 1'i kesilmiş çerçeveler ve daha büyük bir ekranın yanı sıra 21: 9 en boy oranıyla piyasaya sürdüğünde, geçtiğimiz yıl Xperia...

Emperion Nebulus – Windows 10’u Destekleyen Akıllı Telefon!

Android ve iOS platformunun baskınlığı, Microsoft'un platformlar arası entegrasyon girişimi için zor bir iş olduğunu kanıtladı ve işletim sistemini taşıyan akıllı telefonlar...