ABD’li yetkililer, seçimin gününde Rusya’nın herhangi bir hamle yapması durumunda Rusya’yı hackleyebileceklerini ve bu duruma karşı hazır olduklarını söylediler.

ABD’nin uzun bir süredir devam eden seçim süreci artık bitiyor. Başkanlık seçimleri 8 Kasım 2016’da gerçekleştirilecek. Vatandaşların elektronik oylama makineleri konusundaki tedirginlikleri sürüyor.

Daha önce Rusyalı hackerların 20 eyalette bulunan elektronik oy makinelerine saldırı düzenleyebileceklerini, fakat yetkililerin endişe endişe edilmemesine dair yaptığı açıklamalar gündeme gelmişti. Bugünse ABD’li yetkililer, uyarı eşiğini yükseltti.

abdden-rusyaya-gozdagi-2

Yetkililer, Rusya’nın oy verme yetkisini üstlerine alacak şekilde oylamaya müdahale etme riski bulunduğunu fakat bu durumun asla şansa bırakılmayacağını söylediler. Üst düzey bir istihbarat kaynağının NBC News’a  yaptığı açıklamada, Amerikalı siber savaş ajanlarının seçim süreci boyunca hazır olacağını ve Rusya’nın herhangi bir girişiminde, karşı hamle yaparak, Rusya’nın kritik altyapı sistemlerini hackleyebileceklerini söyledi.

Tahmin edilen bir diğer durumsa kesin bir şekilde sistemlere müdahale edilmeden toplum üzerinde bir etki oluşturmak. Yaptığı sızıntılarla son günlerde gündeme düşen Guccifer 2.0’ın seçim günü sahte sızıntılarla oylar üzerinde etki oluşturacağı veya Rusların sosyal medya üzerinden oylamayla ilgili yanlış bilgiler dağıtarak seçime müdahale etmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here