Facebook’un reklam engelleyici uygulamalara ve eklentilere karşı önlemler alırken Adblock tarafından engeller aşıldı.

Sosyal ağ devi olan Facebook, reklam engelleyici uygulama ve eklentilere karşı savaş açmıştı. Reklam engelleyicilere karşı büyük bir savaş başlatacağını ve artık reklamlarını engelleyemeyeceklerini söyleyen Facebook kendi kodları arasına gizleyeceğini söyledi. Bu konuşmanın ardından Adblock’tan cevap geldi. Adblock kendine özel bir yöntem ile Facebook’un geliştirmiş olduğu sistemi çökertti. Bundan sonra Facebook kaçacak Adblock kovalayacak gibi duruyor.

Reklamsız Facebook devri kaldığı yerden devam ediyor. Facebook Adblock’un yöntemini pasif duruma getirmek için uğraşıyor. Elbette getirecek ancak Adblock reklam engelleme konusunda uzman bir başka teknikle tekrar engelleyecek tabii ki.

9e8b4ee389ba630c7327bbff52466ce9c57cb121

Facebook’un reklam kodlarını gizleyerek içerikleri kendi kodları altında göstermesi ile reklamların engellenemeyeceğini düşünüyordu. Bu şekilde reklam engelleyiciler reklam kodlarını ayırt edemeyip reklamları engelleyemeyeceklerini düşünüyordu ve işe de yaradı. Ancak çok kısa süre sonra Adblock‘tan açıklama geldi. Tekrar reklamsız Facebook kullanabilirsiniz gibisinden.

Reklam engelleyiciler tüm internette bulunan reklamlardan sıkılmış kullanıcıların ilacı diyebiliriz. Aslında reklamlar web sitelerinin tek geliri diyebiliriz. Bunun üzerine reklamların engellenmesi web site sahiplerinin gelirlerinin olmaması dahilinde sitelerini kapatmalarını ve ayakta durmalarını zorlaştırabilir. Ancak belli başlı bir kaç websitesi tek sayfaya 9-10 adet reklam koymasından dolayı kullanıcılar haliyle reklamlardan sıkıldılar.

Son olarak her ne kadar Facebook sistemlerini geliştirse bile dünyanın kuralı şu şekilde kuralları yok et. Bundan anlayacağımız gibi o açar Adblock kapatır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here