laptop-yanıyor

Laptop pilleriyle sorun yaşayan firmaların arasına Panasonic de dahil oldu.

Panasonic ürettiği dizüstü bilgisayarlarda hatalı batarya problemleri ile karşılaştı. Ortaya çıkan haberlere göre firmanın üretip yıllar önce satışa sunduğu CF-S10 dizüstü bilgisayarı yanında verdiği şarj edilebilir parçaların ilerleyen zamanlarda “aşırı ısınmaları, duman çıkarmaları veya yanmaları” mümkün hale gelebiliyor.Dikkat edilecek konu bilgisayarlar ve “tüketiciler için yanma veya yanık hasarı verme riski” üst seviyede bulunuyor.

panasonic pil

CF-VZSU61U model şarj edilebilir batarya paketi, 2015’in sonlarında Japonyalı otoritelerin fark ettiği sorun olarak ortaya çıktı. Sunulan rapordan anlaşıldığına göre bilgisayar ile birlikte verilen batarya paketinden kaynaklı meydana gelen ciddi bir ürün hatasının varlığı tek etken olarak otoriteler bu ürünün farkına varmışlar.

Hatanın ortaya çıkartılması üzerine Firmanın tehlikeli batarya paketi  ürünlerini, ilk olarak Kanada ve Avusturalya geri çağırdı. Her ülke, geri çağırma için farklı bir zaman veriyor. Japonya ile Kanada, 2011 Temmuz ve 2012 Nisan arasında üretilen makinelerin tehlike arz eden patlayıcı bataryalara sahip olduğunu söylerken, Avustralya ise 1 Nisan 2012 ile 1 Haziran 2013 arasında satın alınan makinelerin problemli olduğunu söylüyor.

yanan laptop

Hangi ülkede olursanız olun bahsi geçen ürüne sahip iseniz, bu tarihler civarında bir dizüstü bilgisayar aldıysanız, bataryasına dikkat etmenizde fayda var. Evde yokken ve gece yatarken asla şarja takılı bırakmayın. En ufak bir kokuda prizden bilgisayar fişini çıkartın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here