Amazon Echo

Akıllı ev asistanlarına sürekli olarak yenileri eklenmeye başladı. Bir bir yeni akıllı ev asistanlarını görmeye başlarken artık yeni ürünlerde ilk serilere göre çok daha yüksek özelliklerde sunulmaya başlandı. Öyle ki Google, Amazon gibi dev firmalarında yeni teknolojiye dahil olmasıyla beraber bu alanda çok daha profesyonel ürünler görmeye başladı. İşte bunlardan bir tanesi de Amazon Echo akıllı ev asistanları. Dünyanın en büyük alışveriş sitesi olarak bilinen Amazon’un geliştirdiği akıllı ev asistanı Amazon Echo bu alanda şimdiye kadarki en iyi ürünlerden de bir tanesi.

Amazon Echo Ne Gibi Özellikler Sunuyor? Ayrıcalıkları Neler?

Google desteğinin de bulunduğu en kapsamlı sanal asistanlardan biri olan Amazon Echo asistanı birçok işleve de sahip. Peki sanal asistan ne gibi ayrıcalıklara sahip? Nasıl kullanılıyor? Daha detaylı olarak bakalım.

Amazon Echo

Öncelikle Tasarım ve Kullanım Durumu

Tasarım: Amazon Echo hakkında ilk olarak tasarım konusunda bilgi vermemiz gerekiyor. Aslında bu seride de genel olarak kullanılan sanal asistan sistemlerinde pek fazla bir fark olmadığını belirtelim. Zira sanal asistan benzerlerinde olduğu gibi dik silindir bir tasarıma sahip.

Bu sayede aslında taşınabilirliğinin yanı sıra serinin çok şık bir dekoratif ürün olduğunu da söylemek gerekiyor. Ayrıca tasarım konusunda dikkat çeken bir diğer noktada farklı renk seçenekleri olduğunu da belirtelim. Genel olarak modelin beyaz ve siyah renkleri arasında seçim yapabiliyorsunuz.

Amazon Echo

Teknolojisi: Tasarımından hemen sonra şimdide Amazon Echo’nun kullanımı ile ilgili bilgi verelim. Çalışma mantığı oldukça basit olan ürünün üzerinde 7 adet farklı hoparlör bulunuyor. Seride yer alan bu hoparlörler sayesinde ve silindir tasarım sayesinde sanal asistan hemen her konumdan kolay bir şekilde sesinizi algılayabiliyor. Bunun dışında sanal asistanı kullanırken ona “Alexa” olarak seslenmeniz gerekiyor. Bir komut vereceğinizde de öncelikle “Alexa” diyerek seslenmeniz gerekli.

Amazon Echo İçerisinde Yer Alan Özellikler

Gelelim bu ürünün bize neler sunduğuna. Amazon Echo diğer akıllı asistanların yapabildiklerinden çok daha fazla işlemi yerine getirebiliyor. Yani komut sayısı çok daha fazla. Tabi bu durumda doğrudan Google desteğinin de etkisi büyük. Sanal asistanın yerine getirebildiği komutları yani neler yapabildiğini ise şöyle sıralayalım;

 • Sağlık konusunda sorduğunuz soruları cevaplandırabiliyor (örneğin baş ağrısına neyin iyi geldiğini sorabiliyorsunuz)
 • Programında neler olduğunu takvim üzerinden sorabiliyorsunuz
 • Saat, hava durumu, genel sıcaklık bilgisi gibi sorulara da Amazon Echo cevap vermekte.
 • Uygulama aracılığı ile seçtiğiniz haber kaynaklarında ne gibi haberler olduğunu sorabiliyor ve detay isteyebiliyorsunuz.
 • Spotify üyeliğiniz var ise entegre edip istediğiniz şarkıyı çaldırabiliyorsunuz. (Tabi listenizden çalıyor)
 • Yine müzik zamanlaması yapıp bir süre müziğin çaldıktan sonra kapanmasını sağlayabiliyorsunuz. (50 dakika müzik çal gibi bir komut verilebiliyor)
 • Sesli kitap okuma hizmetinden yararlanabiliyorsunuz. Uygulamaya kitap eklemeniz yeterli.
 • Sesli komut ile alarm kurdurabiliyorsunuz.
 • Yemek siparişleri verebiliyorsunuz.
 • Uber sistemleri ile bağlantı kurup taksi durumu öğrenebiliyor, taksi çağırabiliyorsunuz.
 • Akıllı ev aletleriyle bağlantı kurabiliyorsunuz.

Amazon Echo

Amazon Echo Fiyatı ve Güncelleme Desteği

Genel olarak sanal asistan teknolojileri çok daha yüksek ücretli teknolojiler olarak biliniyor. Hem akıllı asistanların yeni yeni gelişiyor olması hem de ürünün içerisinde kullanılan teknoloji ve malzeme kalitesine göre henüz akıllı ev asistanlarının fiyatlarının da çok düşük olmadığını akıllı telefonlara denk bir fiyat sistemiş kullanıldığını da belirtelim. Tüm bunlarla beraber ülkemizde de satışı bulunan Amazon Echo, bir tık daha düşük bir fiyat aralığı sunmakta. Zira rakiplerinin 1,500 TL’ye denk gelen bir fiyat aralığı sunmasına karşılık Amazon Echo ülkemizde 950 – 1000 TL arasında bir fiyat aralığıyla beraber satışa çıkıyor.

Amazon ve Kickstarter Birliği

Amazon Echo

Tüm bunlarla beraber Amazon Echo akıllı asistanının sürekli olarak güncellemelerde almaya devam ettiğini belirtelim. Yani kısa süre içerisinde cihazın yapabilecekleri de bir hayli artış gösterecek. Sadece Google desteğinin artması bile sesli asistanı çok farklı yerlere getirmeye yetecek gibi.

Bununla beraber serinin en büyük ayrıcalıklarından birisi de kendi uygulamasının da sürekli olarak destek alıyor olması. Tabi ki Amazon Echo alternatifleri de yok değil. Arçelik tarafından geliştirilen sanal asistan hakkında bilgi almak için yazımızı, Microsoft’un akıllı asistanı için ise bir diğer yazımızı inceleyebilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here