Ana Sayfa İpucu Amazon Logosunun Anlamı ve Tarihçesi

Amazon Logosunun Anlamı ve Tarihçesi

Dünyanın en büyük alışveriş sitesi Amazon'un kısa bir tarihçesi ve logosunun arkasındaki öğrenmeniz için kısa bir eğlenceli yazı oluşturduk....

-

Amazon, Washington merkezli dünyanın en büyük çevrimiçi perakende  alışveriş şirketidir. İlk olarak 1994 yılında Cadabra olarak adlandırıldı. Fakat telaffuz ederken, Cadavre Kadavra, çürümüş) kelimesi ile karışma ihtimalinden dolayı adının tekrar gözden geçirilmes gerekti. İlk başlarda bir kitap satış şirketi olarak kuruldu.

1995 yılında şirketin sahibi ve avukatı Amazon nehrinden feyz aldı. Tabi ki bu durumun arkasında sadece nehir yok. Ayrıca şirket “Dünyanın en büyük kitapçısı” ünvanını eline almak istediği için, dünyanın en büyük nehirlerinden birisini isim seçti.

Ayrıca bu ismi seçmelerinde diğer sebep ise, o zamanlarda web siteleri günümüzdeki gibi çok tıklanma özelliğine göre değil, arama motorlarına alfabetik olarak sıralanıyordu. İsmin bu şekilde oluşturulduğunu öğrendikten sonra şimdi de logosunun altındaki sırrı öğrenelim.

Amazon Logosunun Ne Anlamı ve Tarihçesi

Amazon Logosunun Anlamı ve Tarihçesi

1995’te online kitap satmak için yola koyulan Amazon, günümüze kadar üç farklı logo kullandı.

1. İlk Aşama (1995-98)

Logonun ilk aşamasında, şirket sadece çevrim içi kitap satma işi ile ilgileniyordu. Böylelikle ilk logo da daha çok kitap merkezli düşündüler.

Amazon Logosunun Ne Anlamı ve Tarihçesi

Amazon’un ilk logosu, A alfabesinden akan bir nehirdi. En altta ise Dünyanın en büyük kitapçısı” anlamına gelen “Earth’s biggest book storeyazısı yer alıyor. Ayrıca, logo arka planda güzel bir su dokusu ile süslenmiş ve bu da kısmen göze daha hoş görünüyordu.

2. İkinci Aşama (1998-2000)

Kurulduğu ilk yıllarda şirket, diğer bölümlerde de büyümelerini teşvik eden iyi bir kar elde etti. Sonuç olarak, platformlarındaki kitaplarla birlikte geniş bir müzik koleksiyonu satmaya başladılar. Genişlemeyle birlikte ilk aşamada sadece kitap merkezli olan logonun da değişmesi gerekiyordu.

Amazon Logosunun Ne Anlamı ve Tarihçesi

Yeni Amazon logosu, genişlemelerini göz önünde bulundurarak ve yeni ürünlerinin reklamını yapmak için oluşturuldu. Bu kez arka plan düz beyazdı, amazon.com altına hemen hemen düz sarı bir çizgi bulunuyordu. Ayrıca yeni olarak “kitap, müzik ve daha fazlası anlamına gelen “BOOK, MUSIC & MORE” sloganı vardı.

3. Üçüncü Aşama (2000’den Günümüze)

2000 yılına gelindiğinde Amazon, artık en iyi çevrimiçi alışveriş sitelerinden birisi olmuştu. Artık amazon.com sadece kitap ve müzik için değildi. Aynı zamanda hemen her türlü şeyi sipariş etmek mümkündü. Durum olunca yeniden logonun değiştirilmesi gündeme geldi.

Turner Duckworth tarafından oluşturulan yeni logo, şirketin önceki logosuyla benzerlik gösteriyordu. Ancak bu sefer, web adresi altından sarı bir ok yer aldı ve kısmen boyut kısaltıldı.

Amazon Logosunun Ne Anlamı ve Tarihçesi

Logo ilk bakışta oldukça basit gözüküyor, ancak arkasında bazı gizli anlamlar var. Bu Amazon logosu, uzun yıllar sonra bile hala şirket tarafından kullanılmasına rağmen, yaratıcı parlaklığın en iyi örneklerinden biri olmaya devam ediyor.

Amazon’un A’sından başlayan ok Z’de sonlanıyor. Bu da Amazon’da A’dan Z’ye her ürünü bulmanın mümkün olduğu gösteriyor.