Ana Sayfa İpucu Amazon Logosunun Anlamı ve Tarihçesi

Amazon Logosunun Anlamı ve Tarihçesi

Dünyanın en büyük alışveriş sitesi Amazon'un kısa bir tarihçesi ve logosunun arkasındaki öğrenmeniz için kısa bir eğlenceli yazı oluşturduk....

-

Amazon, Washington merkezli dünyanın en büyük çevrimiçi perakende  alışveriş şirketidir. İlk olarak 1994 yılında Cadabra olarak adlandırıldı. Fakat telaffuz ederken, Cadavre Kadavra, çürümüş) kelimesi ile karışma ihtimalinden dolayı adının tekrar gözden geçirilmes gerekti. İlk başlarda bir kitap satış şirketi olarak kuruldu.

1995 yılında şirketin sahibi ve avukatı Amazon nehrinden feyz aldı. Tabi ki bu durumun arkasında sadece nehir yok. Ayrıca şirket “Dünyanın en büyük kitapçısı” ünvanını eline almak istediği için, dünyanın en büyük nehirlerinden birisini isim seçti.

Ayrıca bu ismi seçmelerinde diğer sebep ise, o zamanlarda web siteleri günümüzdeki gibi çok tıklanma özelliğine göre değil, arama motorlarına alfabetik olarak sıralanıyordu. İsmin bu şekilde oluşturulduğunu öğrendikten sonra şimdi de logosunun altındaki sırrı öğrenelim.

Amazon Logosunun Ne Anlamı ve Tarihçesi

Amazon Logosunun Anlamı ve Tarihçesi

1995’te online kitap satmak için yola koyulan Amazon, günümüze kadar üç farklı logo kullandı.

1. İlk Aşama (1995-98)

Logonun ilk aşamasında, şirket sadece çevrim içi kitap satma işi ile ilgileniyordu. Böylelikle ilk logo da daha çok kitap merkezli düşündüler.

Amazon Logosunun Ne Anlamı ve Tarihçesi

Amazon’un ilk logosu, A alfabesinden akan bir nehirdi. En altta ise Dünyanın en büyük kitapçısı” anlamına gelen “Earth’s biggest book storeyazısı yer alıyor. Ayrıca, logo arka planda güzel bir su dokusu ile süslenmiş ve bu da kısmen göze daha hoş görünüyordu.

2. İkinci Aşama (1998-2000)

Kurulduğu ilk yıllarda şirket, diğer bölümlerde de büyümelerini teşvik eden iyi bir kar elde etti. Sonuç olarak, platformlarındaki kitaplarla birlikte geniş bir müzik koleksiyonu satmaya başladılar. Genişlemeyle birlikte ilk aşamada sadece kitap merkezli olan logonun da değişmesi gerekiyordu.

Amazon Logosunun Ne Anlamı ve Tarihçesi

Yeni Amazon logosu, genişlemelerini göz önünde bulundurarak ve yeni ürünlerinin reklamını yapmak için oluşturuldu. Bu kez arka plan düz beyazdı, amazon.com altına hemen hemen düz sarı bir çizgi bulunuyordu. Ayrıca yeni olarak “kitap, müzik ve daha fazlası anlamına gelen “BOOK, MUSIC & MORE” sloganı vardı.

3. Üçüncü Aşama (2000’den Günümüze)

2000 yılına gelindiğinde Amazon, artık en iyi çevrimiçi alışveriş sitelerinden birisi olmuştu. Artık amazon.com sadece kitap ve müzik için değildi. Aynı zamanda hemen her türlü şeyi sipariş etmek mümkündü. Durum olunca yeniden logonun değiştirilmesi gündeme geldi.

Turner Duckworth tarafından oluşturulan yeni logo, şirketin önceki logosuyla benzerlik gösteriyordu. Ancak bu sefer, web adresi altından sarı bir ok yer aldı ve kısmen boyut kısaltıldı.

Amazon Logosunun Ne Anlamı ve Tarihçesi

Logo ilk bakışta oldukça basit gözüküyor, ancak arkasında bazı gizli anlamlar var. Bu Amazon logosu, uzun yıllar sonra bile hala şirket tarafından kullanılmasına rağmen, yaratıcı parlaklığın en iyi örneklerinden biri olmaya devam ediyor.

Amazon’un A’sından başlayan ok Z’de sonlanıyor. Bu da Amazon’da A’dan Z’ye her ürünü bulmanın mümkün olduğu gösteriyor.

Bizi Youtube'ta takip et!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bugün Koronavirüse 1.003 Kişi Yakalandı, 1.493 Kişi İyileşti

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, yapmış olduğu açıklamada 10 Temmuz 2020 koronavirüs vaka sayıları hakkında detayları paylaştı. Bugün 1.003 kişinin COVID-19 testinin...

Galaxy Buds Live Gerçek Görüntüleri ve Renk Seçenekleri

Galaxy Buds Live isimli bir kablosuz kulaklık geleceği neredeyse kesindi. Hatta Galaxy Buds serisine farklı bir tasarım kazandıracağı da söylenen bu kulaklık...

Performans Canavarı Yeni Tablet Galaxy Tab S7 Plus Sızdı

Samsung yakın zamanda çıkartma yapacak. Kulaklık, akıllı telefon, akıllı saat tanıtacak olan markanın şimdi Galaxy Tab S7 Plus isimli yeni amiral gemisi...

İşte Yeni Galaxy Fit Akıllı Bileklik

Unpacked 2020 etkinliği için çok çok az bir süre kaldı. Etkinlik 5 Ağustos tarihinde ama Samsung'un bazı teknolojileri için bu süreyi beklemeyeceği...

İşte Google Pixel 5 XL Akıllı Telefonu

Google, birkaç farklı üretim yöntemiyle birkaç farklı akıllı telefon serisi sunduktan sonra sonunda başarıyı Pixel ile yakaladı. Seri emin adımlarla yoluna devam...