Youtube ücretsiz video paylaşım sitesi anayasa mahkemesinin kararı ile kapatılmıştı. Kapatılmasının ardından bildiğiniz gibi yüzlerce hatta binlerce bireysel ve kurumsal şikayet mektupları gitmiş bazı şikayet dilekçeleri incelenip savcılık aracılığı ile mahkemeye sevk edildikten sonra sürekli olarka yeni kararlar çıkmıştı.

Yapılan son mahkemede çıkan karara göre bireysel başvurularda, başvurucuların haklarının ihlal edildiğine karar verdi. Yeni çıkan habere göre Youtube avukatı aracılığı ile Türkiye Barolar Birliği ve CHP’nin bazı milletvekilleri Youtube’nin tekrar açılıp erişim engelinin kaldırılması için herbiri anayasa mahkemesine bireysel başvurular yaptılar.

Gelen bireysel başvuruları gözden geçirmeye karar veren Anayasa Mahkemesi tüm başvuruları inceleyerek net bir karara vardı. Gelen açıklamaya göre alınan karar ”başvurucuların haklarının ihlal edildiğine, erişimin engellenmesinin, ifade özgürlüğünün ihlali anlamına geldiğine karar verdi.”

youtube 2

Yüksek Mahkeme, gerekçe yazıldıktan sonra hak ihlalinin giderilmesi ve gereğinin yapılması için kararı, TİB ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na gönderecek. Ancak bu kararın ne kadar uygulanacağı soru işareti…

Youtube 360 Derece Video Desteği

YouTube kapandığı günden beri Anayasa Mahkemesi sürekli olarak bireysel ve kurumsal başvurularla işin altından kalkamaz duruma geldi. YouTube açılması halinde kapatılması için gelen başvurular, YouTube kapatıldığında ise açılsın diye gelen başvurular can sıkıcı hale geldi. İlerleyen günlerde ise bizi nelerin beklediği merak konusu…


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here