Ana Sayfa Mobil Uygulamalar Android ve iOS uygulamaları artık Windows 10'a geliyor

Android ve iOS uygulamaları artık Windows 10’a geliyor

-

Uzun zamandır gündemde olan iddia artık doğrulandı ve iOS ile Android uygulamalarının Windows 10 işletim sisteminde de çalıştırılabileceği bu haftaki BUILD 2015 konferansında resmen duyuruldu.

Microsoft’un uygulama mağazasındaki sayı ve kalite açığını kapatmayı hedeflediği bu yeni stratejide BlackBerry platformundaki gibi emülatör yardımıyla uygulamaların çalıştırılması söz konusu değil. Microsoft geliştiricilerden emek istiyor.

Project A adındaki programda iOS ve Android geliştiricileri uygulamalarındaki kodların pek çoğunu yeniden kullanacak ve bazı optimizasyonlarla Windows 10 için de çalışır hale getirecek. Yani emülatörden ziyade yerleşik uygulamalar söz konusu.

Android kullanıcıları uygulamalarını optimize ederken Java ve C++ dillerinden, iOS kullanıcıları ise Objective C dilinden faydalanacak. Microsoft optimizasyon işlemlerinin son derece hızlı ve kolay bir şekilde yapılacağını belirtiyor.

Otoriteler Microsoft’un yeni stratejisini oldukça yenilikçi buluyor. Zira Android ve iOS platformunda iki milyondan fazla uygulama mevcut ve emülatör yöntemiyle gerekli gereksiz yüzbinlerce uygulamanın bir anda ekosistemi işgal etmesi ihtimali bulunuyor. Microsoft bunun yerine geliştiricilerin emek harcayarak kodlarını derlemelerini istiyor.

Aslında bu sıfırdan uygulama geliştirmeye benziyor ancak kodların büyük kısmı yeniden kullanıldığı için fazla zaman harcamak gerekmiyor. Şimdilik hangi geliştiriciler bu programdan yararlanacak açıklanmadı ancak Windows 10 mobil piyasaya çıktığında örnekler de görünmeye başlayacaktır.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Samsung Blue QLED Teknolojisi Nedir?

Samsung, tüketici elektroniği, ağlar, yarı iletkenler, kameralar, ekranlar ve daha fazlasını içeren çeşitli teknolojilerde büyük bir deneyime sahip. Bunların dışında, QLED (Quantum...

Lenovo YOGA 27 AIO Tanıtıldı – Fiyatı ve Özellikleri

Yeni tanıtılan, Lenovo YOGA 27 AIO (All In One Yani Hepsi Bir Arada Bilgisayar), 4K (3840 x 2160 piksel) çözünürlüğe sahip 27...

Oppo’nun Yeni Televizyonlarına, Kumanda Şoku!

Oppo, Oppo TV R1 ve Oppo TV S1 ile, akıllı televizyon sektörüne resmen giriş yaptı. Oppo TV S1, 4K QLED ekrana ve...

Samsung Galaxy Buds Live, Mistik Mavi Renk Seçeneği İle Karşınızda!

Samsung'un yeni kulaklıkları Mistik Siyah, Mistik Beyaz ve Mistik Bronz olmak üzere üç renkle satışa sunulmuştu. Samsung, 26 Ekim'de başlayıp 1 Kasım'da...

Xiaomi Mi Box 4S Tanıtıldı – Fiyatı ve Özellikleri

Beklenildiği üzere Xiaomi Mi Box 4S tanıtıldı. Sadece 43 dolarlık bir fiyatla satışa çıkan yayın cihazı, dün sızdırılmıştı. Xiaomi Mi Box 4S...