Ana SayfaAndroid HaberleriAndroid’de Kalkmayan Uygulamalar Nasıl Kaldırılır?

Android’de Kalkmayan Uygulamalar Nasıl Kaldırılır?

-

Android işletim sisteminde Google Play üzerinden indirdiğimiz uygulamaları kaldırmak oldukça kolayken silmek istediğimiz fakat sisteme ön yüklü olarak gelen uygulamaları kaldırmak neredeyse imkansız. İşte bu yazımızda kalkmayan uygulamalar nasıl kaldırılır? Sorusunu cevaplıyoruz.

Neden kaldırmalıyız? Kaldırmak gerekli mi?

Her uygulamayı silmek için kullandığımız yöntem ile silemediğimiz bu uygulamaları neden kaldırmak istediğimizi bilmemiz de oldukça önemli bir husus. Uygulamanın giriş ekranında gereksiz yer kapladığını düşünüyorsanız bunun için uygulamanın simgesine uzun süre basılı tutup kaldır diyebilirsiniz. Bu işlem sonrasında uygulamanın kısayolu giriş ekranınızdan kalkacaktır.

Kaldırmak istediğiniz uygulamanın telefonunuzda fazla yer işgal ettiğini, cihazı yavaşlattığını düşünüyorsanız veya veri tüketimi, gizlilik ihlali gerçekleştirdiğini düşünüyorsanız uygulamayı kaldırmanız çok daha faydalı olacaktır fakat bunu yapabilmek için cihazınızın root işleminden geçmiş olması gerekli olabilir.

Root’suz cihazlar ne yapmalı?

Cihazınızın root erişimine sahip değilseniz bu uygulamaları kaldırmanız pek mümkün olmayacaktır maalesef, fakat onları devre dışı bırakmak bir çözüm olabilir. Android 4.4’ten eski bir sürümü kullanıyorsanız uygulama listesini açın ve menü tuşuna dokunun sonrasında Uygulamaları Gizle seçeneğini seçin.

Android 4.4 KitKat ve üzeri bir sürümü kullanıyorsanız Ayarlar>Cihazlar>Uygulamalar yolunu izleyin ve önce Zorla durdur, sonrasında Devre dışı bırak seçeneklerine dokunun. Uygulamaları silemiyor olsanız bu yöntem ile uygulamaların bir daha karşınıza çıkmamasını sağlayabilirsiniz.

Bazı uygulamaların yine bu yöntem ile devre dışı bırakılamadığını da üzülerek belirtmek durumundayız. 3. parti bir launcher kurarak istemediğiniz uygulamaları gizlemek mümkün fakat bu uygulamaların arka planda çalışmasına engel olmayacaktır.

Cihazınız Root’luysa bu uygulamalar işinize yarayabilir!

Root’lu bir cihaza sahipseniz ön-yüklü uygulamalardan kurtulmak çok daha kolaylaşacak. Bu işlemi gerçekleştirmek için bazı araçlardan yararlanmanız gerekiyor, bu araçlardan tercih edebileceklerinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Titanium Backup

İstemediğiniz uygulamaları kaldırmak için kullanabileceğiniz en iyi uygulamalardan biri Titanium Backup. Google Play üzerinden ücretsiz olarak indirebileceğiniz bu uygulama uygulamaların yedeğini almanıza ve kaldırmanıza imkan veriyor. Bunun dışında uygulamanın ücretli sürümü ile uygulamaları dondurabiliyor ve farklı özellikleri uygulayabiliyorsunuz.

NoBloat Free

NoBloat Free uygulaması, cihazınıza ön yüklü olarak gelen işe yaramayan uygulamaları kaldırmak için tercih edebileceğiniz ücretsiz olarak sunulan en iyi çözüm yollarından birisi. Uygulamalarınızı silmeden önce yedeklerini de almanıza imkan tanıyan bu uygulama hatalı bir işlem sonrasında paçayı kurtarmanıza yardımcı oluyor.

System App Remover

Bu uygulama sayesinde normalde dokunamadığınız sistem uygulamalarını kaldırabildiğiniz gibi, uygulamaları SD karta taşımanıza da imkan sunuyor.

Bir diğer çözüm: Custom ROM

Android işletim sistemini kullanan telefon veya tabletlerinize ön yüklü olarak gelen uygulamaları kaldırmak için Custom ROM’ları da tercih edebilirsiniz. Bildiğiniz gibi bu özel ROM’ları kullanabilmek için telefonunuzun root izinlerine erişebiliyor olmanız gerekiyor. ROM tercihi yaparken sunulan gizlilik ve performansa dikkat etmeyi ihmal etmeyin.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here