Windows Phone henüz mobil sektörde yeterli popülariteyi yakalayamadı. En çok tercih edilen işletim sistemi uzun süredir Android’ken, Apple yine de sadece iPhone telefonlarıyla, iOS sistemiyle Android‘le mücadele etmeyi başarıyor. Bu yazıda, iki sistem arasındaki farkları inceledik. iPhone telefonlarda olup da, Android’de yer almayan özellikleri masaya yatırdık. iOS’un Android’den farkları neler, iOS’un Android‘e göre artıları neler?

1. Önceki uygulamalara kısayol var

Önceki uygulamalara kısayolİyi veya kötü, sosyal medyayı ciddi oranda aktif kullanıyorsanız telefonunuzda önemli şeyler var. Örnek vermek gerekirse, her gün Facebook’ta düzinelerce yazı, video ve fotoğraf paylaşılıyor. iPhone telefonlarda ise uygulamayı geriye alma özelliği var ve hızlıca, bir uygulamadan diğerine tek dokunuşla geçmek mümkün.

 

 

 

 

2. Sağa kaydırıp, geri gitme özelliği

Sağa kaydırıp, geri gitme özelliğiEvet, Android telefonların tamamında geri tuşu var fakat iPhone’larda bulunmuyor. Bu da Apple’ı daha yaratıcı hale getiriyor. Sonuç olarak, iPhone telefonunuzda soldan sağa bir kaydırma hareketiyle basitçe sayfayı değiştirebiliyorsunuz. Bu da menülerde boğuşmanıza gerek kalmıyor ve hızlıca sizi istediğiniz yere ulaştırıyor.

 

 

 

3. İnternette gezinti kolaylığı

İnternette gezinti kolaylığıEğer tek bir site üzerinde çok fazla gezinti yapıp, çok şey okuyorsanız, iPhone telefonlar bu konuda kolaylık sağlıyor. Örnek vermek gerekirse, Cepkolik.com sitesine girecekseniz, yukarıdaki durum barına basarak hemen sayfaya ulaşıyorsunuz.

 

 

 

 

4. Klavyesi daha iyi

Klavyesi daha iyiHer Android telefon üreticisinin kendi yazılımsal klavyesi var ve emin olun, hiçbirinde Apple kada başarılı klavye yok. Her ne kadar bunun nedeni tam açıklanamasa da, yazı yazarken iPhone telefonlarda çok daha rahat ediyorsunuz ve o hissi alıyorsunuz. Özellikle çok mesajlaşan kişiler için bu da çok önemli

 

 

 

5. Yazı düzeltme

Yazı düzeltmeHızlı yazanlar, çoğunlukla mesaj atarken hataya düşebiliyor. Android telefonlarda bu tam bir işkence haline dönüşebiliyor. Özellikle ekstra uygulama yüklenmemişse ve büyük parmaklara sahipseniz, yazdığınızı düzeltmek işkence olabiliyor. iOS’ta 3D Touch sahibi olmasanız bile, uzun basışla yazıya yakınlaşıp düzenleme yapabiliyorsunuz.

 

 

 

6. Yönetim paneli başarılı

Yönetim paneli başarılıBu soru uzun zamandır sorulur; neden telefon üreticileri kolay arayüzler sunmuyor ve bazı şeylerde ısrar ediyor? Neden adres ve düzenleme çubuğu her zaman ekranın üstünde de, altında değil? Neden iOS uygulamalarında sanal geri dönme tuşları hep üstte yer alıyor? Aslında tüm bunların bir sebebi var ve iOS’ta menüler arasında gezinti hep daha başarılı.

 

 

 

7. Düşük batarya modu

Düşük batarya moduLow Power Mode da denilen bu özellik Android’de uzun yıllardır var ve sonunda Apple da Google’ı takip etmeye karar verdi. Üstelik Apple’ın çözümü çok daha iyi ve pratik oldu. iPhone’larda düşük batarya otomatik olarak algılanıyor ve sizin değiştirmenize gerek kalmıyor. Yani telefonun bataryası düşükse, kendiliğinden bu moda geçiyor. Android’lerde ise tüm bu işlemleri elle ayarlamak gerekiyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here