Ana Sayfa IOS Haberleri Apple, 3.Parti Ebeveyn Denetim Uygulamalarını Kaldırıyor!

Apple, 3.Parti Ebeveyn Denetim Uygulamalarını Kaldırıyor!

Daha çok MEB tarafından kullanılan MDM, Apple tarafından yasaklandı....

-

Genel olarak Cupertino devi Apple, her zaman ebeveynlerin çocuklarının cihaz kullanımını yönetmek için çeşitli araçlara sahip olmaları gerektiğine inanmıştır. Fakat yapılan son girişimler bu durumu tersine döndürdü. Çünkü şirket yakın zamanda birçok ebeveyn denetim uygulamasını App Store’dan kaldırdı.

Şirkete göre, bu uygulamalar kullanıcıların gizliliğini ve güvenliğini riske sokuyor. Daha açık olmak gerekirse, bu ebeveyn kontrolü uygulamalarının birçoğu Mobil Cihaz Yönetimi veya MDM adı verilen oldukça sınırlayıcı bir teknoloji kullanıyordu.

MDM‘nin oldukça fazla sınırlamaları olan farklı bir yazılım. Bir aygıt ve kullanıcı konumu, uygulama kullanımı, e-posta hesapları, kamera izinleri ve göz atma geçmişi dahil olmak üzere en hassas bilgileri üzerinde üçüncü bir tarafa kontrol ve erişim sağlar.

Apple, 3.Parti Ebeveyn Denetim Uygulamalarını Kaldırıyor!

Öte yandan, MDM’nin meşru kullanımı da var. İşletmeler bazen tescilli veriler ve donanımlar üzerinde daha iyi kontrol sağlamak için MDM’yi kurumsal cihazlara kurar. Uygulamanın kendisinin kullanıcının aygıtı üzerinde uygulayabileceği kontrolünün ötesinde farklı amaçları gün yüzüne çıkarmıştır. Araştırmalar, MDM profillerinin bilgisayar korsanları tarafından kötü amaçlı amaçlara erişmek için kullanılabileceğini göstermiştir.

Şirket, bu ihlalleri uygulama geliştiricilere iletti ve App Store’da kullanılabilirliği kesintiye uğramaması için güncellenmiştir.  Birkaç geliştirici, uygulamalarını bu politikalara uygun hale getirmek için güncellemeler yayınladı.

KaynakApple