Apple 3 yada 60 milyon iPhone Sattı
Apple 2015n ilk 3 ayında Çinde Amerikada sattığı iPhonedan daha fazlasını sattı.

Amerikalı dev teknoloji firması Apple, çıkarttığı her yeni ürünü ile gündemde olmayı başarmaktadır. Bu başarısını pazarlamada ki satışında da göstererek 2015 yılı içerisinde ilk üç ayda sadece iPhone modelini 61,2 milyon adet satarak büyük bir başarıyı yakaladı. Amerikalı tüketici elektroniği şirketi Apple Wall Street, beklediklerinin üzerinde çeyrek dönem kâr ve geliri açıklayarak; Çin’de ilk kez ABD’de kinden daha fazla iPhone satıldığını açıkladı. Apple’ın dün açıklamış olduğu çeyrek dönem raporuna bakılacak olursa, Ocak – Mart aylarında 13.57 milyar dolar; yani hisse başına 2.33 dolar kâr edildiğini duyurdu.

Apple CEO’su Tim Cook’un yaptığı açıklamaya göre şirketin satışlarının gelirlerinin büyük çoğunluğunu iPhone ile yakaladığını söylemeliyiz. Çinde yapılan akıllı telefon satışlarının iyi bir artış gösterdiğini söyleyebileceğimizi belirterek, şirketin ülkeden  %71 artışla 16.8 milyar dolar gelir elde ettiğini belirtmeliyiz. Ayrıca Apple tarafından çıkartılmış olan yeni giyilebilir cihaz Apple Watch, satış rakamlarına katılmamıştır. Tim Cook’un sadece bu konuda söylediği Apple Watch için arzın üzerinde bir sipariş aldıklarını, büyük bir ilgi gördüklerini açıklamamız doğru olacaktır. Apple’ın ABD’de ki piyasa değeri en yüksek şirket olduğunu bilmekteyiz. Ancak Apple’ın hisseleri bilançoya yine be belirgin bir şekilde tepki vermemiştir.

Hisselerin seans sonrası işlemlerde %1.6 kadar bir değer kazandığını söyleyebiliriz. Apple’ın dünyada yakaladığı bu başarılı ilerleyiş çıkartacağı yeni modeller ile nasıl devam edecek, kullanıcıların nasıl bir ilgisini görecek ilerleyen zamanda göreceğiz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.