Apple Carplay

Apple, Carplay uygulaması için otomobil üreticisi partnerlerinin sayısını artırıyor. Gelen haberlere göre en son ünlü Alman üreticisi olan Porsche’de Carplay’a katıldı.
Ünlü akıllı telefon, tablet ve bilgisayar üreticisi Apple, son dönemde akıllı telefonlarda gösterdiği başarı ile sektörde liderliğini korurken farklı teknolojiler içerisine iPhone akıllı telefonlarını kullanarak, liderlikte adım adım ilerliyor. 2014’te Carplay etkinliğini duyuran firma, Apple iPhone ile otomobillerin entegre olmasını sağladı.

Apple carplay
Apple carplay uygulamasının yeni partneri Porsche.

Otomobiller İle Konuşulabilecek

iPhone üzerinden Apple Carplay ile arabaya bağlanarak otomobille konuşma yapabilme, mesajlara bakma gibi birçok özelliğe sahip. Apple carplay ile otomobil kullanılabilirken, başka hiçbir şey yapmaya gerek kalmıyor. Ayrıca kişisel sesli asistanı Siri ile sesli komutlarla arabayı yürütmek mümkün. Apple Carplay‘e ilk başta Ferrari, Mercedes-Benz ve Volvo işbirliğindeki firmalar katılırken zamanla BMW Group, Ford, General Motors, Honda, Hyundai Motor Company, Jaguar Land Rover, Kia Motors, Mitsubishi Motors, Nissan Motor Company, PSA Peugeot Citroën, Subaru, Suzuki ve Toyota Motor Corp firmaları da sisteme kazandırılacağı açıklandı. Yeni gelen haberle Porsche’de Apple partnerler listesine dahil olacağı açıklandı.
Apple’ın teknoloji ataklarına bir yenisi daha eklendi. Apple otomobillerle geliştirdiği teknoloji sayesinde otomobilleri akıllı telefonlardan yönetmek mümkün. Apple Carplay uygulaması ile cep telefonlarından arabayı yönetmek ve kullanmak mümkün. Siri sesli asistanı ile arabaları konuşarak da yönetebilir ve rahat bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here