Apple FBI baskısı 'Telefonun Şifresini Kır

ABD’de, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile teknoloji devi Apple arasındaki “telefon şifresi kırma” konusu mahkemelik oldu…
Amerika Birleşik Devletleri San Bernardino’daki 14 kişinin hayatını kaybettiği 17 kişinin de yaralandığı terör saldırısı sonrası saldırıyı düzenleyen Syed Rizwan Farook’un Iphone marka telefonunun FBI tarafından şifresinin kırılamaması üzerine mahkemeye taşınan dava sonucu şifrenin Apple tarafından kırılmasına hükmedildi.

FBI olay sonrası 2 aydır sürdürdüğü soruşturmada Farook ve karısı Tasfeen Malik’in telefonlarına ulaşmayı başarmış ancak telefon şifresini kıramamıştı. İki saldırganın bağlantısını ortaya çıkarmak için telefondaki bilgilere ulaşmak isteyen FBI, ABD’de soruşturmayı yürüten savcının çabaları ile, gelişen teknolojik ürünlerin şifrelemesi konusunda kamu güvenliği açısından FBI’ın çaresiz kaldığını ifade ederek hükümetin bu yönde Apple’ı görevlendirmesini talep etmişti.

fbı

FBI 4 haneli ve kırılması için 10 bin farklı kombinasyon gerektiren şifreyi iki aylık süre içerisinde kırmayı başaramamıştı.

Apple ise gelişmeler doğrultusunda FBI’ nin şifreyi kırma konusunda “hükümetin arka kapıdan baskın yaparak” sonuca ulaşmak istediğini öne sürdü. Kullanıcı gizliliğini ve güvenliğini ilgilendiren konularda ABD hükümetinin yasaları kullanarak Apple üzerinde baskı kurmak istemesi, Apple’ i ”müşterilerinin bilgilerini gizliliği konusundaki hassas durum” ile karşı karşıya bıraktı.

FBI’nin amacı Farook’un Pakistan’daki cihatçı bağlantılarına ulaşmak için telefondaki kritik bilgilere ulaşmak istemesi olsada, Apple’ın CEO’su Tim Cook, “ABD hükümeti Apple’dan müşterilerimizin güvenliğini tehdit eden eşi benzeri görülmemiş bir adım atmasını istiyor” dedi.

Cook konuşmasında, karşısında oldukları bu kararın, yasal bir uygulamanın farklı sonuçlar doğurabileceğini, kişisel gizlilik konusunda hassas olduklarını belirtti. Bu konudaki mahkemenin kararının “arka kapıdan baskın yapma” olarak nitelendiren Cook, gelecek davalar içinde bunun emsal oluşturabileceğini vurguladı ve ekledi:

FBI bizden birkaç güvenlik özelliğini bozarak yeni bir iPhone işletim sistemi, geliştirmemizi ve bunu söz konusu iPhone’a yüklememizi istedi. Hükümet bizden yıllardır geliştirdiğimiz güvenlik unsurlarını zayıflatarak kendi müşterilerimizin telefonunu hecklememizi istedi. Teröristlere sempati duymuyoruz. FBI’ın istekleriyle Amerikan demokrasisine duyduğumuz derin saygıdan ve ülkemize olan sevgimizden mücadele ediyoruz.”

apple fbi

iPhone uygulamaları ile 2014’ten bu yana fabrika ayarlarında kullanıcılarının verilerini şifreliyor. Bu şifrenin üst üste 10 kez yanlış girilmesiyle telefondaki bütün veriler siliniyor. Cihaz kilitlenir ise sadece kullanıcının şifresi ile bilgiler geri getirilebiliyor.

FBI iki konuda Apple’dan konuda yardım talep ediyor: Birincisi Farook’un iPhonu’nuna sınırsız erişim hakkı sağlayarak bilgilerin kurtarılması. İkincisi ise Apple’ın art arda farklı şifre kombinasyonlarını kullanarak telefonunun şifresini kırılması.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here