Apple FBI Baskısına Daha Fazla Dayanamayacak Gibi !

Apple ile FBI arasında devam eden telefon kodu verme krizi mahkemelik olmuş ve Google dahil teknoloji şirketleri ve bazı bürokratlar Apple lehine açıklama ile destek olsalar da ve ilk mahkeme Apple haklı görmüş olsa da  FBI pes etmedi ve baskısını artırmaya başladı…

San Bernardino olayı olarak anılan bombalı eylemde teröristlerce kullanıldığı tesbit edilen iPhone marka telefon olay yerinde bulunmuş ve olayı araştıran FBI yetkilileri iPhone’u açmak için Apple’dan yardım istemişti. Ancak kişi güvenliği zedelenir mantığı ile Apple kesin ve net olarak olumsuz cevap vermiş ve krize dönüşen olay ülke gündemini aşıp Dünya’ da takip edilen olay konumuna gelmişti.

san-bernardino

Dünya teknoloji devlerinin yanında bazı devlet yetkililerinin de açıklamaları ile dahil olduğu bu olay Apple’ın işini daha da zora koşacak gibi görünüyor.

FBI’ın tüm gelişmelere rağmen konu güvenlik olunca baskı dozajını daha da artırdı ve Apple ile artık muhatap olmayı gözden çıkaracak planı devreye soktu ve iOS işletim sisteminin kaynak kodlarını talep etmeye başladı!

Apple ve Fbı

Apple’ın ilk mahkemedeki savunması ile haklı görülmesi, bu aşamadan sonra FBI’ın taleplerinde biraz olsun esneklik beklenirken tam tersi ile karşılaşıldı. Özgürlükler ülkesi olan ABD’de FBI, Apple talebinden vaz geçmedi ve çıtayı daha da yukarı çıkartarak ”azı ver kurtul” mantığını devreye sokmak için konuyu ABD Adalet Bakanlığı’na taşıdı.

Apple’a takındığı tavır hakkında yazı gönderen ABD Adalet Bakanlığı, ülke güvenliği vurgusu yaparak ,terörizmin sonlandırması için FBI’ın talebinin yerine getirilmesini, aksi halde mevcut talebin şifrelemelerle kalınmayarak tüm bilgileri yani doğrudan iOS işletim sisteminin kaynak kodlarını teslim etmek zorunda kalabileceğini üstü kapalı tehdit ile belirtti.

apple-fbi

Tim COOK‘ un Apple şifreleri konusundaki kesin kararı bilinmekte iken yeni gelişmeler doğrultusunda Apple’ın nasıl bir tavır alacağı ve nasıl bir değişikliğe yol açacağı merak ediliyor. ABD gündeminde Apple’ ın vergi kaçırdığı konusu hala gündemini korurken yapılan bu baskılar ile aslında Apple’nin yurt dışı paralarını ülkeye getir baskısının başka bir versiyonu olabilir. Terör bahane edilerek Apple dizginlenmeye çalışılıyor düşüncesi birçok yorumcunun kafasında mevcut iken bunun üzerine kaynak kodları vermek zorunda kalması Apple için hezimet ve küçük düşürülme cezası sayılabilir. 

Sevgili okuyucularımız bize destek olmak için sosyal medyada yazılarımızı paylaşabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here