Ana Sayfa IOS Haberleri Apple ile Qualcomm Arasındaki Savaş Sona Erdi!

Apple ile Qualcomm Arasındaki Savaş Sona Erdi!

Apple ve Qualcomm arasında yaşanan 2018 yılının başlarındaki anlaşmazlık, nihayet yeni bir anlaşma ile sona erdi...

-

Cupertino teknoloji devi Apple ve San Diego merkezli yonga üreticisi Qualcomm arasında uzun süredir devam eden yasal savaş sona erdi. Tüm davaları küresel olarak düşürmeyi kabul ederek anlaşmazlığı çözdüler ve altı yıllık bir lisans anlaşması imzaladılar.

Apple ayrıca anlaşmaya ilişkin olarak bir açıklama yaptı. Şirketin anlaşmazlığı çözmek için Qualcomm’a ödeme yapmayı kabul ettiğini ve imzaladıkları anlaşmanın 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren geçerli olacağını belirtti. 2020’de 5G destekli iPhone’u piyasaya sürecek.

Nikkei sitesinde yayınlanan yeni bir rapora göre Apple, 2020’de Qualcomm’dan 5G modem çiplerini satın alarak tüketicilere yeni 5G özellikli iPhone’u sunacak. Bu, başka bir teknoloji devi Intel’in artık 5G yonga seti geliştirme planlarının olmadığını duyurmasıyla aynı zamana denk geliyor.

Apple ile Qualcomm Arasındaki Savaş Sona Erdi!

Apple, sonunda sona eren Qualcomm ile devam eden anlaşmazlık nedeniyle 2018’in en son iPhone’ları için Intel çipleri kullanmıştı. Görünen o ki, Intel Apple için 5G yonga setleri üretmekte yavaştı. Belki de bu, şirketlerin resmi olarak henüz kabul etmemiş oldukları anlaşmanın sebeplerinden biri olarak kabul edilebilir.

Bundan böyle, bu çözüm Apple’ın 5G modemler için Qualcomm’a güvenmesine neden oldu. Çünkü Samsung’un Galaxy Fold ve Galaxy S10 5G sürümünün de içinde bulunduğu en son Android amiral gemisi cihazlarda X50 modemleri ile Qualcomm lider oldu.

apple Counterpoint

Raporda ayrıca Apple’ın bu yılki Eylül ayında Qualcomm’un 5G yongasını kullanmak için çok geç kaldığı ortaya çıktı. Bu nedenle, 2020’de, Cupertino teknoloji devi büyük olasılıkla ilk defa 5G destekli iPhone’ları piyasaya sürecek.

KaynakNikkei