Apple kesintisi
Appleda dün akşam saatlerind ebir kesinti yaşandı

Apple dün yaşanan kesinti için özür diledi. Yaklaşık olarak 11 saat süren ve kullanıcıların App Store ve iTunes uygulamalarından faydalanamamasına neden olan erişim süreci için bir açıklamada bulundu. İçerisinde Türkiye’nin de olduğu 45 ülkede uzun süreli kesintiler yüzünden kullanıcılara hizmet sağlayamadığını belirtti.

Apple, Kesinti Nedeniyle Zarara Uğradı

Apple kesintisi
Dünya genelinde on binlerce kişiyi olumsuz etkileyen erişim kesintisinin sebebini araştırmaya devam ettiğini belirtti. Türkiye’de akşam saatlerinde etkili olan söz konusu kesinti akşam saatlerine denk gelerek; kullanıcıların en yoğun saatlerine denk gelmesi de apayrı bir detay olarak değerlendirilmeye alındı. AppStore, iTunes Store, Mac App Store ve iBooks Store gibi imkanların hiçbirini kullanamayan takipçiler; söz konusu programların sunduğu hizmetlerden de bir süreliğine mahrum kaldı.

Apple tarafından yapılan açıklamada söylenen ; şirket içi bir hatanın bu tür bir soruna yol açtığı belirtildi. Tom Neumayr tarafından yapılan açıklamaya göre ise DNS sorunundan dolayı böyle bir hatanın ortaya çıktığı belirtildi.

USA Today’ın yaptığı habere göre Apple’ın devre dışı kalan hizmetlerinden kazancı günlük olarak 50 milyon dolar civarında olduğu söylendi. Bu hatanın Apple hisselerinde yüzde iki oranında düşüşe neden olduğu da belirtilerek; 122.24 dolara gerileyen hisseler Şubat ayından beri en düük olduğu da gözlemlenebiliyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.