apple music

Apple Music Türkiye pazarına girdi ama bu giriş bildiğiniz Apple Girişi değil yani hak hukuk çerçevesinde olmayıp sokak jargonu ile badozlama girdi diyelim.

Bünyesinde milyona yakın müzik parçası bulunduran Apple Music Türkiye pazarına Perşembe günü saat 21.00 de kapılarını açtı ve içinde 200.000 üzerinde Türkçe her türlü müzik ile geldi. İşte tam burada dananın kuyruğu koptu. 

Türkiye Müzik Piyasasının yüzde 75’ini elinde bulunduran DCM ve Avrupa Müzik Firmaları, kendi telif haklarının ellerinde olduğu parçaların Apple Music içerisinde yer aldığını görünce üstelik herhangi bir anlaşma dahi yapılmadan yayınlanması şirketleri Apple Music Platformunu korsancılık yapmakla itham edilmesine sebep oldu.

Apple-Music a

Şirket yetkilileri konu hakkında yaptıkları açıklamada ise ; Apple yetkililerine üç gündür ulaşamadıklarını, karşılarında muhatap olmadığını söylediler. Ayrıca  Türkiye’de yayın yapan ve Türkçe Müzik barındıran Spotify, TTNET Müzik ve Türkcell ile sözleşmeleri olduğunu telif hakkında anlaşıldığını ancak Apple anlaşmalara yanaşmayıp ben bildiğim gibi yaparım metodu ile piyasalara giriş yaptığını belirttiler.

Apple yakın bir zamanda mahkemelik olacak ve bünyesinde bulundurduğu Türkçe içerikleri kaldıracak. Bu durumda Türkiye Pazarında barınabilecek mi? Uzmanlara göre bu işin zor olduğu belirtiliyor zira geçmişte Sportify‘ nin yabancı müzik olarak Türkiye Pazarına girdiğini ama istediği başarıyı yakalayamadığını ve Türkçe Müzik paylaşımı ile istenilen başarılara ulaştığı belirtiliyor. Anlaşılan o ki Apple de aynı yolda gidecek.

apple-music-radio

Burada bir husus daha var ki o da Apple‘nin 200.000 bin üzerinde olduğu söylenen güncel müzikler de dahil nereden bulup bünyesine kattığı? bu konuda ne Türk yetkililerden ne de diğer firmalardan bir açıklama henüz yok. 

Dünyanın en değerli ikinci şirketi konumunda olan Apple, milyar dolarlık kazancı karşısında Türkiye Pazarında korsan yayın yapması uzmanlarca Türkiye’ yi üçüncü dünya ülkesi gibi görmesinden kaynaklanıyor olabilir yorumları yapılıyor. Zira aynı yayını Abd ve Avrupa ülkelerinde yapamadı deniliyor.

Malumunuz ki Türkiye ile Twitter de bu tanımazlık yüzünden mahkemelik olmuş ve halen devam etmekte. Yakında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Hukuk devleti olduğunu göreceklerdir. Zira yapılan bu telif hakkı meselesi aynı zamanda Türk Müziğinin gelişmesine yapılan bir baltalamadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here