abd-mahkemesinden-apple-karari

Apple’nin Abd Mahkeme kararına karşı direnmesi Dünya teknoloji gündemini son bir kaç haftadır meşgul ederken Apple ve Amerikan Hükümeti arasındaki “telefon kodunu çöz” diğer ülke gündemlerini de işgal edeceğe benziyor.

Son dönemde artan terör olayları ülkelerin gündemini işgal ederken hükümetlerce ek tedbirler alma yoluna gidilmesi ile teröristlerin bağlantılarının çözülmesi özellikle kullandıkları telefonlar bakımından sorun teşkil etmeye şimdiden başladı. Fransa Hükümeti’ nin çıkartmış olduğu kanun neticesi tüm operatör ve telefon üreticileri Hükümetle işbirliği yapmak zorunda aksini davrananlara ağır yaptırımlar var.

apple fbi

Apple son günlerde gündeme oturan Amerikan Hükümeti’nin ‘Iphone şifresini çöz ve bize bu imkanı ver‘ isteğini reddettiği gibi Fransız Hükümeti’ni de red ederse, Çıkarılan kanun gereği Fransa’da satılan her iPhone için yaklaşık 1 milyon $ ceza ödemek zorunda kalacak.

Şunu da açıklamakta fayda var ki, bu ceza sadece Apple için geçerli değil, çıkan yasada özellikle Apple veya iPhone ismi telaffuz edilmiyor. Yasada belirtilen şartlar ve yaptırımlar ülkede satışı gerçekleşen tüm cep telefonu üreticilerini kapsıyor. 

Yeni çıkan yasa ile Fransa’da özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği için yasaya tepkiler çığ gibi büyüse de hükümet, bu yasayla birlikte terör olaylarındaki istihbarat sürecini daha hızlı sonuçlandırmayı amaçladıklarını açıkladı.

Ayrıca Fransa Hükümet yetkilileri yeni çıkan yasa ile birlikte vatandaşlarını korumak zorunda olduklarından, yasa konusunda vatandaşların endişe duyulmaması gerektiğini açıkladı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here