apple-watch-series-2-on-inceleme

Geçtiğimiz günkü Apple etkinliğinde Apple Watch 2, yada yeni adıyla Apple Watch Series 2 tanıtıldı. Apple Watch Series 2’nin kısa bir değerlendirmesini sizler için hazırladık.

Apple Watch Series 2, 38 mm Teknik Özellik Sayfası

Apple Watch Series 2, 42 mm Teknik Özellik Sayfası

Apple Watch, Apple’ın giyilebilir teknoloji dünyasına attığı ilk adımdı. İlk adım, bir akıllı saat ile yapılmıştı. Apple Watch’un piyasaya sunulmasının ardından bir buçuk yıl geride kaldı ve kullanıcılar doğal olarak yeni nesil bir Apple Watch modelinin beklentisi içerisine girdi. Apple, bu beklentiyi dört farklı Apple Watch modeli ile sonuçlandırdı. İkinci nesil Apple Watch üyelerinin sade modeli Apple Watch Series 2 ismine, spor modeli Apple Watch Nike+ ismine, seramik kaplı modeli Apple Watch Edition ismine ve Hermes ile ortak üretilen modeli ise Apple Watch Hermes ismine sahip.

Akıllı Saat Karşılaştırma Aracımıza Bakmak İster Misin?

Bir teknoloji meraklısı olarak benim Apple Watch Series 2’den beklentim yüksekti. Çünkü bu güne kadar Apple’ın piyasaya sunduğu ikinci nesil cihazlar, ilk cihazların tüm eksikliklerini kapatırken çok daha yenilikçi özellikler ile piyasaya sunulmuştu. Örneğin iPhone 3G, iPad 2, Apple TV 2 ve iPod Classic’in ikinci nesil modeli yenilikçi özelliklere sahipti ve kendi serilerinin yapı taşlarıydı.

Ancak Apple Watch Series 2, dikkat çeken yenilikler yerine küçük geliştirmelere sahip. Yeni modellerden tatmin olan kişi sayısının oldukça az olduğunu düşünüyorum.

apple-watch-series-2-ana-modelApple Watch Series 2, önceki model ile tamamen aynı tasarımı kullanıyor. Tasarımsal sadece bir geliştirme bulunuyor. Apple Watch Series 2, suya karşı daha dayanıklı. Birinci nesil Apple Watch, 1 metre derinliğe kadar olan suların altında 30 dakika boyunca korunaklı kalabiliyordu. Apple Watch Series 2 ise 50 metre derinliğe kadar olan suların altında sıkıntısız bir şekilde kullanılabiliyor. Apple Watch Series 2 ile bir havuzda ya da denizde rahatlıkla yüzebilirsiniz. Hatta sağlık uygulamaları arasına yüzme aktiviteleri de eklenmiş.

Apple Watch Series 2 modeli önceki modele göre görünüş anlamında bir değişiklik getirmiyor. Ancak tasarımsal anlamda farklılık isteyenler için Apple üç farklı kullanım için üç farklı modeli bizlere sunuyor. Bu üç modelin tasarım haricindeki diğer özellikleri Apple Watch Series 2 modeli ile tamamen aynı. Dilerseniz bu modellere de yakından bakalım.

apple-watch-nike-tum-modellerApple Watch Nike+ modeli, Apple ve Nike işbirliği ile tamamen koşuculara yönelik tasarlandı. Bu modelin kordon tasarımları ve özel saat tasarımları serinin diğer üyelerinden ayırıcı faktörü oynuyor. Delikli yapıya sahip kordona Nike’ın simgeleşen rengi Volt rengi çok güzel bir şekilde işlenmiş. Kordonun delikli yapıcı, bileğinizin hava almasını ve kordon plastiğinin vücudunuzda tahriş yapmasını engelliyor. Nike+ modelinin diğer özelliklerinin ana model ile aynı olduğunu görüyoruz.

apple-watch-edition-seramik-yapiApple Watch Edition modeli, seramik kaplı kasası ile kullanıcısına mücevher hissini yaşatıyor. Lüks saatlerde sık sık gördüğümüz seramik alaşım, benzersiz bir görünüm sunarken aynı zamanda yüksek mukavemetli dayanıklılık sunuyor. Bembeyaz renkteki kasanın butonları da dahil olmak üzere her yeri seramik kaplı (Pek tabi ki ekranı hariç). Apple Watch Edition, inci gibi parlıyor. Ana modele göre 4 kat daha sert yapıdaki kasası çizilmiyor ve göz dolduran parlaklığını kaybetmiyor.

apple-watch-hermes-tum-kayislarApple Watch Hermes modeli, moda dünyasının çizgisini belirleyen Hermes markası ile Apple’ın bir ortak üretimi olarak moda meraklıları için özel olarak sunuluyor. Bu modelin kayış tasarımları dikkat çekici görünüyor. Klasik saat sevenler ve modern görünümden hoşlananlar, bu kayış tasarımlarına bayılacaktır. Apple Watch Hermes, ülkemizde satılmayacak. Madrid, Londra, San Francisco, Milano, Paris ve Dubai gibi yaşam standartlarının üst seviye olduğu şehirlerde satılacak.

Nike Yeni Akıllı Saati Apple Watch NikeLab'ı Tanıtacak

Apple Watch Series 2 ailesinin tasarım özelliklerini bir kenara bırakıp bir de yeni özelliklerine bakalım.

Yerleşik GPS, özelliği sayesinde yanınızda telefonunuz olmasa bile konum bilginizi saat üzerinden alabileceksiniz. Üstelik bu özelliğin doğrudan saat üzerinde olması sayesinde daha keskin ve daha doğru sonuçlar alabileceksiniz. Saatin suya dayanıklı yapısı sayesinde havuzdaki en iyi tur sürenizi ölçebilecek veya trekking yaparken telefonunuzun şarjı bitse bile rotanızı saat üzerinden takip edebileceksiniz.

Daha parlak ekran, sayesinde güneş altında saati kusursuz bir şekilde görebileceksiniz. 1000 nit parlaklık değerine sahip ekran, önceki modele kıyasla iki kat daha parlak. Aynı zamanda Apple ürünlerinde kullanılan en parlak ekran olma ünvanına sahip.[ads2]

Apple S2 işlemci ile çift çekirdekli mimariye geçiş yapılıyor. Üzerinde yeni gir grafik işlemcisi barındıran Apple S2 işlemcisi, önceki modele göre 2 kat daha performanslı çalışıyor. Üstelik yeni grafik işlemcisi sayesinde ekrana saniyede 60 kare görüntü verilebiliyor.

WatchOS 3, sürümü ile piyasaya sunulacak. Yeni sürüm ile birlikte uygulamalar saat tasarımları gibi doğrudan ekran üzerinde yer alabilecek ve doğrudan açılabilecek. Yani önceki sürümdeki gibi ana ekranda küçük uygulama ikonları yerine her uygulamanın bir saat tasarımı olacak ve sağ sol yaparak uygulamalar arasında geçiş yapacağız. Bunun yanı sıra diğer Apple Watch kullanıcıları ile aktivite paylaşımı yapılabilecek, arkadaşlarınızın gelişimini saat üzerinden takip edebileceksiniz. Siri de yeniliklerden nasibini almış. Siri, bundan böyle 3.parti uygulamalar ile uyumlu çalışabiliyor. “Hey Siri, Whatsapp’tan Emre’ye konumumu gönder” dediğinizde veya “Spotfiy’dan Sia – The Greatest çal” dediğinizde Siri bunu algılayabilecek.apple-watch-nike-kordon

Özet

Apple Watch Series 2 ile ilgili ilk bakışta söyleyebileceklerimiz bunlar. Henüz saati denemediğimiz için herhangi bir yorum yapamıyoruz. Yenilikler sayısının az olması bu saati bekleyenleri üzecektir. Ancak hali hazırda Apple Watch’u beğenenler, daha kararlı ve daha hızlı bir saat ile karşı karşıya. Seçim kullanıcıya kalmış.

iPhone 7 Plus Ön İnceleme

apple-watch-series-2-ailesiÇıkış Tarihi ve Fiyatı

Apple Watch Series 2, Apple Watch Nike+ ve Apple Watch Edition Kasım ayının ilk haftalarında ülkemizde satışa sunulacak. Apple Watch Hermes modeli ülkemizde satılmayacak.

Her model, 38 mm ve 42 mm olmak üzere iki farklı boyutta satılacak. Apple Watch Series 2 ve Apple Watch Nike+ modellerinin 38 mm boyutundaki versiyonu 1400 TL‘ye, 42 mm boyutundaki versiyonu 1500 TL‘ye satılacak. Apple Watch Edition modelinin 38 mm versiyonu 4800 TL, 42 mm versiyonu 5000 TL‘ye satışa sunulacak.

Apple, yeni modellerin yanında önceki modeli Apple Watch Series 1 adında yeniden satışa sunacak. Series 1’in ana modelden tek farkı Apple S2 çift çekirdekli işlemciye sahip olması olacak. Apple Watch Series 1’in 38 mm versiyonu 1050 TL, 42 mm versiyonu 1150 TL‘ye satılacak.

Samsung Gear S3 İnceleme


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here