Apple Watch tasarımları, İsviçrede kendini gösteremeyecek

Son zamanlarda oldukça gündemde olmayı başaran teknolojik tasarımlardan olan Apple Watch, en fazla ilgi gören akıllı saat modeli olacağa da benziyor. Akıllı aksesuar anlamında farklı bir tasarım olacak olan Apple Watch’ın piyasaya çıkış tarihi kesinleşerek; 24 Nisan olarak belirlenmesine rağmen bir Avrupa ülkesi sınırları içerisinde bu akıllı saat modellerini bulunduramayacak. Bunun sebebi olarak da patent sorunu gösteriliyor.

Apple Watch, İsviçre’ye Giremeyecek

Apple Watch
Apple akıllı saatleri İsviçre’de yıl sonunda piyasaya çıkacak

Lüks saatlerin merkezi olan İsviçre’den Apple Watch’a yasak geldi. Sebebi ise bundan 30 yıl öncesine dayanıyor. 30 yıl önce alınan bir patente göre elma logosu ya da görseli bulunduran ürünler belli izinler doğrultusunda piyasaya sürülerek; patent sahibine belli bir miktar cüret ödenebilecek. Elma adının ve logosunun sadece saat tasarımları içerisinde kullanılmasını engelleyen bu patent; 1985 yılında alınmış. Bu da demek oluyor ki Apple Watch tasarımları, bu yılın süresince akıllı saat tasarımlarını İsviçre içerisinde satışa sunamayacak. 30 yıllık bir sürede geçerli olan patentin süresi bu yıl sonu itibariyle biterek, Apple Watch’ların 2016 yılından itibaren İsviçre dahilinde satışa sunulacağı müjdesi veriliyor.

Patent sahibine herhangi bir ücret ödeyip, gerekli izinleri almamak için Apple, İsviçre vatandaşlarını bu akıllı aksesuardan yıl sonuna kadar mahrum bırakacağa benziyor. Yine de Avrupa şartlarında Apple Watch’ın kolay bir biçimde temin edileceği de düşünülüyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here