Eylül ayında iPhone X‘in raflara gelmesinden önce ilk olarak LCD ekranlı 6 inçlik bir iPhone’u duymuştuk. Daha öncesinde ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo bu iPhone’u ilerleyen aylarda paylaştığı sızıntılardan çıkarmıştı. Analist Kuo şirketin OLED iPhone programını bir yıl ileriye taşıyacak ve tüm 2018 modellerinde Face ID, çentik ve “tüm ekran” tasarım değerlendirmelerinden oluşan bu tip paneller bulunacağını söylemişti.

Ancak Apple bu yıl tanıtacağı daha küçük 5.28 inç iPhone için olan planlarından vazgeçti ve bir 6.1 inç LCD modelini çıkarmaya karar verdi. Çünkü insanların etraflarında minimum çerçeve genişliği olan daha büyük ekranlara geçtikleri sonucuna varmışlardı.LCD Ekranlı ve Uygun Fiyatlı Olacak iPhone Hakkında Sürpriz İddia!

Apple’ın 2018 iPhone’lardaki çentik için JDI’ın yarı esnek Full Active LCD ekran panelini kullanacağı iddia ediliyor. Ancak çerçeve genişliği ile ilgili sorun artık yok. LCD’lerin OLED’lere kıyasla biraz kalınlaşması olmadan ihtiyaç duyduğu ekstra arka aydınlatma tabakası bildiğiniz gibi büyük bir handikap oluyordu.

Bugün ortaya çıkan bir haberde Apple’ın 6 inçlik iPhone için arka aydınlatma tedarikçisi olarak Japonya’dan Nichia‘yı seçtiği iddia edildi. Mevcut LCD telefonlarda 4-4,5mm yerine, 2-2,5 mm’lik çerçevelerin elde edilmesini sağlayan arka aydınlatma için 0,4 ton ile 0,3 ton LED’lere geçmeyi başardılar. Nichia’nın üretiminin Apple’ın neredeyse tüm Eylül 2018 iPhone’larına yetişmesi bekleniyor.

Apple genellikle boyut, çözünürlük ve renk uygunluğunu kendi istenen özelliklerine göre uyarlamak için ekran sağlayıcılarla çalışır. Böylelikle JDI’ın Apple ile çalışması için kalan tek özelliği Full Active LCD olabilir. Bu LCD esneklik, dayanıklılık, minimum çerçeveler ve PixelEyes’ın dediği gibi geleneksel LCD’lerden daha fazla hücresel dokunma ve daha derin siyah seviyeleri gibi teknolojileri kapsar.

Bunlardan herhangi biri Apple tarafından kendi ihtiyaçları için daha fazla ayarlanabiliyor ve 2018 iPhone LCD modeli OLED muadillerinden biraz daha kalın çerçevelere sahip olsa da en azından LCD telefon standartları için ince bir çerçeveye sahip olmalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here