Apple 3 yada 60 milyon iPhone Sattı
Apple 2015n ilk 3 ayında Çinde Amerikada sattığı iPhonedan daha fazlasını sattı.

Apple dünyanın metrekare başına en kârlı şirketi olarak kazanmaya devam ediyor. Dün yaptığımız haberde, dünya devinin yeni ürünü Apple Watch ön satışa çıktığı 24 saat içinde 1 yıllık Android Wear’li saat satışını geçtiğinden bahsetmiştik. Apple Çin’de artan satış grafiği nedeniyle 2015’in ilk çeyreğinde beklenenin üzerinde gelir ve kâr açıkladı.

Apple finansçıların beklentilerinin üzerindeki rakamlarıyla gözleri üzerine çekerken, firma Çin’de Amerika Birleşik Devletleri’nde yaptığı iPhone satışından fazla satış yaptı. Apple 2015’in ilk çeyreğinde 60 milyon iPhone sattı.

Geçen yıl 1. çeyrekte 10,22 milyar dolar kâr eden şirket, bu yıl 13,57 milyar dolar kârlılık açıkladı. Şirketin dönemlik geliri ise 45,66 milyar dolardan, 58,01 milyar dolara yükseldi. Tim Cook’a göre şirket gelirinin büyük bir bölümünü iPhone oluşturuyor.

Çin’den Kazanıyor

Hem yılbaşı satışları hem de Çin pazarındaki çalışmalarının büyümesi nedeniyle bu yıl Çin’de yapılan satışlardan sağlanan gelir %71 artış sağladı. Apple bu yıl Çin’den 16.8 milyar gelir elde etti.

Tim Cook Apple Watch satış rakamlarına dair bir açıklama yapmadı ancak, Apple Watch’a olan talebin ürünün arzından fazla olduğunu belirtti.

 

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here