Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Apple'ın Yeni Nesil A14 İşlemcisine Dair Yepyeni Detaylar!

Apple’ın Yeni Nesil A14 İşlemcisine Dair Yepyeni Detaylar!

iPhone 12 serisi daha az pil tüketecek! Nedeni ise A14 Bionic işlemcisi diyebiliriz. Artık bu yeni işlemci hakkında daha derin detaylara sahibiz.

-

Normalde Apple‘ın Eylül etkinlikleri yeni nesil iPhone serisini içerirdi. Ancak 2020 çoğu yıldan farklı, bu nedenle yeni Apple Saatler ve iPad’ler tanıtıldı. Bununla birlikte, yeni iPhone 12 akıllı telefonlara güç verecek Apple A14 Bionic işlemciye dair detaylar da elde ettik.

Bu, küresel olarak yeni 5nm süreci üzerine inşa edilmiş ilk işlemci ve hala 7nm işlemci kullanan Android rekabetini geride bırakıyor. Altı çekirdekli bir CPU ve dört çekirdekli bir hafıza ile birlikte geliyor.

Ancak garip bir şekilde Apple, performans rakamlarını geçen yıl çıkan A13 işlemci yerine A12 ile karşılaştırmayı seçti. Yeni işlemcide yüzde 40 CPU iyileştirmesi ve grafiklerde yüzde 30 artış bulunuyor.

Bununla birlikte, geçen yıl Apple’ın A13 Bionic işlemcisinin A12 Bionic’e kıyasla anakartta yüzde 20’lik bir hız artışı getirdiğini söylediğini bilerek, 2020 işlemcinin önceki modele göre yüzde 17 daha hızlı CPU ve yüzde 8 daha iyi GPU’ya sahip olduğunu tahmin edebiliyoruz.

Bunlar çok büyük kazançlar değil, ancak yine de yeni üretim sürecinin getirdiği iyileştirilmiş verimliliğin bir kısmı daha düşük güç tüketimi de vaat ediyor.

Apple geleneğini korurken ve saat hızlarından bahsetmezken, yeni iPad Air 4’te de de 10 saatlik pil ömrü vaat ediyor. Bununla birlikte, yeni model, geçen yılki modeldeki 30.8Wh’lik bataryaya kıyasla 28.6Wh’lik bir bataryaya sahip ve bu da yüzde 8 daha düşük güç tüketimi anlamına geliyor.

Bunun ne kadarının yeni ekrana ve ne kadarınınsa işlemciye bağlı olduğundan emin değiliz, ancak yine de iPhone 12 serisinin pil ömrü için iyiye işaret ediyor diyebiliriz. Yılın en çok beklenen serisi iPhone 12 için de bir hayli heyecanlıyız.

Ayrıca bkz: Apple Watch 6 Serisi Tanıtıldı

Bizi Youtube'ta takip et!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Huawei

Huawei, Bilgisayar ve Monitör Pazarlarına Girmek İstiyor

Belki de ABD yasağı, belki de Xiaomi'nin PC monitör pazarındaki baskısı. Her iki durumda da güvenilir bir kaynak, Huawei'nin söz konusu pazara...

Huawei’den Lazerli Kablosuz Şarj Aleti Geliyor!

Kablosuz şarj, uzun zamandır geleceğin akıllı telefon teknolojisi olarak müjdelendi ve telefonların kablosuz bir şarj pedi üzerine yerleştirilmesine veya bir kablo takılmasına...

Apple iPhone 12 Serisinin Model İsimleri Sızdırıldı!

Apple iPhone 12 serisi çok yakında piyasaya sürülecek. Telefon serisiyle ilgili detaylar gün geçtikçe ortaya çıkmaya devam ediyor. Son gelişmeye göre, "L0vetodream"...

Samsung Galaxy S21 Ultra, 5000 mAh Batarya İle Gelecek!

Samsung, yeni amiral gemisi olan Galaxy S20 ve Galaxy Note20 serisini çoktan piyasaya sürdü. Şimdi ise, gelecek yıl çıkacak olan yeni nesil...

iOS ve iPad OS 14.2 Beta Güncellemesi Geldi!

iOS 14, diğer birçok değişikliğin yanı sıra, iOS ve iPad OS cihazlarında ve ana ekranlarında büyük değişikliklerle geçen hafta resmi olarak piyasaya...