Ana Sayfa İnceleme ARA Modüler Akıllı Telefon Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

ARA Modüler Akıllı Telefon Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

-

Kendin yap mantığı ile üretilen modüler Google akıllı telefon sistemi size kendinize özel bir mükemmel telefon yaratma imkanı sunacak. Modüler telefon sisteminin kullanılması için şu an erken. Fakat 2015’de akıllı telefon endüstrisine damga gibi vuracak bir sistem haline gelebilir.

ARA projesi aslında  ATAP’ın bir parçası. Çalışma grubu Google tarafından Motorola’nın projeyi Lenovo’ya aktarması engellenerek koruma altına alındı. Proje açıkcası akıllı telefon endüstrisinde açık kaynak kodlu olarak sunulmak için çok cesur bir hamle. Endo olarak bilinen  takılabilir çıkarılabilir donanımlardan başlayalım.

Bu modüllere bir kamera, pil, kablosuz radyo, gerçekleştirmek için ne istenirse eklenebilir. Hot-swap modülleri kullanıcılara tam istedikleri kadar çalışan bir telefon aratmak için kullanılabilir. Pili önemseyen kullanıcılar için ikinci bir pil modülü Endo eklenebilir Telefonunuzun asıl işlevini kamera olarak kullanıyorsanız iyi bir kamera Endo modülü takabilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan MDK ile geliştiriciler inşa işlemine katkıda bulunacak. Yani kullanıcIlar ve geliştiriciler düzeyinde ortak bir yapım süreci taşıyacak bir proje olarak görülebilir.

1. Çıkış Tarihi: Telefon hala geliştirme evresinde. Fakat tam olarak kesin olmasa da 2015 yılında çıkması bekleniyor.

2.Fiyat: Google üretim maliyetinin giriş seviyesi Grey Phone’lar için 50 dolar civarı olmasını umuyor. Fakat sokak fiyatının tamamen satıcıların belirleyeceği ayrıca giriş seviyesinin yanında ultra gelişmiş özellikler taşıyan ve maliyeti giriş seviyesinin 10 katı olacak farklı versiyonlar da mevcut.

3.Büyüklük: Google geçtiğimiz günlerde orta boyutlu Ara Akıllı Telefonu tanıttı. Bir İphone veya Galaxy S5 boyutuna hemen hemen yakın. Fakat büyük telefon severler için de farklı kalıpların olabileceği kesin gibi.

4.Modüller(Eklentiler): İskeletin üzerine telefonu oluşturacak modüller elektropermanent mıknatıslar ile iskelete bağlanacaktır. Bu modüller geçtiğimiz günlerde yayımlanan açık kaynak MDK kullanarak çeşitli geliştiriciler tarafından oluşturulur. Kameralar, antenler, piller, işlemciler, bir modül olarak mevcut halde satılacak

5.Modül Satışı: Google Play Store’un yanında modül ve uygulama satışı için ayrı bir platform kurulması bekleniyor.

6.Android Desteği: Şuan için Android bu modüler sistemi desteklemiyor. Fakat 2015 yılında ARA projesi için bir güncelleme bekleniyor.

7.Prototip: Henüz cihazın teorik planlarından öteye gerçekleştirilmiş bir prototipi yok. Yani iskelet sisteminde kullanılacak mıknatıs sistemi MDK yayınlandığında yoktu. Ayrıca MDK tanıtımında kırık bir ekranı olan örnek model tanıtıldı. Tam olarak çalışan bir cihaz henüz yok.

8.Modüller birden çok fonksiyona sahip olacak: Fiziksel kısıtlamalar dahilinde bir modül birden fazla aygıt taşıyabilir özellikte olabilir. Örnek vermek gerekirse tama donanımlı bir kameranın yanında bir güç ünitesi aynı bloğa yerleştirilebilir.

9.Gerekli bir ürün mü?: Aslında bakılırsa evet. Çünkü mevcut telefonlarınız artık donanımsal açıdan yeterli olmadığında çöpe gitmekten başka bir işe yaramıyor. Fakat ARA projesi ile değiştirmek istediğiniz aygıtı daha yeni bir serisi ile tak çıkar yöntemiyle değiştirerek donanımsal güncelleme sağlayabilirsiniz. Bu da telefonunuzun kullanım ömrünü çok uzatacaktır.

10.Geliştiricilere olan ihtiyaç:  Geliştiriciler her sektörde olduğu gibi bu alanda da bir ihtiyaç. Geliştiricilere sunulan MDK ile üçüncü parti aygıtların üretimi ortaya çıkacaktır. Bu da ARA projesi için çeşitliliğin artması demek.

Google’ın fonsiyonel bu telefonu pazar için büyük bir bahis. Kim bilir belki de bir sonraki telefonunuz kendinizin bir lego gibi oluşturacağınız bir ARA olur.

Bizi Youtube'ta takip et!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bugün Koronavirüse 1.003 Kişi Yakalandı, 1.493 Kişi İyileşti

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, yapmış olduğu açıklamada 10 Temmuz 2020 koronavirüs vaka sayıları hakkında detayları paylaştı. Bugün 1.003 kişinin COVID-19 testinin...

Galaxy Buds Live Gerçek Görüntüleri ve Renk Seçenekleri

Galaxy Buds Live isimli bir kablosuz kulaklık geleceği neredeyse kesindi. Hatta Galaxy Buds serisine farklı bir tasarım kazandıracağı da söylenen bu kulaklık...

Performans Canavarı Yeni Tablet Galaxy Tab S7 Plus Sızdı

Samsung yakın zamanda çıkartma yapacak. Kulaklık, akıllı telefon, akıllı saat tanıtacak olan markanın şimdi Galaxy Tab S7 Plus isimli yeni amiral gemisi...

İşte Yeni Galaxy Fit Akıllı Bileklik

Unpacked 2020 etkinliği için çok çok az bir süre kaldı. Etkinlik 5 Ağustos tarihinde ama Samsung'un bazı teknolojileri için bu süreyi beklemeyeceği...

İşte Google Pixel 5 XL Akıllı Telefonu

Google, birkaç farklı üretim yöntemiyle birkaç farklı akıllı telefon serisi sunduktan sonra sonunda başarıyı Pixel ile yakaladı. Seri emin adımlarla yoluna devam...