Ana Sayfa İnceleme ARA Modüler Akıllı Telefon Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

ARA Modüler Akıllı Telefon Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

-

Kendin yap mantığı ile üretilen modüler Google akıllı telefon sistemi size kendinize özel bir mükemmel telefon yaratma imkanı sunacak. Modüler telefon sisteminin kullanılması için şu an erken. Fakat 2015’de akıllı telefon endüstrisine damga gibi vuracak bir sistem haline gelebilir.

ARA projesi aslında  ATAP’ın bir parçası. Çalışma grubu Google tarafından Motorola’nın projeyi Lenovo’ya aktarması engellenerek koruma altına alındı. Proje açıkcası akıllı telefon endüstrisinde açık kaynak kodlu olarak sunulmak için çok cesur bir hamle. Endo olarak bilinen  takılabilir çıkarılabilir donanımlardan başlayalım.

Bu modüllere bir kamera, pil, kablosuz radyo, gerçekleştirmek için ne istenirse eklenebilir. Hot-swap modülleri kullanıcılara tam istedikleri kadar çalışan bir telefon aratmak için kullanılabilir. Pili önemseyen kullanıcılar için ikinci bir pil modülü Endo eklenebilir Telefonunuzun asıl işlevini kamera olarak kullanıyorsanız iyi bir kamera Endo modülü takabilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan MDK ile geliştiriciler inşa işlemine katkıda bulunacak. Yani kullanıcIlar ve geliştiriciler düzeyinde ortak bir yapım süreci taşıyacak bir proje olarak görülebilir.

1. Çıkış Tarihi: Telefon hala geliştirme evresinde. Fakat tam olarak kesin olmasa da 2015 yılında çıkması bekleniyor.

2.Fiyat: Google üretim maliyetinin giriş seviyesi Grey Phone’lar için 50 dolar civarı olmasını umuyor. Fakat sokak fiyatının tamamen satıcıların belirleyeceği ayrıca giriş seviyesinin yanında ultra gelişmiş özellikler taşıyan ve maliyeti giriş seviyesinin 10 katı olacak farklı versiyonlar da mevcut.

3.Büyüklük: Google geçtiğimiz günlerde orta boyutlu Ara Akıllı Telefonu tanıttı. Bir İphone veya Galaxy S5 boyutuna hemen hemen yakın. Fakat büyük telefon severler için de farklı kalıpların olabileceği kesin gibi.

4.Modüller(Eklentiler): İskeletin üzerine telefonu oluşturacak modüller elektropermanent mıknatıslar ile iskelete bağlanacaktır. Bu modüller geçtiğimiz günlerde yayımlanan açık kaynak MDK kullanarak çeşitli geliştiriciler tarafından oluşturulur. Kameralar, antenler, piller, işlemciler, bir modül olarak mevcut halde satılacak

5.Modül Satışı: Google Play Store’un yanında modül ve uygulama satışı için ayrı bir platform kurulması bekleniyor.

6.Android Desteği: Şuan için Android bu modüler sistemi desteklemiyor. Fakat 2015 yılında ARA projesi için bir güncelleme bekleniyor.

7.Prototip: Henüz cihazın teorik planlarından öteye gerçekleştirilmiş bir prototipi yok. Yani iskelet sisteminde kullanılacak mıknatıs sistemi MDK yayınlandığında yoktu. Ayrıca MDK tanıtımında kırık bir ekranı olan örnek model tanıtıldı. Tam olarak çalışan bir cihaz henüz yok.

8.Modüller birden çok fonksiyona sahip olacak: Fiziksel kısıtlamalar dahilinde bir modül birden fazla aygıt taşıyabilir özellikte olabilir. Örnek vermek gerekirse tama donanımlı bir kameranın yanında bir güç ünitesi aynı bloğa yerleştirilebilir.

9.Gerekli bir ürün mü?: Aslında bakılırsa evet. Çünkü mevcut telefonlarınız artık donanımsal açıdan yeterli olmadığında çöpe gitmekten başka bir işe yaramıyor. Fakat ARA projesi ile değiştirmek istediğiniz aygıtı daha yeni bir serisi ile tak çıkar yöntemiyle değiştirerek donanımsal güncelleme sağlayabilirsiniz. Bu da telefonunuzun kullanım ömrünü çok uzatacaktır.

10.Geliştiricilere olan ihtiyaç:  Geliştiriciler her sektörde olduğu gibi bu alanda da bir ihtiyaç. Geliştiricilere sunulan MDK ile üçüncü parti aygıtların üretimi ortaya çıkacaktır. Bu da ARA projesi için çeşitliliğin artması demek.

Google’ın fonsiyonel bu telefonu pazar için büyük bir bahis. Kim bilir belki de bir sonraki telefonunuz kendinizin bir lego gibi oluşturacağınız bir ARA olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Galaxy S10 Lite ve Galaxy Note 10 Lite Onay Aldı

Galaxy S10 Lite ve Galaxy Note 10 Lite, amiral gemisi Samsung akıllı telefon modellerinin varyasyon modelleri olacak. Yani her iki akıllı telefon...

PUBG Angry Birds Güncellemesi Yayınlandı

Angry Birds, akıllı telefon sektörünün en köklü oyunlarından bir tanesi. Dokunmatik ekran teknolojisiyle beraber oyun yapısının nasıl olacağını ortaya koyan oyun, 10.yılını kutlamakta. Yani...

Periskopunuzu Yükseltin! Galaxy S11 + “Space Zoom” Özelliği İçin Ana Bileşenlere Göz Atın!

En son söyenti, Samsung'un 18 Şubat'ta San Francisco'daki ilk 2020 amiral gemisi hattını açığa çıkarması yönünde çağrıda geliyor. Aynı etkinlikte, şirket ikinci...

Yemeksepeti Çöktü – Sorun Çözüldü Mü?

Yemeksepeti, ülkemizde en çok kullanılan çevrimiçi yemek sipariş platformu olarak biliniyor. Kullanıcı sayısı sürekli artan ve sürekli yeni yatırımlarla gündeme gelen web sitesi, bugün...

Oppo A8 Özellikleri Ortaya Çıktı

Uygun fiyatlı akıllı telefon modellerine Oppo A8 serisini de ekleyecek olan Oppo’nun yeni akıllı telefon modelleri bu kez TENAA üzerinde ortaya çıktı....