Geri dönüşümün bir çeşidi.
Artık atık plastikler de yenecek.

Geçmiş günlerden beri herkesin öğrenegeldiği bir durum, plastiğin doğaya karışma sürecinin oldukça uzun yıllar alması. Plastiğin doğaya karışma süresi yaklaşık 50 yıldan başlamaktadır. Bu nedenle de son dönemde geliştirilen ve teşvik edilen geri dönüşüm alanında uzmanlar insanları teşvik etmek amacı ile çöp kutularını bile ayırmışlardır. Konu ile ilgili yapılan araştırmalarda gelecek dünyasının kirlendiği için geri dönüşümün önemli olduğu belirtilmiştir. Konu ile ilgili bir çok deney yapılmıştır. En işe yarayanı ise yapılan deneyler sonucunda bu atık plastiklerin yeniden kullanıma hazır hale getirilmesi olmuştur. Konu ile ilgili yapılan araştırmalar ve deneyler hala devam etmektedir. Şimdi de araştırmacıların yaptıkları deneylerden bir tanesinden bahsetmek isteriz.

Yenebilen Atık Plastik

Fungi Mutarium adı verilen bu söz konusu deney, Katharina Unger adındaki Avusturyalı tasarımcı ve Julia Kaisinger adındaki başka bir kişinin, Utrecht Üniversitesinin ortaklaşa bir çalışması ile gerçekleştirilmiş olup, plastiği ayrıştıran mantarlar kullanılmıştır. Bu sayede elde edilen sonuç, yiyecek bir maddedir. Yapılan deneyde atık bir plastiğin, plastiği ayrıştıran mantarlar kullanılarak ayrıştırılması sonucunda, yiyecek bir maddeye dönüştürülmesi amaçlanmış, bu amaç dğrultusunda yapılan deney sonucunda da başarılı olunmuştur.

Yapılan araştırma sonucunda “o zaman yenir ki bu “ diyen araştırma ve deney ekibi, bu elde edilen madde üzerinde bir takım daha araştırmalar yapıp tatmışlardır ve olumlu bir sonuç elde etmişlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here