Asus, Adblock

Asus, Adblock ile Anlaştı 

Asus, ürettiği ürünler ile dünya genelinde söz sahibi olmuş bir teknoloji devi yine aldığı bir karar ile kullanıcılarını memnun edecek ancak şirket sahiplerinin pek hoşnut olmayacağı bir karara imza attı.

Çin merkezli Asus, kullanıcılar lehine aldığı kararı uygulamak için Adblock ile ortak çalışmaya başlıyor.

asus-browser

İnternet kullananlar bilir, girdiğimiz sayfalarda her gün yüzlerce reklam görürüz ve haklı olarak hiçbir işimize yaramayan bu reklamlardan kurtulmak isteriz. Lakin İnternet dünyasında her web sitesi giderlerini karşılayabilmek için ürününün reklamının yapılmasını isteyen firmalar ile anlaşarak sitelerinde reklam verirler. İnternet reklamcılığında farklı reklam modelleri bulunur. Banner reklamlar en bilindik olanlarıdır. Bazı kullanıcıları rahatsız eden bu reklamlardan kurtulmanın bir yolu var ve bu yol ücretsiz olarak kullanılabilen bir program olan Adblock‘dan geçer.

Dünyada başarılı teknolojik ürünlerde imzası olan Asus, kullanıcılarının daha iyi hizmet alabilmesi için başarısı kanıtlanmış reklam engelleme programı Adblock Plus ile ortak bir anlaşmaya vardı. Her iki şirketin birlikte yapacağı hareketle Asus’un ortaya koyacağı planın uygulamasına geçildi.

Asus, Adblock ile Anlaştı Ya Sonrası…

Akıllı telefonlarda ve diğer İnternet erişimi sağlanan cihazlarda neredeyse girdiğiniz sayfayı engellemeye çalışan inatçı reklam bannerları, Adblock Plus‘un geliştirdiği bir İnternet tarayıcısı sayesinde artık kendisine yer bulamayacak. Adblock Plus‘un yeni geliştirdiği bu İnternet tarayıcıyı Asus cihazlarında kullanacak.Toplamda 15 milyon Asus kullanıcı bu imkandan ücretsiz olarak faydalanmış olacak.

Bu gelişme üzerine henüz büyük reklam şirketlerinden bu konu hakkında bir tepki veya açıklama gelmedi. Reklamlar ile hayatını idame ettiren İnternet Web sahipleri bu durumun yaygınlaşması halinde reklam alamazlar ise sayfalarını kapatmak tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirler. Ve burada olan yine İnternet kullanıcılarına olacaktır. İnternet’ten faydalanmak hizmet için vergi vermeye benzer. Zira vergi olmazsa hizmet de olmaz. Aksi durum ise çok sevdiğiniz sitelere ücretli üyelik yolunun gözükür olmasıdır.

İlerleyen dönemde Asus’un bu yerinde gibi görünen kararı kullanıcıları bakımından fayda mı getirecek yoksa zarar mı? Bekleyip hep birlikte sonucu göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here