zenfone 3 ön inceleme

Fiyat/Performans odaklı telefonları ile dikkat çeken Asus Zenfone serisinin son üyesi Asus Zenfone 3 tanıtıldı. Bu inceleme yazımızda Asus Zenfone 3’ün ön incelemesini, detaylı resimlerini, satış tarihini, fiyatını, resimlerini ve daha pek çok detayı bulacaksınız.

Asus Zenfone 3 Teknik Özellikleri

Tasarım

zenfone 3 ön inceleme tasarımDaha önceki Zenfone modelleri, donanım özellikleri ile öne çıkarken tasarımları pek ilgi çekmiyordu. Zenfone 3 ise donanım özelliklerinin yanında tasarım özellikleri ile de dikkat çekmeyi başarıyor.

Malzeme kalitesinde iyileştirmelere gidilmiş. Serinin önceki cihazlarında plastik materyal kullanıyordu. Zenfone 3’ün önü ve arkasında cam kaplama, kasa çerçevesinde ise metal bileşen kullanılıyor. Zenfone 3’ün düşük fiyatına rağmen premium malzemeye sahip olması tasarımsal anlamda bu telefonu rekabetçi yapıyor. zenfone 3 ön inceleme arka

Daha önce ses açma-kapama tuşları telefonun arkasında, ekranı uyandırma butonu ise cihazın üst kenarında yer alıyordu. Zenfone 3’de bu tuşların yerleşiminde köklü değişikliğe gidiliyor. Fiziksel tuşların tamamı cihazın sağ köşesine yerleştirilmiş.

Daha önce ses açma-kapama tuşlarının olduğu alana yani arka kameranın altına parmak izi okuyucu yerleştirildiğini görüyoruz.

zenfone 3 ön inceleme sanalCihazın ön yüzüne baktığımızda ise 5.5 inç boyutunda ekran, 3 adet kapasitif buton, ön kamera ve sensörlerin yer aldığını görüyoruz. Ekranın çerçeveye oranı %70 oranında. Ekran ile ekran çerçevesi arasında ince siyah şeritler bulunuyor. Bu şeritler tasarıma olumsuz etki ediyor.

Cihazın alt bölümüne baktığımızda USB Type-C girişinin tercih edildiğini görüyoruz. Bu giriş USB 2.0 hızında çalışıyor. Geleceğe yatırım anlamında USB Type-C’ye yer verilmesi doğru bir tercih olmuş.

Ekran

Cihazın ekran özelliklerine baktığımızda 5.5 inç boyutunda Full HD çözünürlüğünde bir ekranın yer aldığını görmekteyiz. Ekran paneli olarak Super IPS+ panel tercih ediliyor. Ekranın boyutu ve çözünürlüğü iyi düzeyde.

zenfone 3 ön inceleme önEkranda Corning Gorilla Glass 3 koruma teknolojisi kullanılıyor. 2016’nın ikinci çeyreğinde tanıtılan bir telefonun mutlaka Gorilla Glass 4’e sahip olması gerekirdi.

Kamera

zenfone 3 ön inceleme kameraZenfone 3’ün arka kamerasına baktığımızda 16 MP çözünürlüğünde f/2.0 diyafram açıklığına sahip kamera kullanıldığını görüyoruz. Kamera sensörü olarak Sony IMX298 sensörü tercih ediliyor. Dikkat çeken özellikler arasında OIS desteği, laser otofokus ve çift tonlu led flaş özellikleri bulunuyor.

Ön kameraya baktığımızda ise 8 MP çözünürlüğünde f/2.0 diyafram açıklığına sahip bir kameraya yer verildiğini görmekteyiz. Ön kamera ile 88 derece geniş açılı selfie çekilebiliyor.

Zenfone 3’ün kamera özellikleri bir hayli heyecanlandırıcı duruyor. Kamerayı test etmeden herhangi bir yorum yapmamız zor ama kağıt üstünde beğenimizi kazandığını söyleyebilirim.

Performans

Serinin önceki telefonlarında Intel işlemcili telefonlar kullanılıyor ve bu bağlamda rakiplerinden ayrılıyordu. Daha sonra Asus Zenfone 2 Laser modelinde Snapdragon işlemci kullanıldığını görmüştük. Öyle görünüyor ki Asus’un Intel ile yapmış olduğu mobil işlemci birlikteliğinin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Zira Zenfone 3’te Snapdragon 625 işlemcisi kullanılıyor.

Snapdragon 625 işlemcisi, 8 adet Cortex-A53 (2.0 GHz) çekirdeklerinden oluşuyor. İşlemciye Adreno 506 GPU ve tercih edilen modele göre 3 GB/4GB RAM eşlik ediyor.

Snapdragon 625’i daha yaygın bir işlemci olan Snapdragon 615’den ayıran iki önemli faktör bulunuyor. İlki Cortex-A53 çekirdeklerinin yüksek frekans değerlerine sahip oluyor olması diğeri ve en önemlisi ise Adreno 506 grafik işlemcisi kullanılıyor olması. Full HD çözünürlüğünde Snapdaragon 615’in sahip olduğu Adreno 405 grafik işlemcisi yetersiz geliyordu. Adreno 506 ise Full HD’de stabil bir şekilde çalışacaktır.

Serinin önceki cihazında göre işlemci gücü bakımından çok önemli bir sıçrayış yok belki ama hem daha yaygın bir platform olan Snapdragon’a geçilmesi hem de Adreno 506 kullanılması doğru bir tercih olmuş. Orta segmentteki en büyük rakibi GM 5 Plus ile kıyasladığımızda kağıt üzerinde Zenfone 3’ün daha üstün olduğunu görüyoruz.

Batarya

Zenfone 3’e 3000 mAh büyüklüğündeki çıkarılamayan batarya güç veriyor. Bataryanın sunacağı kullanım süresi ve hızlı şarj özellikleri konusunda herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Son Olarak

zenfone 3 ön inceleme yanCihazın sahip olduğu bağlantı özelliklerinden bahsetmek gerekirse Cat 6 LTE modem, WiFi AC, Bluetooth 4.2, FM radyo ve kızılötesi bağlantı özelliklerinin bulunduğunu görüyoruz.

3.5 mm kulaklık jackı üzerinden 24 bit ses çıkışı alınabiliyor.

Zenfone 3 çıkışını Android 6.0.1 işletim sistemi ve ZenUI 3.0 arayüzü ile gerçekleştirecek.

Renk seçeneği olarak mavi, siyah, beyaz ve altın renk seçenekleri bulunacak.

İki farklı model satışa sunulacak. Birisi düşük fiyatlı 3 GB RAM ve 32 GB depolama alanına sahip model olacak. Diğeri ise nispeten daha yüksek fiyatlı 4 GB RAM ve 64 GB depolama alanına sahip model olacak. Her iki modelinde hafızası MicroSD kart ile arttırılabilecek.

Ülkemizdeki satış fiyatı ve satış tarihi henüz bilinmiyor.

Cepkolik Telefon Karşılaştırma Aracı

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here