Asus, bu yıl CES’te büyük ve güzel bir hafta geçirdi. Şirket, basın etkinliği sırasında bir kez ama etkileyici iki akıllı telefonu tanıttı. Sunulan cihazlar arasında hem Google’ın Tango’su hem de Daydream uyumluluğu olan ilk akıllı telefon ZenFone AR oldukça beğenildi.

Asus’un duyurduğu diğer cihaz ZenFone 3 Zoom‘du “fotoğrafçılık için üretilmiş bir akıllı telefon”. ZenFone 3 Zoom, etkileyici özelliklere sahip 3 kamera ile adını kullanmaya hazır görünüyor. Bunun üzerine, bu yeni cihaz sadece güzel kameralar değil, diğer özellikleri ile de kullanıcılarını bekliyor.

Tasarım

Herhangi bir akıllı telefonun tasarımının bir birine çok benzer olduğu bir çağda, stil konusunda ayrım yapmak oldukça zor. iPhone 7 Plus‘a bariz benzerliğini göz ardı etmek çok doğru olmaz, ancak Asus, kamera özelliklerine gelince, iPhone 7 Plus‘da olan özelliklere yaklaşamıyor ya da yaklaşmak istemiyor.

Telefona bakacak olursak, alt tarafında üç kapasitif düğme bulunuyor ve üstte önden bakan kamera ve kulak parçası bulunuyor. Yan taraftaki çerçeveler gördüklerimiz arasında ne en incesi, ne de en büyüğüdür. Yuvarlak kenarlar ve düz sırt ZenFone 3 Zoom’un kullanımı kolaylaştırmış.

Ekran

5.5 inç tam HD AMOLED paneli ZenFone 3 Zoom‘u bazı kullanıcılar için orta sınıf kategorisine koyabilir ancak yine de görevi aslında tam da budur. 404 piksel / inç ile görüntüleme (PPI) veya fotoğraf çekmenin ve videoların keyfini çıkarmanın keyfini çıkarabileceğiniz çok sayıda çözünürlük bulunuyor.

Kameralar

Kameralar ZenFone 3 Zoom‘un en önemli özelliklerinin başında geliyor. Ön yüze bakan kamerayla başlayarak, Asus, f/2.0 diyaframı olan 13 megapiksel çözünürlüklü bir Sony IMX214 sensörünü sunuyor. Asus, SuperPixel teknolojisinin kamerayı, düşük ışıklı selfie için mükemmel olan rakip cihazlara göre iki kat daha fazla ışığa duyarlı hale getirdiğini iddia ediyor.

Arka kısımdaki ana kameralar fotoğraflara ek boyut getiriyor. Lazer yardımlı otomatik odaklama ve “çift piksel PDAF” (odaklanmada piksellerin % 100’ü kullanması) ile ana 12 megapiksel Sony IMX362 sensörü f/1.7 diyafram değerine sahiptir ve ayrıca Asus’un SuperPixel’i Teknoloji burada da bulunuyor. Asus, bu kameranın iPhone 7 Plus‘a göre iki buçuk kat daha iyi ışık hassasiyeti sunduğunu iddia ediyor.

Sonra zoom kamerası var. Bu 59 mm odak uzaklığı ve 12 kat toplam zum özellikli 12 megapiksel çözünürlüklü bir sensör demek oluyor. Optik zoom 2.3x’dir ve reaming zoom özelliği dijitaltir. Yeterince istikrarlı bir elle, geniş mesafelerde görebilirsiniz. Oldukça etkileyici.

Kamera arayüzü deklanşör hızından beyaz dengesi ayarlarına kadar her türlü manuel kontrol imkânı sağlıyor. Ayrıca hangi objektifi elle seçeceğinizi seçebilir ve isterseniz RAW fotoğraf çekebilirsiniz.

Nokia 6, Amazon Hindistan'da 1 milyon barajını geçti

İşlemci, Bellek ve Batarya

ZenFone 3 Zoom, 32GB, 64GB ve 128GB olmak üzere üç depolama seçeneği ile satışa sunulacak. Bünyesinde 4GB RAM, çift SIM ve en üstte bir microSD kart yer alıyor.

Bu telefonun donanım yapısı ise, Adreno 506 GPU’lu, 2GHz 8 çekirdekli, Qualcomm Snapdragon 625 CPU’dan oluşuyor. ZenFone 3 Zoom‘un girişlerimizi yönetmekle ilgili herhangi bir sıkıntı yaşadığına dair bir sorun görünmüyor. Performansı özelliklerine göre oldukça yeterli denebilir.

Sadece 8 mm kalınlıkta bir cihaz için Asus ZenFone 3 Zoom‘a 5,000mAh pil takmayı başarmış. Asus, full-HD ekran ve enerji tasarruflu CPU ile birleştiğinde bekleme süresinin 42 gününe, 4K video kaydının 6.4 saatine ve canlı medya akışının 8.5 saate kadar süreceğini söylüyor. Bunlar herhangi bir akıllı telefon standardına göre etkileyici sayılardır.

Arayüz ve işlevsellik

Android 6 Marshmallow, Asus Zen 3.0 kullanıcı arayüzünü kullanıyor. Diğer Android destekli cihazlarda olduğu gibi ZenFone 3 Zoom‘taki pek çok kamera merkezli özellik var. Zen 3.0, aşırı karmaşık bir kullanıcı arabirimi değil, gezinmek kolaydır, ancak manuel özelliklere girdiğinizde kamera arayüzü çok derinliği ve genişliği vardır.

Fiyatlandırma, Çıkış Tarihi ve Beklentiler

Asus herhangi bir fiyat bilgisi açıklamadı, ancak ZenFone 3 Zoom‘un Şubat ayında satışa sunulacağını belirtti. Şirket, hangi pazarların ZenFone 3 Zoom‘u alacağını resmen açıklamadı; ancak şirketin web sayfasında ağ standartlarındaki “ABD sürümü” için şartnameler gösteriliyor ve böylece durumun kullanılabilirliği iyi anlaşılıyor.

iPhone telefon pazarına girişinin onuncu yıldönümüne değindiğimizde, Asus bunu bir risk olarak görmüyor. ZenFone 3 Zoom, pazardaki gerçek ihtiyaçlara, iyi kamera arzusuna, yetkili donanıma ve iyi pil ömrüne hitap ediyor. Gerçekten de, bu ikinci özellik herkesin fiyat performans aradığı yerde başarılı olabilir.

Güncelleme: (Fiyat Bilgisi eklendi)

Gelecek ay piyasaya sürülecek olan cihaz için artık ne gibi bir ücret ödemeniz gerektiği konusunda bir fikrimiz var. Çin’de, 128GB dahili depolama alanına sahip model şu anda 533 $ veya 504 € anlamına gelen 3,699 CNY fiyatla satışa sunulacak.

Belli ki 32 ve 64GB modelleri daha ucuz olacak, ancak bunların maliyetinin ne kadar olacağı hala bir gizem. (ortalama 100$ düşecek gibi düşünebiliriz)

Unutmayın ki Kuzey Amerika, Türkiye ve Avrupa’daki fiyatlar genellikle Çin’den daha yüksektir, bu nedenle belki de sadece 500 $ civarında bir Zenfone 3 Zoom 128GB satın almayı beklememelisiniz. Umarım Asus, telefon satışına başladığında Çin dışındaki pazarlar için fiyatlandırma detaylarıyla öne çıkacaktır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.