Ana Sayfa İnceleme Asus ZenFone 5 İncelemesi

Asus ZenFone 5 İncelemesi

Asus'un çentikli ekranı ve dikkat çeken kamera performansıyla Zenfone 5 incelemesi karşınızda...

-

Asus Zenfone 5 incelemesini sizlere kamera, işlemci, yazılım ve daha birçok farklı yönüyle sunuyoruz. Asus Zenfone 5 aslında birçok yönüyle OnePlus 6‘nın biraz daha pahalı haline benziyor. Daha pahalı bir telefon desek de içerisinde etkileyici bir teknoloji var ve bu teknolojiye rağmen yine de uygun fiyatlı.

Kaliteli bir 6.2 inç ekrana, orta sınıf Qualcomm yonga setine ve ultra geniş çekimler yapmanıza izin veren yetenekli kameralara sahip olursunuz.

Gece çekim performansı aslında biraz daha iyi olabilir ve bazı kararlılık düzeltmelerine ihtiyaç duyar. Ancak kamerası yine de gayet iyi çekimler verir.

Asus Zenfone 5 Teknik Özelliklerine Genel Bakış

Asus ZenFone 5 İncelemesi

 • Çift objektifli kamera iyi ama harika değil
 • Çentikli büyük bir 6.2 inç ekranı güzel

Asus Zenfone 5’in kamerasını anahtar özelliği olarak sunuyor. 8MP geniş açılı ikincil lensli bir 12MP ana arka sensörü vardır. Bu da birçok ileri teknoloji telefonun sunduğu zoom kamerasının yerinde bulunuyor.

Ana sensör büyük ve optik görüntü sabitleme (OIS) ile dengelenir. Bu iyi bir kamera ancak sadece beklentilerinizi fazla yükseltmezseniz. Zenfone 5’in gece görüntüleri Nokia 7 Plus da dahil olmak üzere orta sınıf telefonlardan pek de daha iyi denemez.

Diğer taraftan orta sınıf Snapdragon 636 yonga seti, 4GB RAM ve 64 GB depolama alanını elde edersiniz. Ayrıca Zenfone 5 ile şarjı bir gün süren 3300mAh pile sahip olursunuz.

Ekranı 6.2 inç büyüklüğünde olsa da telefonun bir çentiği olduğu için bu da ekranı geleneksel bir 5.5 inç telefonlara benzetir. Devasa değildir ama büyüktür ve bu ekstra ekran inçleri de oyunları daha eğlenceli hale getirir.


Tasarım

Asus ZenFone 5 İncelemesi

 • Metal ve cam yapı
 • Nispeten yavaş parmak izi tarayıcı
 • ZenBook serisinin tasarım dokunuşları

Asus Zenfone 5 akıllı telefonu da 2018’deki pek çok telefon gibi alüminyum ve sertleştirilmiş camdan oluşan bir karışıma sahip yapı malzemesi ile sunulur. Ön tarafta ve arkada cam, yanlarda ise metal vardır.

Tüm kenarlar pürüzsüz, yuvarlak, ama Asus Zenfone 5 tamamen kıvrımlı değildir. Her iki tarafta da sivri uçlu olmasalar da 3D dikdörtgen vardır.

Çerçeveyi böyle anlattığımıza bakınca kötü olduğunu düşünmeyin. Ancak özellikle ekran büyük olduğu için telefonun bazı denklerinden biraz daha büyük olduğunu hissettiriyor. LG G7 ThinQ‘dan Asus Zenfone 5’e geçtik ve Asus açık ara daha büyük duruyor.

Yine de sayılara baktığımızda şikayette bulunacak bir şey yok. Asus Zenfone 5 akıllı telefonu 7,7 mm kalınlığında, ince kenarlı ve çentikli bir tasarıma sahip olduğu için 6.2 inçlik ekrana sahip bir cihaz için kullanımı çok kolaydır. 6 inçlik telefonlar telefon-tablet gibi hissettiriyordu. Bu kesinlikle bir telefona daha çok benziyor.

Ayrıca Asus’un ZenBook dizüstü bilgisayarlarında kullanılan bir tasarım dokunuşu da bu telefonda görünüyor. Yansıyan ışıkla oynayan bir katman arka camın altında görünür. Böylece ışınlar arka parmak izi tarayıcısından her yöne doğru saçılır. Görsellere baktığınızda demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Asus ZenFone 5 İncelemesi

Parmak izi tarayıcısı Asus Zenfone 5’in zayıf noktalarından biridir. Arka tarafında hafif gömülü yuvarlak bir parmak izi bölümü bulunur.

Alışılmadık bir şekilde güvenilmez çalışır. Bazen iyi çalışıyor ve en iyi ile karşılaştırıldığında biraz yavaş kalıyor. Diğer zamanlarda ise parmağınızı tanırken tekrar tekrar başarısız olur. Bunun yerine PIN’inizi veya parolanızı girmenizi ister.

Zenfone 5 muhtemelen diğer orta sınıf telefonlarınkine benzer parmak izi tarayıcısı parçaları kullanıyor. Bu yüzden büyük olasılıkla da donanımdan ziyade yazılımla ilgili bir problem yaşıyor. Ancak bu durum bir hayli can sıkıcıdır. Bu incelemede göreceğiniz gibi telefonun tüm sorunları yazılım optimizasyonundaki benzer gecikmelerden dolayı oluyor.

Ekran

Asus ZenFone 5 İncelemesi

 • 6.2 inç 1080 x 2246 IPS LCD ekran
 • Ortalama çentikten daha büyük
 • Özelleştirilebilir renk profilleri

Asus Zenfone 5 çentikli bir 6.2 inç 19:9 ekrana sahip. Bu ekran büyük denebilir bir ekran.

Telefonun ekranı mükemmel netlikle 1080 x 2246 LCD panelden oluşuyor. Çok yakından bakarsanız en küçük piksel parçasını görebilirsiniz.

Asus Zenfone 5’in varsayılan renk modu çok iyi bir şekilde doygundur. Ancak bunun nedeni video renk sınıfları tarafından kullanılan derin DCI-P3 renk standardını hedeflemesidir. Bunu sadece biraz fazla delice buluyoruz. Fakat ‘Standart’ renk moduna geçildiğinde aşırı görünüm tamamen ortadan kalkıyor.

Bazılarınız bu iki modu sırasıyla biraz fazla zengin ve az doygun hale getirebilir. Standart bir sRGB modudur. Biz bunu beğendik. Ama çoğunuz biraz daha pil gücü isteyeceği için beğenmeyebilirsiniz.

Özel ekran modu renk sıcaklığının yanı sıra tam doygunluk seviyesini seçmenizi sağlar. Bu da neredeyse mükemmel bir yayılma sağlar.

Ancak bulduğumuz ana sorun telefonun doğru renklere ihtiyacı olan bölümleri için herhangi bir dengesinin olmamasıdır. Doygun bir renk modu seçin ve fotoğraflarınızı Instagram’a yüklediğinizde fotoğraflarınız aşırı doygun görünecektir.

Fotoğraflarınızın ekranda en doğru haliyle görülebilmesi için Standart ekran modunu kullanmalısınız. Yoksa sizin gördüğünüz fotoğraflar Instagram hesabınızda daha farklı görülebilirler.

Asus ZenFone 5 İncelemesi

Asus Zenfone 5 akıllı telefonu OnePlus 6’ya benzer bir ekrana sahiptir. Toplamda 6,2 inç ancak bir çentik ve 19: 9 en boy oranına sahip olduğu için bu ekran yıllar öncesinin 6 inçlik ekranlarına benzer değildir.

Bu daha büyük bir telefon kabul ama devasa bir telefon değil. Yine de çentiği de hesaba katarsak ortalamadan büyüktür. Zenfone 5, LG G7 ThinQ ve OnePlus 6 arasında fark daha net anlaşılıyor.

Saat ekranı ekranın kenarına çok yaklaştığı için iyi bir şekilde optimize edilmiyor. Bununla birlikte OnePlus 6 gibi Zenfone 5 de çentiği siyah şerit ile kapatmanıza izin verir.

Bu sorunları özellikle kamera teknolojisine odaklanan bir telefonda büyük felaketler olarak değil de daha çok küçük tuhaflıklar olarak sınıflandırıyoruz.

Pil Ömrü

 • 3300mAh pil tüm gün dayanıklılık sunar
 • BoostMaster ile hızlı şarj
 • Kablosuz şarj yok

Asus Zenfone 5 akıllı telefonu 3300mAh bataryaya sahiptir. Şarjı rahatlıkla bir gün sürecek şekilde optimize edilmiştir. Telefonu çok fazla zorlamadığınız günlerde şarjı gün sonunda  yaklaşık % 30 kadar kalmış olarak bulabilirsiniz.

Asus ZenFone 5 İncelemesi

Birkaç saatlik podcast dinlemesi, bazı fotoğraf çekimleri, bir çift canlı YouTube videosu ve WhatsApp’ın düzenli kontrolleri de bu kullanımımıza dahildir.

Bu pil Huawei P20 Pro’ya meydan okumaz ancak Zenfone 5’in pil dayanıklılığı kendi sınıfında saygındır.

Maksimum parlaklıkta 90 dakikalık bir video oynattığımızda pil seviyesi % 16 oranında düştü. OnePlus 6 aynı testte % 15 oranında pil kaybetti.

Asus Zenfone 5 akıllı telefonu Asus BoostMaster standardını (Qualcomm Quick Charge teknolojisine dayanan) kullanarak hızlı şarjı da destekliyor. Ayrıca ‘AI’ şarjını kullanıyor. Bu da pilinizin ömrünü azaltabilecek fazla şarja engel oluyor. Yine de kablosuz şarj yok.

Kamera

 • Nispeten gelişmiş kamera donanımı
 • 12MP ana ve 8MP geniş açılı ikincil kameralar
 • Etkili HDR

Asus kameranın Zenfone 5’in ana odağı olduğunu söyledi. Telefonun en iyi ve en hayal kırıklığı yaratan bazı parçalarına ev sahipliği yapıyor.

En azından arka kameralar için donanım mükemmel. Ana sensörü Sony IMX363, büyük 1,4-mikron sensör piksel ve 1 / 2.55-inç boyutunda büyük 12MP f / 1.8 sensör.

Daha iyi düşük ışık sonuçları için 4 eksenli stabilizasyona sahip Asus Zenfone 5 çalışan kamera uygulamasıyla bile bunu net olarak görebilirsiniz. Hareketler yumuşatılmış görünür.

İkinci arka kamera 120 derecelik geniş açılı bir merceğe sahiptir. Bu konuda LG G7 ThinQ’ya en çok benzer telefondur. Bu ikinci sensör 8MP f / 2.0’dır ve yakın olsa bile geniş bir nesnenin geniş görüntüsünü çekmenizi sağlar.

Asus ZenFone 5 İncelemesi

Lensin neden olduğu geometrik bozulma da dramatik etki için kullanılabilir. Yapı mimarisindeki düz çizgiler özellikle çerçevenin kenarına yakın kavisli hale gelir.

Çift görüşlü çekimin esnekliğinden başka Zenfone 5’in en iyi kısmı HDR optimizasyonudur. Bu telefon yüksek dinamik aralık işleme özelliklerine sahiptir.

Bu açıdan görüntülerin en parlak kısımlarını sık sık kullanan daha pahalı LG G7 ThinQ’dan çok daha iyidir. Ancak genel anlamda tabii ki daha iyi değildir.

Asus ZenFone 5 İncelemesi

Zaman zaman parlak bulutlu gökyüzü bir bilgisayar oyunu tarafından işlenmiş gibi biraz gerçekçi görünebilir. Ancak fotoğraflar genellikle çarpıcıdır.

HDR ile ilgili iki problem var. Bazen orijinal pozlamanın üstüne yerleştirilen sahnede hareketi görebileceğiniz gölgelenmeye neden olabilir. Bu genellikle çekimler arasında çok fazla zaman boşluğu olduğunda karşılaşılan bir durum.

Ve bazen HDR çalışmıyor. Birkaç kez aynı sahnenin birden fazla görüntüsünü çektik. Bazıları güzel pozlanmış HDR fotoğraflar olarak sunuldu. Diğerleri HDR etiketliydi ama aşırı derecede aşırı pozlanmış alanlar vardı.

Asus Zenfone 5 kamera biraz ağır. Bunu kullanırken görüyorsunuz. Bazen deklanşör düğmesine bastığınızda yanıt vermeyi reddeder. Standart ve geniş kameralar arasında geçiş yapmak da çok uzun sürüyor.

Asus kamera performansını birkaç test güncellemesiyle biraz geliştirdi. Ancak burada yapılacak daha fazla işleri var. Yine de kameranın düzeleceğini ümit ediyoruz. Çünkü Asus Zenfone 5 en az deklanşör gecikmesi yaşadığında gayet iyi bir kameraya sahip olarak diğer rakipleriyle iyi bir yarışa girebilir.

İçindeki büyük teknoloji göz önüne alındığında görüntü kalitesinin diğer yönleri biraz hayal kırıklığı yaratıyor. OIS ve yüksek kaliteli sensöre rağmen gece fotoğraf kalitesi o kadar da iyi değil. Düşük ışık çekimleri OnePlus 6’dan çok daha gürültülüdür. Gece fotoğraflarını bulanıklaştırmak hala oldukça kolay fakat bunlar ayrıntılı değildir.

Asus Zenfone 5 ayrıca rutin olarak rengin aşırı doymasına neden olur. Sonuçta ortaya çıkan dosyaları düzeltmek için Photoshop’u kullanmak ve doygunluğu % 30’a kadar azaltmak genellikle daha doğal görünümlü görüntülerle sonuçlanır.

Asus, Zenfone 5’in fotoğraf makinesine yardımcı olmak için AI’yı kullandığını söylese de, Honor 10’daki gibi çekim yaparken varlığını duyurmaz.

Asus Zenfone 5 kamerasıyla HDR mod açık iken çekilmiş örnek bir fotoğraf;

Performans ve Benchmark Sonuçları

 • Orta sınıf Snapdragon 636 yonga seti
 • 4 GB RAM

Asus Zenfone 5 telefonu en yeni orta sınıf Qualcomm yonga seti olan Snapdragon 636’ya sahip. 1.8GHz’de ve saatte sekiz adet Kryo 260 çekirdeği bulunuyor. Yonga seti Adreno 509 GPU da bünyesinde barındırıyor.

Bu da OnePlus 6’nın Snapdragon 845’inden çok daha az güçlüdür. Grafik gücünün yalnızca % 50’si vardır.

Snapdragon 636 ile geçtiğimiz yılın en önemli ürünü olan Snapdragon 835 arasındaki fark en azından GPU tarafında daha az önemli.

Bu telefon Geekbench 4’te 4854 skora ulaşır. Bu da Honor 10’un ve elbette OnePlus 6’nın altında yer alır. Ancak skoru yine de sağlamdır. Ayrıca benchmark puanlarını 5434 puana çıkarmak için ‘AI Boost’ modunu da kullanabilirsiniz ancak bu mod sinsi üreticilerin bir çeşit hilesidir.

Asus Zenfone 5 testlerimize göre OnePlus 6’nın RAM’inin yaklaşık üçte biri kadar olan 4GB LPDDR4X RAM’e sahiptir.

Yonga seti gibi RAM de ‘yeterince hızlı’ ve aslında en üst seviye performansı hedeflemiyor. Daha hızlı bir RAM de zaten Snapdragon 636 platformu tarafından desteklenmiyor.

Yazılım / Arayüz

 • Android 8.0 ile ZenUI yazılımı
 • En düzgün yazılım değil, son derece özelleştirilebilir

Asus Zenfone 5 akıllı telefonu Android 8.0.0 ve ZenUI yazılımını çalıştırıyor. Bu arayüz Asus’un Android uyumlu arayüzüdür ve ekstra kalabalıklarla dolu olmasıyla ünlüdür(!)

Burada bazı üretici arayüzlerinden daha fazlası var. Ancak ek uygulamaların da hemen kötüleme ihtiyacı duymamalıyız. Bazıları işe yarar duruyor. Yazılımın görünüşü de standart Android’den açıkça farklı. Ancak birkaç gün sonra buna alıştık. Gereksiz kalabalığı olmasa aslında ZenUI iyi bir arayüz denebilir.

Asus ZenFone 5 İncelemesi

ZenUI diğer arayüzlere kıyasla telefonda ne değişiklikler yapar?

Standart Android’in aksine Asus Zenfone 5 dikey kaydırmadan ziyade uygulama çekmecesindeki yatay sayfalara sahiptir.

Ayrıca uygulama ekranının altında yer alan sık kullanılan uygulamaların da ayrı bir kenarı  vardır.

Her arayüz gibi ZenUI de bir sürü kişiselleştirme sunuyor. Yazı tiplerini değiştirebilir, animasyonlu Asus duvar kağıtları kullanabilir, kullanıcı arayüzünü değiştirebilir, uygulamalar menüsünü tamamen kapatabilir ve geçiş animasyonlarını değiştirebilirsiniz.

ZenUI pek etkileyici bir arayüz değildir. Ancak geniş kapsamlı optimiasyonlar bir Asus telefon almak için biraz hevesli kullanıcı için uygundur.

Asus Zenfone 5 Alınır Mı?

Asus ZenFone 5 İncelemesi

Eğer bir OnePlus 6 alma imkanınız varsa bu telefonu tercih etmenizi pek önermiyoruz. Çünkü OnePlus 6 performansı daha iyi ve kamerası daha tutarlı.

Bununla birlikte fiyat limitiniz civarındaysa bu telefon geniş açılı bir kamera ve yüksek sesli hoparlörleri de dahil olmak üzere Nokia 7 Plus’a kıyasla daha değerli ekstra özelliklere sahiptir.

Kaynaktechradar
25,605BeğenenlerBeğen
56,947TakipçilerTakip Et
987,000AboneAbone Ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here