Ana Sayfa Otomobil Audi Q8 Tüm Özellikler, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Audi Q8 Tüm Özellikler, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

-

Teknoloji dünyasının merakla beklenen CES 2017 fuarından sonra şimdi de otomobiller için beklenen Auto Show 2017 fuarına gözler çevrildi. Birçok aracın ortaya çıktığı fuarda konsept araçlar ve görselleri bir hayli beğeni toplarken bunun yanında kısa süre sonra trafiğe çıkması beklenen yeni araç modelleri de bir hayli ilgi topladı. Bu modeller arasında en büyük ilgi göreni ise Audi Q8 oldu. SUV sınıfına dahil olan ve “Q” serisinin yeni üyesi olacak olan Audi Q8 gerek tasarımı ile gerekse de motor özellikleri ile fuarın en ilgi çeken aracı olmayı da başardı.

Audi Q8 Ne Gibi Teknolojilerle Beraber Gelecek?

Şüphe yok ki fuarının aranan markalarından biri olan Audi’nin en iyi modelleri arasında gösterilen Audi Q8 otomobili için beklenen tüm özelliklerde ortaya çıkmış oldu. Tüm bu özellikler neler? Bakalım.

Tasarım Harikası Audi Q8 Serisi

Motor özelliklerine ve aracın maksimum kapasitelerine geçmeden önce Audi Q8 serisinin tasarımı ile işe başlayalım. Bu konuda yaptığı açıklamalarda zaten yeni serinin SUV sınıfının başarılı bir temsilcisi olacağını belirten Audi, beklendiği gibi bu açıklamalardan sonra eski seri araçlarını biraz daha uzatarak işe başlamış.

Audi Q8

Toplamda 5 metre gibi oldukça yüksek bir uzunluk değerine sahip olan araç bu sayede geniş bir iç mekan sunmayı da başarıyor. Buna karşın genişlik olarak 2 metre ve yükseklik olarak da 1.7 metre gibi bir değerin ortaya konulması Audi Q8 serisinin ne derece büyük boyutlara sahip olacağını da gösteriyor.

Audi Q8

Tasarım konusunda ise yeni serinin çok daha karakteristik çizgilerinin olduğunu belirtelim. Genişliği ve uzunluğunun artması ile beraber hem ön tampon çizilerinin uzadığı hem de ön ve arka kısımda daha sportif bir görüntünün oluşturulduğu araçta hatları belli eden çiziler ve geniş teker aralıkları da dikkat çekmiyor değil. Tüm bu özellikleri ile beraber serinin tasarımsal açıdan Audi Q serisinin en ilginç araçlarından biri olacağını belirtelim. Keskin hatlara sahip farları da tasarıma eklemeyi unutmayalım.

Audi Q8

Teknik Özellikler Açısından Audi Q8 Nasıl Bir Model?

Audi Q8 araçlarında otomobil devinin yaptığı açıklamalarda modelin zaten şimdiye kadarki en yüksek performanslı araç olacağı bekleniyordu. Tanıtımla beraber beklentilerinde boş olmadığı ortaya çıktı. Fuara damga vuran aracın ilk olarak iki farklı motoru içerisinde barındıracağını belirtelim.

Audi Q8

Standart bir şekilde Audi Q serilerinde gördüğümüz yanmalı motorların yeni serisini barındıracak olan serinin içerisinde 3 litrelik V6 motor bulunuyor. Başlı başına 333 beygir güce sahip olan motorun ise tek artı olmadığını da belirtelim.

Bunun dışında toplamda 134 beygir güç değerine sahip olan bir de elektrikli motor modele eşlik ediyor. 330 Nm tork üretebilen elektrikli motor ile beraber toplamda 442 beygir güce sahip olan motorların Audi Q8 aracını 0-100 km/s değerine sadece 5.4 saniyede çıkartıyor. Maksimum hız değeri ise 250 km.

Audi Q8

Bunun dışında yakıt teknolojisi olarak da hem elektrik hem de fosil yakıt kullanacak olan araçların 100 km mesafede sadece 2.3 litre gibi bir yakıt tüketimi olması da Audi Q8 serisini lüks SUV modelleri arasında en çok tercih edilebilecek serilerden biri olarak gösteriyor.

İç Donanım Tartışmasız En İyisi

Gelelim çok az bilgilerin bulunduğu iç donanım kısmına. Audi Q8 serisinde iç donanım olarak ilk dikkat çeken nokta direksiyonun hemen arkasında yer alan 12.3 inçlik bilgi ekranı olacak.Klasik araç hız göstergelerinden oldukça farklı olan sistemde aracın hemen hemen her noktasını 3 boyutlu olarak görüntüleyebileceksiniz. Ayrıca bir arıza durumunda da bu ekrandan bilgi verileceği düşünülüyor. Tabi sistem hakkına henüz net bilgiler yer almıyor.

Audi Q8

Bunun dışında bir sanal asistan ve sesli komut teknolojisinden de bahsedilmekte. Zaten içerisinde yer alan hemen her teknolojide dokunmatik yüzeylerin kullanılacağı düşünülen Audi Q8 araçlarının kendine özgü bir sanal asistana sahip olacağı da düşünülmekte.

Audi Q8

Son olarak teknoloji konusunda dikkat çeken diğer bir detaya geçelim. Araçta kapı kolu bulunmuyor. Audi Q8 aracına binmek için kapı camlarının yanında yer alan dokunmatik yüzeylere basmanız gerekiyor. Muhtemelen parmak izi ile çalışacak olan bu bölümde güvenlik nasıl sağlanır merak konusu.

Audi Q8

Çıkış Tarihi Ve Fiyatı

Çıkış tarihi konusunda yeni modelin 2018 yılında trafiğe çıkabileceği belirtiliyor. Fakat fiyat konusunda ise beklenen fiyat aralığı ya da fiyat tahmini henüz bulunmamakta. Yine de aracın içerisinde ve motor sistemlerinde yer alan teknolojilere bakacak olursak seri oldukça yüksek bir fiyat aralığına sahip olacak gibi. En azından bu yorumu yapmak yanlış olmaz.

Bizi Youtube'ta takip et!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Samsung Galaxy Tab S7 ve Tab S7 Plus Fiyatı ve Özellikleri

Samsung etkinliğinin göz bebeklerinden birisi de Samsung Galaxy Tab S7 serisi oldu. Üst seviye bir tablet olacağını ve iPad ile yarışacağını zaten...

Apple iPhone 12, Manyetik Kablosuz Şarj Özelliğine Sahip Olacak

Son zamanlarda çıkan iPhonelar kablosuz şarjı destekliyor, ancak 2020 iPhone 12 serisi bu şarj deneyimini en üst seviyeye çıkarmayı planlıyor.

Galaxy Watch 3 Fiyatı, Tasarımı ve Özellikleri

Samsung Galaxy Unpacked etkinliğinde yeni telefonlarına merhaba dedi. Yeni telefonlar tanıtıldı ama telefonlar yalnız gelmedi. Galaxy Watch 3 akıllı saat modeli de...

Galaxy Note 20 Tanıtıldı – Fiyatı ve Özellikleri

Geldi gönlümüzün efendisi. :) Samsung tanıtımı yaptı ve Galaxy Note 20 modeli ortaya çıktı. Biraz daha düz ekranlı tasarımı, dev kameralarıyla başarılı...

Samsung Galaxy Note 20 ve Note 20 Ultra Ön İncelemesi

Gözlerin Samsung'a çevrildiği şu saatlerde Samsung Galaxy Note 20 serisi ve birçok ürün tanıtıldı. Samsung Unpacked etkinliğine damgasını vuran bir diğer ürünse...