djingo

Orijinal Siri yaratıcıları bile iOS sanal asistanına karşı kendi dijital asistanlarını tanıtırken, yeni bir oyuncu daha piyasaya girmeye hazırlanıyor. Bloomberg‘e göre, Avrupa telekom şirketleri Orange SA ve Deutsche Telekom kendi yapay zeka platformunu inşa ediyor.

Yeni asistanın adı Djingo ve hem sesli hem de metne cevap verebiliyor. Asistan Orange CEO’su Stephane Richard tarafından açıklandı. Richard, yeni asistanı çörek şeklinde bir hoparlör olarak gösterdi

“Djingo erdemci” dedi Richard. “Tüm aritmetik ve yapay zekâ bilgimizi içine yerleştirdik.”

Yeni asistan bağımsız bir hoparlör ve mikrofonla donatılmış TV uzaktan kumandaları gibi çeşitli cihazlara da entegre edilebilecek.

Djingo‘nun nasıl yayınlanacağı konusunda Richard, akıllı telefon kullanıcılarına için bir başvuru yoluyla sunulacağını açıkladı.

Kullanıcılar AI ile etkileşime Amazon Fire’a benzer bir mikrofonla donatılmış TV uzaktan kumandasında hoparlöre konuşurken “OK Djingo” komutunu kullanarak veya telefondaki uygulamaya yazarak girebilir.

Geçen sene orijinal Siri yaratıcıları resmi olarak yeni sanal asistan Viv‘i tanıttı. Asistan, çeşitli uygulamalara entegre olarak ve kullanıcıların bu uygulamalarla işlevselliklerini gerçekleştirmek için seslerini kullanmalarına olanak tanımaya çalıştı. Ancak Viv’in bitiminden sadece birkaç ay sonra, bilinmeyen bir fiyatla Samsung tarafından satın alındı.

Siri'nin Sesi iOS 10 İle Değişiyor!

Orange SA ve Deutsche Telekom AG‘nin bu yeni sanal asistanı ne kadar ileri seviyede olursa gelsin, bekleyip görmeliyiz. Apple’ın, bu yılın ilerleyen aylarında iOS 11’in piyasaya sürülmesi ile birlikte Sri’den bir kaç iyileşme planladığı bildirildi. Bu sayede Siri, Djingo ve Amazon’un Alexa platformu gibi yeni ürünlerle rekabet edebilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here