Babilliler ve tablet

Üzerindeki gizemler tam olarak kaldırılamayan bugünkü Irak ve Suriye topraklarında yaşayan bir uygarlık olan tarihin efsanevi toplumu, Milattan önce 1800’lü yıllarda ortaya çıkan Babilliler , yıldızları izlemek için karmaşık geometrik hesaplamalar yapıyorlarmış.

Dünyaca saygınlığı bilinen Science bilim dergisinde yer alan araştırma yazısına göre Babilliler gece gökyüzünde Jüpiter gezegeninin hareketlerini izlemek için geometriyi kullanmışlar.

Karmaşık olan geometrik hesaplamaların ilk defa Orta Çağ döneminde 14. yüzyılda Oxford ve Paris’teki bilim insanları tarafından kullanıldığını düşünülüyordu.

Babilliler

Araştırmayı kaleme almış olan Berlin’deki Humboldt Üniversitesi profesörlerinden Mathieu OssendrijverBunu beklemiyordum. Hesaplamaları fizik ve diğer tüm bilim dalları için bir temel oluşturuyor” dedi.

Yapılan incelemelerde, Babillilerin hesaplamalarını kaydettikleri kil tabletlerde çivi yazısıyla işlenmiş metinler, Babillilerin astronomide çok ileride olduklarının delili olarak gösteriliyor.

BBC’ye konuşan Prof. Ossendrijver “Gökyüzünde gördükleri şeylerin raporlarını yazmışlar ve bunu çok uzun bir süre, yüzyıllar boyunca yapmışlar” dedi.

Son araştırmalar ayrıca, Babillilerin matematikte de oldukça ileri olduklarını gösteriyor. Öyle ki, hareket eden nesnelerin konumu ve süratini bulmak için kavisler kullandıkları biliniyor.

Babil-Tablet

Prof. Ossendrijver 19. yüzyılda çıkarılan British Museum arşivlerinde saklanan beş Babil Tabletini inceledi.

Babilliler, Jüpiter gece gökyüzünde belirince hızı ve mesafesini ölçmek için trapezoid olarak adlandırılan dört kenarlı şekiller kullanmış.

Prof. OssendrijverBu yana yatık dörtgen şekli, Jüpiter’in zaman içinde değişen hızının hesaplanmasını sağlıyor. Şeklin bir ekseni, yani yatay tarafı zamanı, diğer ekseni, dikey tarafı da hızı temsil ediyor” dedi.

Trapezoidin alanı da Jüpiter’in yörüngesinde yaptığı mesafeyi veriyor” diye ekledi.

OssendrijverEski zamanlarda olduğu bilinmeyen zamana karşı hareketin soyut hız alanının şeklini gösteren bu grafik, çok yeni birşey” dedi.

Araştırmacı ayrıca zaman ve hız kavramları yerine eski Yunanların dünya ve gezegenlerle uzaysal ilişkileri inceleyen “daha düz” bir geometri kullandıkları yönünde kanıtlar olduğunu söyledi.

Prof Ossendrijver bu tekniğin ne kadar yaygın olduğunu bilmiyor.

Bu daha önce astronomiye yeni bir yöntem getiren tek bir kişi, bir dahi tarafından yazılmış bir tablet olabilir. Ya da bu yöntem farklı alimler tarafından daha yaygın biçimde kullanılıyor olabilir” diyor.

Bilim insanları Babillilerin bu tekniği Milattan Önce 350 yıllarında geliştirdiklerini düşünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here