Geçtiğimiz haftalarda test sürüşleri başlatılan ilk yerli arabamıza ilk talep büyük oranda şaşırttı. Gebzeli hayırsever bir iş adamı yerli araçlara destek olmak adına üretilen ilk arabayı 5 Milyon liraya satın alırken ilk satışı Bakan Işık gerçekleştirdi.

Yerli Otomobil projesine çok ciddi ilgi olduğunu söyleyen Işık, “Her gittiğimiz yerde, ‘İlk arabayı ben almak istiyorum, kesinlikle alacağım, biz arkadaş grubu olarak alacağız, şirketteki tüm arabaları yenilerim’ gibi tepkilerle karşılaşıyoruz” dedi. TRT’de düzenlenen bir programda açıklamalar yapan Işık, “İlk otomobili sattım. Gebze’de hayırsever bir işadamımız ilk otomobili almak istediğini söyledi. ‘Olur ama pahalı olur’ dedim. 5 milyona sattım ilk otomobili…” diye konuştu.

Daha az yakacak tasarruflu olacak

Işık, açıklamasında yerli otomobilin yakıt tasarrufu açısından gelişmiş teknolojilerle donatılarak hazırlandığını ve avantaj sağlayacağına dikkati çekerek, İstanbul’da yaşayan bir kişinin günde 2-2.5 liralık, ayda ise 40-60 liralık şarj maliyetiyle dolaşabileceğini belirtti. Şehirdışına çıkılması halinde aracın arkasındaki jeneratörün devreye gireceğine değinen Işık, 100 kilometrede içten yanmalı arabalarda en az 5 litre yakarken, yerli otomobilde 2 lt’lik yakıt kullanılacağını belirtti. Işık, yerli otomobil projesiyle Türkiye’nin yakıtta dışa bağımlılığının azalacağını ifade etti. Yani yerli otomobiller dış ülkelerden aldığımız araçlar harcamalarını kısacak hemde sürekli tükettiğimiz enerjide tasarruf yapmamıza olanak sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here