Ana SayfaTeknoloji HaberleriBeşi Bir Yerde Uzay'dan Dünya'ya Selam Duracak!

Beşi Bir Yerde Uzay’dan Dünya’ya Selam Duracak!

-

Uzay severler, yıldızlara göre hayatını şekillendirenler. Güneş sistemimize ait beş gezegen aynı hizaya gelecek, bu muhteşem doğa olayını bugünden itibaren özellikle güneş doğmadan önce çıplak gözle gökyüzünde görebileceksiniz.

EarthSky.org sitesinden alınan habere göre, en son 2005 yılının ocak ayında gözlemlenen ve aynı hizaya gelen Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn gezegenlerinin gökyüzünde tekrar bir hizada sıralanacağı duyuruldu.

Beşi Bir Yerde

Duyurulan haberde, gezegenlerin nadiren hizalanma olaylarının gerçekleştiği ve 2016 yılı içinde ilk kez vuku bulduğu ve bu hizalanmanın 20 Şubat’a kadar devam edeceği ve güneş doğmadan önce çıplak gözle gözlemlenebileceği belirtildi.

Gökyüzünden teleskoba gerek kalmadan görülebilen gezegenler Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn olup bu gezegenler astronomide parlak gezegenler olarak adlandırılıyor.

güneş sistemimiz

Bu ilginç doğa olayı sırasında parlak gezegenlerin yanı sıra haricen Antares ve Spica isimli yıldızların da çıplak gözle görülebileceği kaydedildi.

Bunun haricinde, Neptün ve Plüton gezegenlerinin yalnızca teleskopla görülebileceği, Uranüs‘ün ise arada bir karanlık alanda gökyüzünde fark edilebileceği ifade edildi.

Bu beş parlak gezegen tekrardan 13-19 Ağustos 2016 tarihleri arasında bu sefer de akşam saatlerinde de bir araya gelip bize selam duracaklar.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here