Ana Sayfa İpucu Bilgisayarım Hangi Anakart Modelini Kullanıyor?

Bilgisayarım Hangi Anakart Modelini Kullanıyor?

Yükseltme yaparken, öğrenilmesi gereken sistem bilgilerine en kısa yöntemle nasıl ulaşabilirsiniz? Sizler için 2 kısa yöntemden bahsettik....

-

Bilgisayarınızın anakart modeli ile ilgili detayları bulmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazıda, sistemi fiziksel olarak açmak zorunda kalmadan Windows bilgisayarlar için üretici adı ve modeli gibi anakart ayrıntılarını kontrol edebileceğiniz birkaç yöntemi bir araya getirdik.  Dizüstü bilgisayarı veya masaüstü anakart bilgilerini kontrol etmek için bu yöntemleri kullanabilirsiniz.

Her biri farklı kullanım ve kullanıcı performansına sahip çeşitli anakartlar vardır. Çoğu durumda, tüm anakartlar fiziksel olarak aynı görünür, ancak farklı kullanım alanları vardır. Burada ise model ve numarası devreye giriyor. Aşağıda anlatacağımız adımları izleyerek, hangi anakart tipini kullandığınızı ve bununla ilgili özelliklerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Ayrıca bkz: Windows 10 İçin En İyi Programlar

Anakart Bilgilerini Öğrenmenin Bilmenin Faydaları Nelerdir?

Sürücüleri çevrimiçi olarak yükseltmeyi veya grafik kartı gibi başka bir donanımları veya bilgisayarı yükseltmek için başka bir donanım satın almayı planlıyorsanız, ana kartın model numarasını ve diğer bilgileri bilmek gerekebilir. Mevcut anakart yeni güncelleme veya donanım ile uyumlu olması gerektiğinden, anakartın detaylarını bilmelisiniz.

nvidia-32-bit-isletim-sistemlerine-surucu-destegini-kesiyor

Herhangi bir ikinci el donanım veya sistem satın almayı planlıyorsanız, anakartın ayrıntılarını da kullanabilirsiniz. Bu şekilde, model ve numara ile gereksinimlerinize göre almaya değer olup olmadığını görebilirsiniz. Daha fazla uzatmadan yöntemlere başlayalım.

Anakart Bilgilerini Öğrenme

Aşağıda en kısa yoldan bilgisayarınızın veya laptopunuzun anakart ile bilgilerini öğrenebileceğiniz yöntemleri sıraladık. 2 yöntem mevcut. Ayrıca ikisi de son derece kolay adımlardan oluşuyor.

Yöntem 1 – Sistem Bilgilerini Kullanma

1. Başlat’a Çalıştır yazın, ya da Windows + R tuşlarına basarak Çalıştır kısayolunu açın.

2. Açılan ekrana msinfo32.exe yazın ve enter tuşuna basın.

Bilgisayarım Hangi Anakartı Kullanıyor?

Ayrıca bkz: Windows 10 Güvenli Mod Nasıl Açılır?

3. Bu komut, Sistem Bilgisi penceresini açacaktır. Burada anakartın detaylarını ve aşağıdaki ekran görüntüsünde işaretlenmiş olan Sistem Modeli olarak modelini görebileceksiniz.

Bilgisayarım Hangi Anakartı Kullanıyor?Yöntem 2 – DirectX Tanılama Aracını Kullanma

1. Yine, Çalıştır programını açın, dxdiag yazın ve enter tuşuna basın.

Bilgisayarım Hangi Anakartı Kullanıyor?

2. DirectX Tanı Aracı açılacaktır. Sistem sekmesi altında, Sistem Üreticisi ve Sistem Modelini görebileceksiniz.

Bilgisayarım Hangi Anakartı Kullanıyor?

Ayrıca bkz: Windows 10 Güncelleme Kapatma

Bu yöntemleri kullanarak, Windows sistem anakartınızın model numarasını, ister masaüstü ister dizüstü bilgisayar olsun, bulabilirsiniz. Bu yöntemleri, Windows’un herhangi bir sürümünde kullanabilirsiniz – 7, 8, 8.1 veya hatta 10.