Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Bilim İnsanları, 6. Bir Tat Duyusunun Olduğunu Söyledi!

Bilim İnsanları, 6. Bir Tat Duyusunun Olduğunu Söyledi!

-

ABD Oregon Üniversitesi araştırmacılarının yapmış olduğu araştırmalar sonucu makarna, patates ,ekmek, pirinç tarzı nişastalı ürünlere ayrı bir tat duyusu olduğunu açıkladılar

Oregon Üniversitesinde Gıda Bilimi ve Teknolojileri Bölümü’nde çalışan Doç. Dr. Juyun Lim, yapılan araştırmaların sonucunda uzun zaman deneyler yaparak makarna, patates, pasta, ekmek gibi nişasta içeren gıdalarda yer alan karbonhidratları ayırt edilebildiğini belirtildi.

Ayrıca bu durum kültür yemeklerine göre değişiklik göstereceğini ifade eden Lim, “Her kültürün bir ana karbonhidrat kaynağı var. Araştırma sırasında gönüllülere tükürük enzimlerini ve tatlı alıcılarını bloke eden bir karışım verdik. Daha sonra gönüllülere farklı seviyelerde ayrıştırdığımız karbonhidratı sıvı olarak verdik. Araştırmaya katılanlar, denedikleri tadı ‘nişastalı’ olarak tanımladı. Asya kökenli gönüllüler söz konusu tadı pirince benzetirken beyaz ırktan gelenler tadı tanımlamak için ekmeği kullandı” konuşmasında bu sözlerede yer verdi.

Araştırmalar halen devam ediliyor!

İnsan dili üzerinde nişastayı direk farkeden bir alıcının yer almadığı bunun bir tat duyusu olduğunu açıklayan Lim, bu konu hakkında çalışmalarına devam edeceklerini ve şuana kadar insanların tükürüğünde bulunan enzimlerin nişastada yer alan molekülleri basitçe şekere ayırdığı ve sadece karbonhidratta bulunan şekerin tadı alındığı bilinen bir yanlıştı dedi.

7 yıl eskiye gittiğimizde , acısıyla tatlısıyla, tuzlusuyla ve ekşisi ile bir tat duyusu olduğu biliniyordu. Ancak Umami dilinde L glutamat olarak bir tat vardı. Araştırmalarına devam eden uzmanlar ilerleyen günlerde yeni bilgiler aktaracaklar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here