Birleşmiş Milletlerden Apple-FBI Davasına Tam Destek

Abd tarafında dünya gündemine oturan Apple ve FBI arasındaki Iphone telefonlarının şifrelerinin kırılması için yapılması istenen proğram davası sürerken, Apple yalnız kalmamış ve Google desteğini de almışken bir destek haberi de Birleşmiş Milletlerden geldi.

 BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin, “’FBI’ın talebi, milyonlarca insanın fiziksel ve finansal güvenliğini tehlikeye atabilir“ diyerek desteğini duyurdu.

birleşmiş milletler
ABD’li teknoloji devi Apple ile FBI’ın arasındaki davalık konuya katılan son taraf Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği oldu. BM tarafından yapılan açıklamada, ABD’li yetkililerin iPhone’ların şifresinin kırılması konusunda Apple’a baskı yapması eleştirildi. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “ABD’li yetkililer, Pandora’nın kutusunu açma riskiyle karşı karşıya ve bu durum milyonlarca insanın hem fiziksel, hem finansal güvenliğini tehlikeye atabilir” dedi. Ayrıca FBI’ın bu talebinin insan hakları üzerinde zararlı etkileri olabileceğine vurgu yapan Hüseyin, bu davanın aleyhte sonuçlanması halinde otoriter rejimlerin ve bilgisayar korsanlarının önünü açabileceği uyarısında bulundu.

Apple FBI baskısı 'Telefonun Şifresini Kır'

Apple davası için 17 şirketden destek haberleri geldi

Geçtiğimiz günlerde Twitter ve AirBnB’nin ardından ebay, Google ve Amazon’un da arasında olduğu 17 şirket daha Apple’a destek olduklarını duyurmuşlardı. Davayı hatırlamak gerekir ise; FBI, Apple firmasına San Bernardino saldırısında saldırganın telefonuna ulaşılmış ancak ıphone marka telefon şifresi kırılamayınca kitlenmişti. FBI de Apple telefonunun şifresini açmasını Apple’den talep etmiş ancak olumsuz dönülünce dava yolu ile mahkemece şifrenin kırılması için proğram yapılması için mahkeme emri yollanmış, Apple ise karaında ısrarcı olmuş ve talebi kullanıcıların güvenliğini tehlikeye atacağı gerekçesiyle reddetmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here