Ana Sayfa İnceleme BlackBerry Key2 İnceleme

BlackBerry Key2 İnceleme

TCL firması BlackBerry markasını yeniden canlandırdı ancak Key2 modeli geleneklere bağlı kaldı...

-

BlackBerry tekrar geri döndü. Marka nostalji ürünlere yatırım yapan bir şirket olan TCL tarafından yeniden canlandırıldı. BlackBerry Key2 modeli ise 2017’deki KeyOne‘dan daha iyi bir telefon olarak tanıtıldı. Ancak pazarın geri kalanıyla karşılaştırıldığında yine de yetersiz bir cihaz.

Geçmişi bir yana BlackBerry Key2 modeli 2018’de dahi sınırlı bir çekiciliğe sahip bir cihaz. Gerçekten de akıllı telefonunuzda bir klavyeyi istemiyorsanız size uymayacak bir telefon. Bu özellikle Android Oreo 8.1 ve üretkenlik odaklı klavye işlevlerine rağmen sizin için uygun bir telefon değil. Eğer klavyeli telefonlar hoşunuza gitmiyorsa incelemenin devamını okumanıza gerek yok.

Ama eğer cam ön panellerden sıkılıp farklı bir şey arıyorsanız (örneğin bir QWERTY klavye) ve bazı özel yazılım özellikleri istemekte ısrar eden azınlıktaysanız o zaman bu sizin bir sonraki telefonunuzdur.


Tasarımı ve Yapısı

Key2’yu test ettiğimiz süre boyunca arkadaşlarımızdan “bir BlackBerry’nin aslında ne olduğuna” değinen birkaç (beklenen) yorum aldık. Bu garip bir şey değil çünkü çoğu kişi 2018’de hala bir BlackBerry satın alabileceğinizi düşünmüyor.

Bu insanlara bulunduğumuz yılı göz önünde bulunduran garip görünüşlerine rağmen Key2’nun gerçekten iyi bir telefon olduğu konusunda güvence verdik. TCL sadece daha ince bir üniteye sıkıştırılmış gümüş BlackBerry Passport modeline benzeyen çerçeve için premium seri alüminyum kullanmıştır.BlackBerry Key2 İncelemeTelefon yine de en ince değil. Key2 modeli 151,4 x 71,8 x 8,5 mm (en ince telefonları yaklaşık 7 mm kalınlığındadır) ölçülmektedir. Ancak form faktörü nedeniyle bu çok hassastır ve telefon 168g ağırlığı ile 180gr KeyOne modelinden daha az ağırlıktadır.

Metal çerçeve klavyenin çizgilerini ayırmanın yanı sıra telefonun kenarını da düzgün bir şekilde sarar. KeyOne’un tasarımı ve hissini taşıyan bazı unsurlar bu modelde de görülüyor. Telefonun geliştirilmiş ve hala benzersiz olan plastik arka panel buna en büyük örnektir. Akıllı telefonların 2018’de cam panelleri parmak izi bırakmalarına rağmen seçmesine karşın böyle bir tercih gerçekten ilginç ve cesurca.

BlackBerry Key2 İnceleme
BlackBerry Passport (sol) ve BlackBerry Key2 (sağ)

Bu telefonun bir nostalji cihazı olduğu aslında gayet açık. BlackBerry Mobile yeni mat klavyenin benzerini geçmişte Bold 9900 modelinde kullanmıştı. Bu tasarım adımı çok akıllıca aynı zamanda boşluk çubuğuna entegre edilmiş bir parmak izi sensörü de Key2 modelinde var. Bu modeldeki tuşlar KeyOne’daki parlak tuşların bir çeşit yükselmesidir.

4.5 inç ekranı tasarım faktörüne uygun olması için 3:2 en boy oranındadır ve genel olarak daha küçük ekran metinlerine sebep olurken aynı zamanda oyunlar oynamak için pek de eğlenceli bir telefon değildir.BlackBerry Key2 İncelemeKlavyenin üstündeki ekranın önünde bulunan kapasitif düğmeler vardır. Bu düğmeler kullanılmadıklarında kaybolurlar. Ayrıca bir kulaklık girişi ve USB Type-C bağlantı noktasının yanında aşağı bakan çift hoparlörler telefonun ön panelinde bulunmaktadır.

Arkadaki çift kameralar çok az çıkıntılıyken, ön kamera ise kulaklıkların yanındaki ince üst çerçevede konumlanıyor. Bu da tutuş açısından çok hoş bir tercih. Tasarım açısından Key2 için bir koruma kılıfına ihtiyacınız olmayacak telefonlardan biri diyebiliriz.


BlackBerry Key2 Özellikleri

Yani evet bir klavyenin tasarımı ve varlığı söz konusu olduğunda Key2’nin amiral gemisi telefon olup olmadığını elbette sorgularsınız. Muhtemelen evet bir amiral gemisi diyebiliriz. Çünkü yüksek bir fiyata sahip ve bu BlackBerry’de en yüksek seviye

Ekran

Gorilla Glass 3 koruması ile 1620×1080 çözünürlükte 4.5 inç LCD ekran 3:2 en boy oranındadır. İyi renk üretimi vardır ama en parlak ekran değil tabii ki. Doğrudan güneş ışığında yazı okurken hayli şaşırabilirsiniz. Gerçi bu durum LCD ekranların hepsinde aynı.

KeyOne ile kıyaslandığında ekran genel olarak daha büyük bir klavye alanına sığacak şekilde yukarı doğru kaymıştır. Bu da telefonun biraz ağır olduğu ve bazen rahatça tutuşunu zorlaştırır.BlackBerry Key2 İncelemeUyanmak için iki kez dokunma ve bir bildirim aldığınızda ekranı uyandıran ve kısaca görüntüleyen bir ortam seçeneği gibi kullanışlı işlevler vardır. Ayrıca ekrandaki mavi ışığı azaltan bir gece modu da mevcut.

Fiziksel klavyeye rağmen bu telefonda kesinlikle bir dokunmatik ekran var. Gerektiğinde dokunarak ve hızlıca kaydırırken kendinizi bulacaksınız. BlackBerry sevdiğimiz hızlı pencere öğesi görünümü için üç noktadan oluşan uygulamalarda kullanışlı bir kaydırma sunan tek OEM olmaya da devam ediyor.

İsterseniz bir ekran klavyesini de kullanabilirsiniz. Ancak bu klavye ekranın çoğunu kapsar.

İşlemci, Bellek ve Depolama

İşlemci standart olarak 6GB RAM ile eşleştirilmiş bir Qualcomm Snapdragon 660‘dır. SD660 iyi bir güç verimliliğine sahip orta ölçekli bir işlemcidir ve iki nedenden ötürü burada kullanılmaktadır. Key2 son teknoloji oyunlarda kullanılmak üzere tasarlanmamıştır ve aynı zamanda bir gün boyunca tek bir şarjla yoluna devam etmesi beklenmektedir.

Çoğu Key2 ünitesinde 64GB depolama (tek SIM) ve 256GB’a kadar genişletme için microSD kart yuvası bulunur. İsterseniz 128 GB‘lık bir çift SIM modeli de satın alabilirsiniz. Ancak bu model çok yaygın bir şekilde satılmaz.

Telefon günlük performans sırasında KeyOne’dan önemli ölçüde daha hızlıdır. Çünkü daha yeni işlemcisi ile Android Oreo 8.1’in yanı sıra net olarak daha fazla RAM desteğine sahiptir.

KeyOne’a ve benzer özellikler ve fiyata sahip diğer telefonlara karşı Key2 ile kıyaslama yapmak gerekirse bu telefon orta ölçekli bir cihaz için iyi bir performans sergiliyor diyebiliriz. Pahalı olan fiyatına göre daha iyi bir performans bekliyor olabilirsiniz. Eğer fiyatı size de fazla geldiyse OnePlus 6‘nın hemen hemen aynı fiyatlarda olduğunu ve bir Snapdragon 845 taşıdığını belirtelim.

Başka telefonlar önersek bile BlackBerry Key2 kendine has fiziksel klavyesi ile aslında kendi başına bir pazar oluşturmuş durumdadır. Fiyatını da kendi pazarındaki tek telefon olarak kendi belirler.

Klavye

Bu telefonu almanın ana sebebi fiziksel klavyesidir. Tuşları bir BlackBerry KeyOne ve Priv‘in küçük kare tuşlarından daha büyüktür ve bu kullanıcı için en iyisidir. Bu modelde de daha eski BlackBerry’ler gibi merkeze doğru açılıdır ve bu tuşlar aynı zamanda yazı yazmanın daha keyifli olduğu bir mat kaplamaya sahiptir.

D tuşu üzerinde bir çukur vardır. Böylece klavyeye bakmadan yazarken nerede olduğunuzu biliyorsunuz. Ancak siz ekran üzerinde yazmaya alışkınsanız, fiziksel bir klavye sizin için yavaş bir deneyim olabilir. Yaklaşık % 50 daha yavaş olsa da buna alışmaya başladığınız zaman otomatik olarak fiziksel klavyeye dönmeniz olası bir durum.

Otomatik düzeltme özelliği Key2 modeli üzerinde de çalışır ve ekranda önerilen üç kelimeden doğru olanın altına kaydırarak seçilebilir. Boşluk çubuğuna yerleştirilmiş bir parmak izi sensörünün yanı sıra Hız Tuşu adı verilen yeni bir tuş vardır.BlackBerry Key2 İncelemeBu tuş bir uygulamayı hızlıca açmak için her tuşu eşleyebilmenizi sağlar. Örneğin Hız Tuşu ve T tuşuna kısa bir basışla Twitter’ı açabilir yada daha uzun bir basışla Tinder uygulamasının açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu kombinasyonları kendiniz belirleyebiliyorsunuz.

KeyOne’da sadece ana ekrandan başlatabiliyorken burada bir Hız Tuşu ile yapılan kombinasyon sayesinde işletim sisteminin herhangi bir yerinden uygulamalara atlayabilirsiniz. Çok kullanışlı ve eğer bir sürü kısayol programlamak isteyen bir kullanıcısıysanız bu özellik harika.

Key2 klavyesi şüphesiz BlackBerry’deki en iyi klavyelerden biridir. Onu gezinmek için bir panel olarak kullanmak gerçekten kullanışlıdır. Öte yandan eğer sanal klavyelere alışkınsanız kullanmanız çok can sıkıcı olabilir.

Bağlantı ve Ses

BlackBerry Key2 gürültü önleyicili ve HD özelliklerde bir hoparlöre sahiptir. İkili hoparlörler hoparlörlü telefon görüşmelerinde gayet iyi ses çıkarır.BlackBerry Key2 İncelemeKulaklıklara ihtiyacınız olduğunda ise telefonla birlikte gelen uzaktan kumandalı kulaklıklar oldukça iyidir. Dairesel değillerdir ve kulağınıza uyacak şekilde daha ergonomik tasarıma sahiptirler. Ayrıca yerleşik FM radyo için anten görevi de görürler.

Kablosuz olarak kulaklık kullanmak istiyorsanız, Key2 akıllı saat ve kablosuz kulaklıklara güvenilir bir bağlantı sunacak Bluetooth 5.0‘a sahiptir.

Kamera

Eğer harika bir kamera istiyorsanız Key2 satın alınacak bir telefon değildir. KeyOne modeline göre çift objektifli sisteme yönelik iyileştirmeler var. Ancak çekilen fotoğraflar hala orta sınıf kalıyor. Bu fiyattaki çoğu telefon gibi gün ışığındaki resimler harika ama düşük ışıkta olan her şey gürültülü ve bozuk çıkıyor.

TCL bu telefonda çift 12 MP kamera sensörü kullanmıştır; ana f / 1.8 ve ikincisi f / 2.6 dikey modda veya 2x zoom için kullanılır. Kamera bu iki sensörü ile haliyle portre moduna sahiptir ve portre fotoğrafları çekebilir.

Aşağıda gördüğünüz BlackBerry Key2 akıllı telefonu ile çekilmiş örnek bir fotoğraftır. Telefon ile çekilmiş daha fazla fotoğrafı incelemek için lütfen aşağıdaki örnek fotoğrafa bir kez tıklayın.

BlackBerry Key2 camera

Telefonun kameralarında OIS yok. Maalesef düşük ışıkta çok fazla bir şey yapamayan bir dijital sabitleme özelliği var.

Ön kamera 8 MP ve pek de iyi denilemez. Telefon için pek iyi bir unsur olmadığından dolayı fazla yorum yapmak istemiyoruz. Tabii ki selfie çekimler yapabilir ve görüntülü konuşmalar gerçekleştirilebilir. Ama kalitesi…

Bu arada çektiğiniz bir fotoğrafı doğrudan Locker uygulamasına göndermek için parmak izi sensörüne dokunabilirsiniz.

Video çekimi kısmında telefon 1080p kalitedeki çekimi 60 fps veya 4K kalitedeki çekimi 30 fps‘de yapabilir. Hiçbir stabilizasyon olmadan ilginç bir şekilde oldukça titiz çekimler çıkarır.

Pil Ömrü

Büyük bir 3500mAh pile sahip olan Key2 kullanıma bağlı olarak bir ile iki günlük pil ömrü vaat eder. Kolayca bir gün boyunca şarjı yeter. Ancak seçici olmamız gerekirse KeyOne kadar iyi değildir.

Key2 ile kullanımda şarj açısından ikinci bir güne doğru ulaşıyoruz ama öğlen saatlerinde kendimizi şarj cihazını ararken bulduk. Bizi yanlış anlamayın, hala telefonların çoğundan daha iyi performans gösteriyor ama uzun ömürlü bir gelişme yok ve bu da biraz utanç verici.

Yazılım ve Uygulamalar

TCL ve BlackBerry Mobile tüm masrafı klavyede ve Key2’nin yazılımında yapmışlar. Telefonları düzenli güvenlik yamaları alır bu da Key2 için de geçerlidir. Aynı zamanda güvenlik açısından ekranın görüntülerini göndermeden önce bilgileri bulanıklaştırmak, ekran koruyucunun okunmaması için bir gizlilik gölgesi gibi benzersiz özellikleri kullanıcılarına sunarlar. Locker uygulaması ile de tüm verileriniz oldukça güvenli olarak saklanır.

Aşağıdaki ekran görüntüleri karanlık tema uygulanmış ana ekranı, uygulama çekmecesini, bildirim gölgesini ve ayarlar menüsünü gösterir.BlackBerry Key2 İncelemeDTEK uygulaması temel güvenliği sağlar ve bir konuda harekete geçmeniz gerektiğinde sizi uyarır ve işletim sistemi bir uygulamanın kameranıza ve mikrofonunuza erişmek isteyip istemediğini size bildirmekten çok daha fazlasını yaparak güvenmediklerinin izinlerini reddetmenizi sağlar.

Android 8.1 burada stok sürüme yakın görünüyor ve herhangi bir gösterişli animasyon veya selfie çıkartması yok. Hala ekranın yanından bir takvim, not, görev ve mesaj bildirimleri veren bir Samsung benzeri bir sekmesi var.

Hız Tuşu’nu kullanırken uygulamalar ekrana anında açıldıkları sırada herhangi animasyonları yoktur. Key2 telefonunun hızlı ve üretken olmasını sağlamak için işletim sisteminin seriliği zorunludur ve telefon ancak bu tip gereksiz animasyonlar olmadığı için başarılı olur.

BlackBerry Key2 Fiyatı

Telefonun 64GB modeli 620 dolar (2926 TL+KDV) olarak belirlendi. Henüz ülkemizde satışa çıkmayan telefonu yalnızca yurtdışından getirebilirsiniz. Ancak yakın zamanda ülkemizdeki dağıtıcılar aracılığıyla satışa çıkacaktır.

BlackBerry Key2 Alınır Mı?

Key2 mükemmel yapı kalitesi, düşünceli yazılım eklemeleri ve geliştiricilerin beğeneceği bir klavyeye sahip. Ancak akıllı telefon pazarında bu özellikler çoğu insan için albenisi olan şeyler değil.

Fiziksel bir klavyede yazmak her ne kadar kaliteli bir klavye de olsa çok zor ve form faktörü nedeniyle telefonu tek elle tutmak oldukça sıkıntılı.

Pil ömrü ortalamanın üzerinde evet ve KeyOne’dan çok daha hızlı çalışıyor. Bunları kabul ediyoruz. Ancak BlackBerry Key2 bir klavyeye sahip olan telefon isteyen ve bu fiyatı verirken canı yanmayacak kullanıcılara hitap eden bir telefon. Eğer klavyeli bir telefona ilginiz yoksa yada ilginiz olsa bile bu kadar yüksek bir fiyatı bu donanıma vermek istemiyorsanız diğer telefonları öneririz.

25,607BeğenenlerBeğen
56,949TakipçilerTakip Et
987,000AboneAbone Ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here