Blackberry akıllı telefonları pek çoğunuz bilir, hatta çoğunuz kullanmış da olabilirsiniz. Özellikle iş telefon olarak sadece konu bilirdik ve mail güvenliği için şirketlere göre oldukça önem arz ederdi. Daha sonra kötü gidişat başladı. (teknolojiye ayak uyduramadı da diyebiliriz) CEO’ları değişti v.s

Neredeyse başından itibaren şirket, son yıllarda aşılmaz görünen engellerle, yazılım platformlarını değiştirerek ve değişen kullanıcıların telefon donanımındaki özelliklerini tanıdıklarında bile, telefonları üretmeye devam etmeyi başardı.

Ancak BlackBerry bugün hala akıllı telefon üretiyor olsa da, bugünün BlackBerry’si sadece birkaç yıl önce tanıdığımız şirketten çok farklı ve görevini değiştirmeye devam ediyor. Son zamanlarda, BlackBerry‘nin donanım üretimini Alcatel telefonlarının arkasındaki ana şirket olan Çinli şirket TCL’e devrettiğini gördük.

Zaten BlackBerry DTEK50 ve DTEK60‘ı getirdi ve bu yıl CES’te şirketin bir sonraki akıllı telefonu, yani kod adı Merkür olan klavye özellikli bir modeli erken inceliyoruz.

Tasarım

BlackBerry markası tamamen geleneğe dayanan bir marka ve kullanıcıları bulacağınız en tutkulu markalar arasındadır. Ondan dokuz kez, bu tutku hedefi eski moda bir donanım QWERTY klavyesidir. Ve geçen yılki TCL yapımı DTEK modelleri böyle bir girdi modundan yoksun olsa da, Merkür’deki zafer kazandırıyor diyebiliriz.

Buradaki görünüm klasik Blackberry ve Priv‘deki gibi kayan bir klavye düzenlemesinden ziyade, Mercury’nin klavyesi akıllı telefonunuzun yüzünün kalıcı bir fikstürüdür. TCL, BlackBerry‘den üretilen mobil cihazlarından bildiğimiz aynı kapasitif dokunmatik girişi uygulayarak varlığından tam olarak yararlanıyor; böylece jest kontrolü için hızlıca kaydırın ve ekran klavyesiyle de etkileşim kurabilirsiniz.

Mercury tasarımı, iddialı düz çizgilerin ve zarif eğrilerin bir karışımıdır ve sonuç, BlackBerry tarihine göreceli olarak gerçek kalmış modern bir telefondur. Üst kısımda, metal çerçeve BlackBerry Passport‘un anılarını gümüş renkte uyandırıyor ancak aşağıda da USB Tip C bağlantı noktası bulunması nedeniyle şu an çok ilgi görecek bir telefon. Arkada bir dokulu arka yüz, kavrama konusunda yardımcı oluyor ve telefona bir lekeli (lekeye karşı dayanıklı olmayan bir şey söylemek için) bir tat veriyor.

Donanım

Tam olarak neyi görmeye başladıklarımızı ve ne olmadığımız hakkında konuşmak biraz zaman alıyor. Dışarıda, bu yıl resmen başlatılacağını göreceğimiz farklı bir isim olsa bile. TCL, bu gelişmiş bakış açısını bizimle telefonda paylaşmaktan mutluluk duyarken, tam bileşen özellikleri hala kamuya açık değildir. Sızıntılar, telefonun özelliklerinden bazılarını göstermeye çalışırken, şu an için hiçbir şekilde doğrulayamıyoruz.

Bazı söylentilerin diğerlerinden daha az desteğe ihtiyacı vardır. Klavyenin boşluk çubuğuna yerleştirilmiş bir parmak izi tarayıcı hakkında duyduklarımızı ele alalım: Anahtarın, bu söylentiye oldukça iyi hizalanan belirgin bir yapısı var, ancak TCL bu özelliği henüz doğrulamadı.

Ekranın olağandışı 1620 x 1080 çözünürlüğü var gibi. Diğerleri kesin olarak doğrulayabildiğimiz ayrıntılar değil, ekranın şekli bu en-boy oranına karşılık gelmektedir.

Kullanıcı deneyimi

Pek çok donanım sorusu cevapsız kaldı, BlackBerry Mercury’de elle çalışmaya başlama zamanımız bazı yazılım ayrıntılarını doğrulamaya başlayabildi ve büyük olanı Android 7.0 Nougat’ı var. BlackBerry‘deki benzersiz grid tabanlı uygulama değiştirici gibi, Priv’de bilmemiz gereken özelliklerin geri dönüşünü gördük.

Ancak telefonun dahili bileşenleri gibi, yazılım da henüz bize tam olarak açıkladığını görmediğimiz bir kısım. Mercury’nin resmi lansmanına çok daha yakın olana kadar neler bekleyebileceğini tam olarak anlamayacağız.

Beklentiler

TCL’nin DTEK BlackBerry‘leri temelde Alcatel Idol donanımının bir BlackBerry markalı hali ile yeniden canlandırılmasına karşın, Mercury farklı bir vizyon türü ve BlackBerry hikayesinin bir sonraki bölümünde ilk gerçek adım olma potansiyeli taşıyor: klasik BlackBerry tasarımının yeniden canlandırılması hem donanım hem de yazılım için yeni stratejiler benimsemektedir.

BlackBerry‘nin geleceği için kritik olan bir husus kurumsal hikayedir ve eğer Mercury gerçekten başarılı olursa, onu kurumsal BT departmanlarının eline geçirmek pratikte şarttır. Büyük bir operatörün güçlü desteğine sahip olduğu zaman bu telefon için daha kolay hale gelir. Söylentiler, ABD’de olası bir ortak olarak Verizon’a işaret ediyor ve bu telefon hakkında duyduğumuz diğer fısıltılar gibi, şu anda onaylamayı gerektiren bir nokta.

TCL ile yapılan konuşmalara göre, şirketin bir operatör ile ortak olmanın önemini takdir ettiğini ve Verizon kadar büyükse, Mercury’nin başarısı için daha iyi olduğunu belirtti.

Bu heyecan verici yeni telefonun BlackBerry ailesine gelmesiyle ilgili resmi hikayenin geri kalanını almak için sabırsızlıkla bekliyoruz. Mercury tüm sırlarını paylaşmaya karar verinceye kadar, ilk incelememiz bu kadar.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here