Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Booking Türkiye'ye Geri Dönüyor

Booking Türkiye’ye Geri Dönüyor

Booking 3 yılın arkasından yeniden Türkiye'de faaliyet göstermeye başlayacak. Booking Türkiye hizmetine başlamak için hangi şartları yerine getirmek zorunda? Geri dönüş ne zaman tamamlanacak?

-

Otel rezervasyon firmaları arasında en popüler olanlarından biri olan Booking, 2017 yılında vergi ve haksız rekabet durumları gerekçe gösterilerek engellenmişti. 3 yıldır ülkemizde hizmet veremeyen ve sadece yurt dışı rezervasyonlarını yerine getirebilen firmanın, sonunda Türkiye’ye geri döneceği açıklandı.

Sabah Gazetesi ve birkaç resmi kaynak üzerinden yapılan haberlere göre, aradan geçen 3 yıllık süre sonrasında Booking, söylenen şartları kabul etti ve ülkemize yeniden dönme kararı aldı. Tabii ki şartlar bu noktada biraz ağır olarak gözükebilir. Peki, bu şartlar neler?

İlginizi Çekebilir: Vodafone Bedava İnternet Kazanma – Adım Adım

Booking, Türkiye’ye Nasıl Geri Dönecek?

Önce firmanın Türkiye’de bir ofis açması istenecek. Burada muhatap olarak gösterilecek olan resmi bir ofis açılması ve haliyle vergi verilmesi gerekiyor. Söylenene göre firma bu şartları zaten kabul etmiş durumda.

Resmi olarak ofis açılmasına olumlu bakan Booking, ofisini açacak ve 500 bin TL teminat bedeli yatıracak. Bu bedel üzerinden vergi alınmayacak. Vergi firmanın yıllık elde etmiş olduğu ciro üzerinden yapılacak.

Booking

Yıllık olarak Türkiye’de yapmış olduğu cironun %7.5’luk kısmını vergi olarak ödeyecek olan firma, bu şekilde resmi olarak vergisini de ödemiş olacak.

Türkiye’deki kullanıcıların yine Türkiye içerisinde tatil yapmasına izin verecek olan sistem, kullanıcılar için de daha güvenli hale gelecek. Bir nevi resmi olarak muhatap bulunabilecek. Türkiye ofisinin açılması, ek istihdam sağlanması da demek oluyor.

İlginizi Çekebilir: EBA Mebbis Oturumu Doğrulanamadı Sorunu ve Çözümü

İkinci şart ise firmanın rekabet kurallarına uygun davranması gerektiği. Bu noktada Booking, hem sitesinden hem de mobil uygulamasından rakipsiz olduğunu gösteren ifadeleri kaldıracak. “En düşük fiyata rezervasyon” gibi ifadelere son verilecek. Bunun yerine rekabete uygun olan cümleler ve kelimeler seçilecek.

Booking

Ticaret, Maliye ve Turizm Bakanlığı ile yapılan anlaşmanın sonuçlarının bunlar olduğu söyleniyor. Şartların yerine getirilmesinden sonra, birkaç gün içerisinde firma yeniden Türkiye içinde de hizmet vermeye başlayacak. Tabii ki ofis sürecinde yeni bir sorun ya da yeni bir anlaşmazlık oluşmayacak olursa.

Şu an için sorunsuz olarak sektöre bir geri dönüş imkanı ortaya çıktı gibi duruyor. Türkiye pazarındaki şartlara uyum sağlamak firmanın da işine gelecek çünkü Türkiye pazarındaki pay bir hayli yüksek.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

WhatsApp Web Artık Görüntülü ve Sesli Aramaları Destekleyecek

WhatsApp, popüler mesajlaşma uygulamasının tarayıcı sürümü WhatsApp Web'de görüntülü ve sesli görüşme yapmak için yakında yeni bir destek ekleyecek. WhatsApp Web görüntülü...

Huawei Mate 40 Tema Özellikleri Sızdırıldı

Huawei Mate 40 serisinin özellikleri her geçen gün netleşiyor. Sabah Kirin 9000 yonga setinin 24 çekirdekli GPU'ya sahip olduğunu gösteren sızıntının ardından...

6000 mAh Batarya ile Yeni Bir Motorola Telefon Geliyor

Motorola, 6.000 mAh kapasiteye sahip bir batarya ile yeni telefon hazırlıyor. Üstelik yakın bir zamanda piyasaya sürüleceğini gösteren FCC, EEC ve TUV...

Oppo TV S1 ve R1 Tanıtıldı – Fiyatı ve Özellikleri

Beklendiği gibi Oppo nihayet ilk akıllı televizyonlarını piyasaya sürdü. Şirket, Oppo TV S1 ve Oppo TV R1 olmak üzere iki modeli tanıttı....

24 Çekirdekli GPU ile Kirin 9000 Özellikleri Netlik Kazanıyor

Huawei'nin en yeni amiral gemisi yonga seti Kirin 9000 hakkında yeni bilgiler gün yüzüne çıkıyor. Son bilgi yonganın 24 çekirdekli GPU desteğine...