twitter

Twittter sorun mu olacak ?

Bir dönem Türkiye’de başı hukuk ile derde giren Twitter için acaba yine tehlike çanları mı çalmaya başladı? BTK uygulayamayacağı cezayı neden kesti? Göz dağı mı yoksa fırtına öncesi sessizlik mi? 

twitter resim

We Are Social,dünya genelinde faaliyet gösteren dijital pazarlama ajansının 2015 yılı içinde Türkiye’nin de dahil olduğu açıklamada dünyada aktif internet kullanan kişi sayısının 3 milyarla dünya nüfusunun %42’sine dek geldiği aktif internet kullanıcısılarından %70’lik kısmının sosyal medyayı aktif olarak kullandığı, Dünya genelinde kullanıcı hesaplarının ise %59’u kadınlara ait olduğu rapor edildi.

Dünya ortalamasına göre ülkemizin de sosyal medya ve internet kullanımında bir hayli aktif olduğu görülüyor, 77 milyon nüfuslu ülkemizin 37.7 milyonu aktif internet kullanıcısı. Türkiye’de toplamda 40 milyon sosyal medya hesabı kullanılıyor. Akıllı telefonların hayatımız girmesi ile birlikte sosyal ağların ve internetin mobil üzerinden kullanımı da fazlalaştı.

Türkiye ‘de Twitter Kullanımı ve Kesilen İlk Para Cezası ;

Yayımlanan rapora göre Türkiye’de yaklaşık 70 milyon kişi mobil bağlantı kullanarak internete giriş yapmış. 2013 ile kıyaslandığında aktif internet kullanıcısının %5, aktif sosyal medya kullanıcısının ise %11 arttığını görülüyor. 

Türkiye’de kullanıcılar günlük ortalama 4 saat 37 dakikayı internette, bunun 2 saat 56 dakikasını da sosyal medyada geçiriyor. En çok kullanılan sosyal ağlara bakıldığında ise ilk üç sırayı Facebook, Twitter ve Google plus alıyor arkasından Instagram, Linkedin ve Pinterest takip ediyor.

•Twitter’ın toplam kullanıcı sayısı 11,5 milyonu bulurken; aktif kullanıcı sayısı 5,6 milyonu gördü.
•Saniyede atılan tweet sayısı 152 oldu.
•En çok konuşulan günler, Türkiye’de tweet’lerin yüzde 31’i haftasonu günlerinde atılıyor.
•Günde atılan tweet sayısı 13,1 milyon rakamınına ulaştı.

Bir dönem Türkiye’de kapatılarak cezalandırılan Twitter’ın bu sefer de Türkiye’nin talebi doğrultusunda “terör propagandası” olarak nitelendirilen içerikleri kaldırmayı reddetmesi, sosyal devin yine Türkiye tarafından cezaya çarptırılmasıyla sonuçlandı.

Reuters’ın haberine göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından talep edilen “terör örgütü propagandası” içerikli paylaşımların kaldırılması konusunu kabul etmeyen Twitter’a 150 bin TL ceza verdi. Türkiye’de halen Twitter Bürosu bulunmayan sosyal deve cezanın nasıl uygulanacağı ise şimdilik kafaları karıştırıyor.Para cezası ödenmez ise Maliye Bakanlığı’nın devreye gireceği söylendi.

BTK konu hakkında ayrıntılı bilgi vermezken, cezanın nasıl uygulanacağı konusunda bir açıklama da yapmadı. Zaman zaman iletişimi kesilen Twitter için erişimi engellemek yerine, ceza kesme yolunu deneyip cezanın uygulanabilirlik durumunun olmaması ve Twitter’in bu para cezasını vermemesi sonucu acaba Twitter’in Türkiye’de ceza ödenene kadar kapatılmasına sebep olacak kapının açılmasına neden olabilir mi? Bekleyip göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here